Futbol Disiplin Talimatı'nda değişiklik

Türkiye Futbol Federasyonu, maçlarda yapılan kötü tezahüratlarla ilgili kararını dün akşam yaptığı toplantıyla flaş bir şekilde değiştirdi.

Futbol Disiplin Talimatı'nda değişiklik
22 Ocak 2014 Çarşamba 18:23

Türkiye Futbol Federasyonu, maçlarda yapılan kötü tezahüratlarla ilgili kararını dün akşam yaptığı toplantıyla flaş bir şekilde değiştirdi.

Futbol Federasyonu, ligin ikinci yarısının başlamasına sayılı günler kala Çirkin ve Kötü tezahürat konusundaki disiplin talimatında radikal bir değişiklik yaptı.

Bugüne kadar kötü tezahürat konusunda devamlılık konusunda 120 saniyelik, topluluk konusunda da tribünde yer alan taraftarların yüzde 10'luk bölümü ile ilgili kendine kriter koyan disiplin kurulları artık değişen talimatla bu kriterleri ortadan kaldırmış oldu.

Bundan böyle en ufak küfürden dolayı Profesyonel Futbol Disiplin Kurulu'na (PFDK) sevk edilen kulüplere bu kriterler aranmaksınız ceza gelecek. Bu da ligin ikinci yarısında bir çok maçın seyircisiz oynanmasına yol açabilir diye yorumlandı.

MADDE 52 - ÇİRKİN ve KÖTÜ TEZAHÜRAT

Konuyla ilgili Futbol Federasyonu resmi internet sitesinden yapılan açıklamada, "Türkiye Futbol Federasyonu Yönetim Kurulu, 21.01.2013 tarih ve 37 sayılı toplantısında aldığı karar ile Futbol Disiplin Talimatı'nın 52. maddesinin 1. fıkrasında değişikliğe gitti." denilerek değiştirilen hükmün şöyle olduğu belirtildi:

(1) Stadyumlarda topluluk halinde söz veya hareketlerle ya da benzeri araçlar ile aşağılayıcı, tahrik veya taciz edici nitelikte tezahüratta bulunulması, devamlılık kıstası uygulanmaksızın yasaktır.

(2) Anılan yasağın ilk ihlalinde sorumlu kulübe Süper Lig için 40.000.-TL’den 80.000.-TL’ye kadar, 1. Lig için 13.000.-TL’den 26.000.-TL’ye kadar, 2. Lig için 8.000.-TL’den 16.000.-TL’ye kadar, 3. Lig için 5.250.-TL’den 10.500.-TL’ye kadar para cezası verilir.

(3) Anılan yasağın aynı sezon içerisinde ikinci kez ihlali halinde sorumlu kulübe; Süper Lig için 80.000.-TL’den 150.000.-TL’ye kadar, 1. Lig için 26.000.-TL’den 52.000.-TL’ye kadar, 2. Lig için 16.000.-TL’den 32.000.-TL’ye kadar, 3. Lig için 10.500.-TL’den 21.000.-TL’ye kadar para cezası verilir.

(4) Anılan yasağın aynı sezon içerisinde üçüncü kez ihlali halinde sorumlu kulübe; Süper Lig için 150.000.-TL’den 300.000.-TL’ye kadar, 1. Lig için 52.000.-TL’den 105.000.-TL’ye kadar, 2. Lig için 32.000.-TL’den 65.000.-TL’ye kadar, 3. Lig için 21.000.-TL’den 42.000.-TL’ye kadar para cezası verilir.

(5) Anılan yasağın aynı sezon içerisinde dördüncü kez ihlali halinde sorumlu kulübe, bir müsabakayı seyircisiz oynama cezası ve ikinci fıkrada öngörülen para cezalarının üst sınırı kadar para cezası verilir.

(6) Anılan yasağın aynı sezon içerisinde beşinci kez ihlali halinde sorumlu kulübe, bir müsabakayı seyircisiz oynama cezası ve üçüncü fıkrada öngörülen para cezalarının üst sınırı kadar para ceza verilir.

