İlk şampiyonunun Fenerbahçe olduğu Süper Lig 55 yaşında

Türkiye'de futbolun oynanmaya başladığı yıllar 19. yüzyıla kadar uzansa, sonrasında çeşitli isimler adında lig maçları düzenlense de bugün adına 'Süper Lig' dediğimiz organizasyonun başlangıç tarihi 1959 yılı.

İlk şampiyonunun Fenerbahçe olduğu Süper Lig 55 yaşında
21 Şubat 2014 Cuma 12:23

Türkiye'de futbolun oynanmaya başladığı yıllar 19. yüzyıla kadar uzansa, sonrasında çeşitli isimler adında lig maçları düzenlense de bugün adına 'Süper Lig' dediğimiz organizasyonun başlangıç tarihi 1959 yılı. O dönemde Millî Lig adı verilen organizasyona, Türkiye Futbol Federasyonu tarafından koşullara uygun görülen 16 takım katıldı. Millî Lig'in ilk maçı da tam 55 yıl önce bugün oynandı.

İlk ulusal profesyonel lig uygulaması olan Millî Lig'de sezon 21 Şubat 1959 günü başladı. İzmir'deki Alsancak Stadyumu'nda o gün oynanan İzmirspor-Beykoz karşılaşmasında İzmirsporlu Özcan Altuğ, Millî Lig tarihinin ilk golünü kaydederek tarihe geçti.

1959'daki ilk Millî Lig'e katılan 16 takım, Beyaz ve Kırmızı olmak üzere iki grupta 8'erli olarak eşleşti. Maçlar çift devreli lig usulüne göre oynandı. Karşılaşmalar sonunda Beyaz Grup'un birincisi Fenerbahçe ile Kırmızı Grup'un birincisi Galatasaray, o sezonki statüye göre finalde karşı karşıya geldi. İki ayaklı olarak oynanan finalin ilk maçını Galatasaray 1-0, ikincisini ise Fenerbahçe 4-0 kazandı. Bu sonuçların ardından Fenerbahçe, bugün Spor Toto Süper Lig olarak adlandırılan o günkü Millî Lig'in ilk şampiyonu oldu.
CİHAN


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×