Güvenlik tehdidi altında Rio'ya doğru

- Brezilya hükümeti, 85 bin polis ve askerin görev yapmasının beklendiği 2016 Rio Olimpiyat Oyunları'nda güvenlik endişelerini azaltmak için 895 milyon dolarlık özel fon oluşturdu - Dünyanın en ünlü plajlarından biri olan Copacabana'da ceset bulunması, sporcu ve turistler için büyük korku yarattı - Brezilya'da her yıl ortalama 42 bin kişi silahla vurularak öldürülüyor. Geçen yıl sadece olimpiyatların düzenleneceği Rio de Janeiro'da 307 kişi polis tarafından öldürüldü - Uluslararası Af Örgütü Brezilya Direktörü Roque: "Brezilya, dünyada en fazla cinayetin işlendiği ülkelerden biri"

Güvenlik tehdidi altında Rio'ya doğru
02 Ağustos 2016 Salı 14:34


İSTANBUL (AA) - MURAT KELEŞ - Brezilya, ekonomik krizin etkisinde 2016 Rio Olimpiyat Oyunları'nın altından kalkabilmek için büyük çaba sarf etse de sıkıntılar sadece maddi zorluklarla sınırlı değil.

Zika virüsü tehdidi nedeniyle bazı sporcuların oyunlara katılmaması, uyuşturucu kartellerinin sokaklarda polisle çatışması ve korkutan ölüm istatistikleri, oyunları takip etmeye gelmesi beklenen yaklaşık 500 bin turistin güvenliğinin nasıl sağlanacağı konusu başta yöneticiler olmak üzere herkesi endişelendiriyor.

Yaklaşık 85 bin polis ve askerin görev yapmasının beklendiği oyunlarda Brezilya hükümeti, güvenlik endişelerini azaltmak için 895 milyon dolarlık özel fon oluşturdu. Hükümet, ekstra güvenlik önlemleri için 24 milyon doları güvenlik güçlerine aktardı ancak oyunların düzenleneceği Rio de Janeiro kendinden art arda gelen olumsuz haberler karşısında Brezilya çaresiz kalmış gibi görünüyor.


- Copacabana'da ceset bulundu


Rio de Janeiro'nun 4 farklı bölgesinde (Deodoro, Barra, Copacabana ve Maracana) 17 gün sürecek oyunlarda güvenlik en büyük endişelerin başında geliyor.

Dünyaca ünlü plajlardan biri olan Copacabana'da gömülmüş bir cesedin bulunması ve farklı sokaklarda uyuşturucu kartelleri ile polis arasında çatışmaların çıkması sporcu ve turistler arasında büyük korkuya yol açtı.


- Rio'da 2015'te 645 kişi öldürüldü


Uluslararası Af Örgütü Brezilya Direktörü Atila Roque, "Brezilya, dünyada en fazla cinayetin işlendiği ülkelerden biri. Her yıl ortalama 42 bin kişi silahla vurularak öldürülüyor." vurgusu yaparak duyulan korkuyu ikiye katladı.

İnsan Hakları İzleme Örgütünden yapılan açıklamada ise, sadece 2015 yılında olimpiyatların düzenleneceği Rio de Janeiro'da 645 kişinin polis tarafından öldürüldüğü duyuruldu.

FIFA Dünya Kupası'na ev sahipliği yaptığı 2014 yılında ise polis, Rio'da geçmiş yıllara oranla yüzde 40 artışla, 580 kişiyi vurarak ölümlerine neden oldu.


- "Yürürken telefonla konuşmayın"


Çin Dışişleri Bakanlığı, Brezilya'ya gidecek 711 sporcu, resmi yetkililer, medya mensupları ve turistleri saldırı ve soygun girişimlerine karşı uyardı.

Çinlilerden, suç oranının yüksek olduğu arka sokaklara gitmemeleri, kıymetli eşyalarını otel ya da evlerde bırakmaları, cüzdan taşımamaları ve yürürken telefonla konuşmamaları özellikle istendi.

Çinli yetkililer ayrıca, herhangi bir soygun girişimi sırasında ise soğukkanlı olunması ve soyguncu ile tartışmaya girilmemesi konusunda vatandaşlarına tavsiyede bulundu.


- Paralimpik sporcuyu soydular


Rio de Janeiro'da güvenlik sorunu daha oyunlar başlamadan kendini gösterdi.

Avustralyalı paralimpik yelken sporcusu Liesl Tesch ve Avustralya Paralimpik Takımı'nın fizyoterapisti Sarah Ross, antreman sırasında iki soyguncu tarafından tehdit edilip bisikletleri çalındı.

7-18 Eylül'de düzenlenecek 2016 Paralimpik Oyunları için ülkede bulunan 2 Avustralyalının soyguna maruz kalması dünya çapında geniş yankı uyandırırken, 2016 Rio Olimpiyat Oyunları için alınan önlemlerin ne kadar etkili olacağı şimdiden merak ediliyor.


- Eroğlu: "İddialar sporcuları olumsuz etkileyebilir"


Dünya ve Avrupa şampiyonu, olimpiyat ikincisi eski milli güreşçi Şeref Eroğlu, iddiaların, sporcuları ve izlemek için Rio de Janeiro'ya gelen turistleri endişelendireceğini söyledi.

Sağlık ve güvenlik endişesinin oluşması halinde sporcuların gerçek performansını sergileyemeyeceğini anlatan Eroğlu, AA muhabirine yaptığı açıklamada şu ifadeleri kullandı:

"Uluslararası Olimpiyat Komitesi bu gibi gelişmelere karşı daha önceden tedbirlerini almalı. Son olimpiyatlarda iddialar gündeme geliyor. Ben olimpiyatlara katıldığım dönemlerde işime odaklanıyordum. Sporcu ve seyirci kendini güvende hissetmek ister. İddialar sporcuları olumsuz etkileyebilir. İdareciler, polisiye şeklinde değil ama sporcularımızı korumak ve performanslarını artırmak için daha dikkatli olmalı."


- Halil Mutlu'nun görüşleri


Olimpiyat şampiyonu eski milli halterci Halil Mutlu ise, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Brezilya'da düzenlenecek Rio Olimpiyatları öncesi gündeme getirilen güvenlik ve sağlıkla ilgili iddiaların sporcuları olumsuz etkilemeyeceğini savundu.

Olimpiyatlarda 3 altın madalya kazanarak Türk spor tarihine adını yazdıran Halil Mutlu, şöyle konuştu:

"Olimpiyatlara 4 kez katıldım, hiç birinde sorun yaşamadık. 2008 Pekin olsun, diğer olimpiyatlar olsun hava kirliliği, sağlık gibi farklı konular gündeme getirildi. Olimpiyatlar öncesi gündeme getirilenler birilerinin yıpratma politikaları. Sadece oyunlar için gelecek turistleri olumsuz etkilemek istiyorlar."İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×