Halter Federasyonu Başkanı Taşpınar:

- "Halter adeta küllerinden doğmuş ve alınan madalyalar bizleri gururlandırmıştır"

Halter Federasyonu Başkanı Taşpınar:
27 Eylül 2016 Salı 16:52


ANKARA (AA) - Türkiye Halter Federasyonu Başkanı Tamer Taşpınar, son yıllarda Türk halterinin önemli başarılar elde ettiğini bildirdi.

Taşpınar, yaptığı yazılı açıklamada, Türk halterinin uluslararası alanda başarısına ilişkin yaptığı değerlendirmede, "Halter adeta küllerinden doğmuş ve alınan madalyalar bizleri gururlandırmıştır. Altyapıya verdiğimiz önem ve desteğin meyvelerini toplamaya başladık. Sporcularımız uluslararası arenada 2013 yılında 80 madalya kazanırken, bu rakam 2014 yılında 85, 2015'de 140 olmuştur." ifadelerini kullandı.

Taşpınar, Avrupa Halter Federasyonu'nun 2015'te yaptığı başarı değerlendirmesinde Türkiye’yi ikincilik kürsüsüne koyduğunu belirtti.

Olimpiyatlarda 12 yıl aradan sonra gümüş madalya kazanmanın mutluluğunu yaşadıklarını belirten Taşpınar, şunları kaydetti:

"Olimpiyat Oyunlarında madalya kazanan 4 federasyondan biri olmanın gururunu yaşadık. Hedefimiz Tokyo Olimpiyatları. Zaten yıldızlarda aldığımız madalyalar ve sporcularımızın başarıları, iyi bir yolda olduğumuzun göstergesi."


- "Madalyalarımızın hepsi temiz madalya"


Federasyon başkanı Taşpınar, göreve geldiğinde halterde dopingle ilgili önemli sorunlar olduğunu altını çizerek, bu konuda büyük mücadele verdiklerini vurguladı.

Türk halterinin ciddi problemleri geride bıraktığını vurgulayan Tamer Taşpınar, şu değerlendirmede bulundu:

"Spor Bakanlığımız ve genel müdürlüğümüzün, 'Dopinge sıfır tolerans' hassasiyeti doğrultusunda elimizi taşın altına soktuk. Türk halterinin bozulan imajını düzeltmek için yoğun gayret içerisine girdik. Şimdi madalyalarımızın hepsi temiz madalya. Biz halter olarak tertemiz dopingsiz, şeffaf, her kesimi kucaklayan, birlik ve beraberlik içerisinde bir camiayız."

Taşpınar, 2020 Tokyo Olimpiyatları'nda başarılı olacaklarına inandıklarını bunun için hazırlıklara başladıklarını belirterek, şunları ifade etti:

"Mart 2015'te başlattığımız yıldızlar projesi, bizim için çok önemli. Bu proje ile Tokyo 2020 Olimpiyatları'nda başarılı olacağımıza inanıyorum. Spor Bakanlığımızın hayata geçirdiği TOHM projesinden çok faydalanıyoruz. Ankara, Gaziantep ve Konya’daki TOHM'larda sporcularımız, antrenörlerimiz gözetiminde çalışmakta. Bu doğrultuda 30 civarında sözleşmeli antrenörümüzü altyapımıza destek için çeşitli illerde görevlendirdik."

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×