'Göktuğ' ve 'Altuğ'dan çıkıp 'Baskın' olabilmek için dövüşüyorlar

Kuraj, Koboz, Tronk… Bu isimler genç yaşlı her yaştan insanın çok iyi bildiği Judo, Karete ve Tekvando'nun Türkçesi. Bu sporların binlerce yıllık Türk sporu olduğunu düşünen bir grup insan, Türkiye Alpago Federasyonu'nu kurarak ilk Türkiye...

'Göktuğ' ve 'Altuğ'dan çıkıp 'Baskın' olabilmek için dövüşüyorlar
29 Haziran 2014 Pazar 11:43

Kuraj, Koboz, Tronk… Bu isimler genç yaşlı her yaştan insanın çok iyi bildiği Judo, Karete ve Tekvando'nun Türkçesi. Bu sporların binlerce yıllık Türk sporu olduğunu düşünen bir grup insan, Türkiye Alpago Federasyonu'nu kurarak ilk Türkiye Şampiyonası'nı Bursa'da gerçekleştirdi. 34 şehirden 220 öğrenci, tamamen Türkçe komutlarla Kuraj, Koboz ve Tronk sporunda birinci yani Türkçe ifadesiyle 'Baskın' olabilmek için ter döktü.

Alpago Federasyonu Başkanı Abdullah Canbulat, Alpago sporunun 7 bin 236 yıllık geçmişi olduğunu dile getiriyor. Sporun Türk savaş sanatlarından oluştuğunu ifade eden Turan, bu sporların Çin, Kore ya da Japonya'dan gelmediğini, öz be öz Türk sporu olduğunu vurguladı. "Tarihimize sahip çıkarak bu sporumuzu ilerletmeye çalışacağız." diyen Canbulat, şu bilgileri verdi:

"Alpago, tekme yumruk olan bir spor değil. Yüzde 50'si Türk kültürü olan, yüzde 50 savunma sporudur. Alpago'nun içinde 'Tronk', Türkiye'den çıkmış Avrupa'ya gitmiş, tekvando olarak gelmiştir. 'Koboz', karete olarak gelmiş, 'Kuraj' judo olarak gelmiştir. Yani bizden öz malımızı almışlar, çevirmişler, tekrar bize satmışlar."

Alpago Federasyonu altında Toboz, Terekeme, Gumboksu, Abagüreşi ve Kuşak güreşi gibi alt branşlar bulunduğunu belirten Canbulat, Türkiye şampiyonasının ardından dünya şampiyonası düzenlemeyi amaçladıklarını söyledi.

TURAN: GEÇMİŞİMİZİ BU GÜNE TAŞIYAN BİR SPOR

Alpago Hakemi Halil İbrahim Turan ise bir hayali gerçekleştirdiklerini ifade etti. Turan, "Öz lehçemizle, komutlarını oradan alarak, standardını oluşturarak bu spor dalımızı geliştirelim diyorduk, bu güne nasip oldu." dedi.

Alpago'nun, geçmişi bu güne taşıyan, gelişen bir spor dalı olacağını da belirten Turan, dünyaya da bu şekilde açılacaklarını söyledi. Turan, her şeyin Türkçe olacağını, komutlarda da, karakteristik özelliklerinde de birer parçalarının bulunacağını da ifade etti.

"'OK' BİR CEZA, 'BATRAK' BİR EKSİ PUAN, BİRİNCİ, 'BASKIN'"

Turan, Türkçeleştirilen komutlar konusunda ise "Biz de 'tuğ' çok kutsaldır. Köşeleri, 'Göktuğ' mavi köşe, 'Altuğ' kırmızı köşe olarak isimlendirdik." diyerek şunları söyledi:

"'Selam' ve 'başla' ifadeleri aynı kullanılıyor. Ceza verilirken, Türklerde mukaddes kabul edilen savaş sanatlarından 'ok' ve 'mızrağı' (batrak) ceza işareti olarak kullandık. Bir 'ok' bir ceza, bir 'batrak' da bir eksi puan olarak değerlendirdik. Kazanan için de öz Türkçe'de 'galip' anlamına gelen 'baskın' kelimesini kullanıyoruz."

YURT: DÖNER TEKME 'ŞİMŞEK TEKME' OLDU

Bursa Alpago Temsilcisi Muhammet Yurt ise Alpago'yu anlatırken, "Eskiden bizim elimizde olanı alıp bize öğrettiler, şimdi biz tamamen Türkçesi'ni çevirip dünyaya yaymak istiyoruz." diyerek sözlerini şöyle tamamladı:

"Mesela Korece, 'çonk'-'honk' diye çağıracağımıza 'göktuğ, altuğ' diye çağırıyoruz. 'Direk yumruk' yerine 'şimşek yumruk' diyoruz. 'Döner tekme' yerine 'şimşek tekme' diyerek, Türkçe'ye çeviriyoruz."

CİHAN

'Göktuğ' ve 'Altuğ'dan çıkıp 'Baskın' olabilmek için dövüşüyorlar


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×