(7) Anılan yasağın aynı sezon içerisinde altıncı kez ihlali halinde sorumlu kulübe; bir müsabakayı seyircisiz oynama cezası ve dördüncü fıkrada öngörülen para cezalarının üst sınırı kadar para cezası verilir.

(8) Anılan yasağın aynı sezon içerisinde yedinci kez tekrarı halinde ve takip eden her ihlalde sorumlu kulübe, iki müsabakayı seyircisiz oynama cezası ve dördüncü fıkrada öngörülen para cezalarının üst sınırı kadar para cezası verilir.

(9) Bu maddede anılan fiiller yönünden lig ve kupa müsabakaları ayrı kategoride kabul edilir.

(10) Anılan fiiller ırkçılık içerirse sorumlu kulübe ilk ihlalde müsabakayı seyircisiz oynama cezası ve ikinci fıkrada yer alan para cezalarının üst sınırı kadar para cezası; ikinci ihlalde iki müsabakayı seyircisiz oynama ve ikinci fıkrada yer alan para cezalarının üst sınırının iki katı kadar para cezası, üçüncü ihlalde ise üç puan indirme cezası verilir.

(11) Bu madde kapsamındaki ihlallerin önlenmesi için azami gayreti gösterdiğini ya da olayların üçüncü kişilerce kötü niyetli olarak gerçekleştirildiğini yeterli ve inandırıcı kanıtlarla ispat eden kulübe ceza verilmeyebilir.

(12) Herhangi bir takımın mensuplarını veya taraftarlarını aşağılamak, tahrik veya taciz etmek amacıyla; etnik veya bölgesel ayrımcılık içeren ya da herhangi bir takımın mensuplarını veya taraftarlarını suç failleri veya suç örgütleriyle özdeşleştirecek şekilde toplu olarak ve devamlılık arz eden bir biçimde tezahürat yapılması ya da bu içerikte pankart açılması veya benzeri eylemlerde bulunulması halinde sorumlu kulübe ilk ihlalde; Süper Lig için 130.000.-TL’den 260.000.-TL’ye kadar, 1. Lig için 45.000.-TL’den 90.000.-TL’ye kadar, 2. Lig için 20.000.-TL’den 40.000.-TL’ye kadar, 3. Lig için 10.000.-TL’den 20.000.-TL’ye kadar para cezası, saha kapama cezası veya seyircisiz oynama cezası eylemin ağırlığına göre birlikte veya ayrı ayrı verilebilir. Anılan yasağın aynı sezon içerisinde ikinci kez ihlali halinde sorumlu kulübe bir müsabakayı seyircisiz oynama cezası ve bir üst paragrafta gösterilen para cezalarının üst sınırı kadar para cezası birlikte verilir. Anılan yasağın aynı sezon içerisinde üçüncü kez ihlali halinde sorumlu kulübe iki müsabakayı seyircisiz oynama cezası ve bir üst paragrafta gösterilen para cezalarının üst sınırının 2 katı kadar para cezası birlikte verilir. Anılan yasağın aynı sezon içerisinde dördüncü kez ihlali halinde ve takip eden her ihlalde sorumlu kulübe üç puan indirme cezası verilir.

(13) Bu maddenin 2, 3, 4 ve 12. fıkralarında belirtilen fiillerin, bu talimatın 98. maddesinin 1. fıkrasının uygulandığı bir müsabakada meydana gelmesi halinde, kulübe anılan fıkralarda belirtilen para cezalarının üst sınırı kadar para cezası verilir.

(14) Bu maddenin 10. fıkrası ile 12. fıkrasında yer alan suçların bir sezonda ilk kez ihlali veya bu maddenin diğer fıkralarında yer alan suçların bir sezonda iki kez ihlalinin bu talimatın 98. maddesinin 1. fıkrasında belirtilen kişiler tarafından gerçekleştirilmesi halinde, sezonun sonuna kadar bu takımın kendi sahasında seyircisiz oynayacağı müsabakalarda Protokol Tribünü dışında hiçbir tribüne seyirci alınmaz.
CİHAN


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×