Havada iki tekerlek üzerinde dans

- Motokros pilotlarının yeteneklerini görsel bir şova dönüştürdüğü serbest stil motokros gösterileri izleyenlere heyecanlı anlar yaşatıyor - Bir rampadan hızla çıkan motokros pilotları, metrelerce ilerideki ikinci rampaya ulaşıncaya kadar havada birbirinden tehlikeli hareketler sergiliyor - Dünyaca ünlü Blackliner motosiklet gösterisi ekibinin genel koordinatörü Sunny: "FMX, tehlikeli bir iş, ancak motosiklet tutkusu daha ağır basıyor"

Havada iki tekerlek üzerinde dans
01 Eylül 2016 Perşembe 11:31

Bir rampadan hızla çıkan motosiklet üzerinde tehlikeli hareketler yapan motokros pilotları, heyecanı yüksek gösterilerini, kaza riskini göze alarak, uzun çalışmalar sonunda hazırlıyor.

Uzun yıllar motokroslarda mücadele eden sporcuların, yeteneklerini görsel bir şov olarak sunduğu serbest stil motokros gösterileri (FMX) izleyenlere heyecanlı anlar yaşatıyor.

Tecrübeli pilotlardan oluşan gösteri ekibi, her ihtimali göz önünde bulundurarak vücutlarını düşme anında koruyacak özel kıyafetler giyiyor. Gösteride işlerine yaramayacak aksamların sökülmesiyle hafifletilmiş motosikletler, gösteri öncesi kontrolden geçiriliyor.

Isınma turlarıyla zorlu hareketlere hazırlanan ekip, şov sırasında izleyenlerin nefesini kesmek için çok tehlikeli gösterileri peş peşe sunuyor. Bir rampadan motosikletiyle hızla çıkan motokros pilotları, metrelerce ilerideki ikinci rampaya ulaşmadan önce hünerlerini sergiliyor. Pilotlar motosikletiyle öne ya da geriye taklalar atıyor, motosikletlerini havada bir süre ellerinden bırakıp geri yakalıyor, motosikletin üzerinde adeta şekilden şekle giriyor.

"TUTKU OLMADAN BU İŞ OLMAZ"

Dünyaca ünlü serbest stil motokros gösterisi (FMX) ekibi Blackliner'ın 8 pilotu, 85. İzmir Enternasyonal Fuarı'nda Folkart'ın sponsorluğunda ilk kez Türk seyircisiyle buluştu.
Ekibin genel koordinatörü Rom Sunny (55), AA muhabirine yaptığı açıklamada, FMX'in 1990'larda ABD'de ortaya çıktığını, ardından tüm dünyada ilgiyle takip edildiğini söyledi.

Babasının da otomobil ve motosikletler üzerinde gösteriler yaptığını, bu nedenle motosikletle çocuk yaşta tanıştığını aktaran Sunny, motosiklet üzerinde 40 seneden fazla zaman geçirdiğini anlattı. Sunny, Blackliner'ın uzun yıllar arazi tipi özel parkurlarda yapılan bir motosiklet yarışı olan motokroslarda yarışmış usta pilotları bir araya getirdiğini kaydederek, klasik hareketlerin yanı sıra her pilotun kendine özgü bir hareket geliştirdiğini, bunu şovlarında izleyicini beğenisine sunduğunu bildirdi.

FMX'in tehlikeli bir iş olduğunu vurgulayan Sunny, ancak motosiklet tutkusunun daha ağır bastığını dile getirdi. Sunny, tutku olmadan bu işin yapılamayacağını kaydetti.

"AMBULANS GELMEDEN ŞOV BAŞLAMAZ"

Gösteri ekibine katılacak her pilotun, can güvenliği için önce aylarca köpüklü platformlarda atlayış yaptığını, profesyonel hale geldikten sonra atlayış yapabildiğini ifade eden Sunny, şöyle devam etti:

"Sayısını hatırlamadığım kadar kaza yaptım, vücudumun çeşitli yerleri kırıldı. Çok tehlikeli bir iş ama motosiklet tutkusu tehlikenin önüne geçiyor, heyecan veriyor. Bu kazalar sadece antrenman sırasında değil, şov sırasında da olabiliyor. Bu nedenle gösterilerde mutlaka ambulans olur. Gösteri öncesi ambulans pistteki yeri almazsa şov başlamaz. Kaza bu işin doğasında var."
Gösteriler sonrası izleyenlerin takdirlerini almanın kendilerine büyük mutluluk yaşattığını ifade eden Sunny, ilk kez İzmir'de buluştukları Türk seyircisinin de ilgi ve heyecanının yüksek olduğunu dile getirdi.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×