Evden çıktı, dünya şampiyonluğunun peşinde koşuyor

- Spora başladıktan sonra sosyal uyumunu artıran down sendromlu milli atlet Münevvere Yılmaz'ın yeni hedefi dünya şampiyonluğu - Dünya Down Sendromlular Atletizm Şampiyonası'nda üçüncü, Avrupa şampiyonasında ise birinciliği bulunan Münevvere, bu kez dünya birinciliği için İtalya'ya gitti - Münevvere Yılmaz, İtalya'daki şampiyonada gülle atmada birinci olması halinde madalyasını, kendisini spora teşvik eden annesine hediye edecek

Evden çıktı, dünya şampiyonluğunun peşinde koşuyor
15 Temmuz 2016 Cuma 11:31

İZMİR (AA) - HALİL ŞAHİN - Sporla tanışmadan önce ev ile okulun dışında zaman geçirmeyen ve içine kapanan down sendromlu Münevvere Yılmaz, annesinin teşvikiyle başladığı atletizmde dünya ve Avrupa şampiyonalarında çeşitli dereceler elde etti. Münevvere'nin yeni hedefi ise dünya şampiyonluğu.

Ailesiyle Afyon'da yaşayan 21 yaşındaki Münevvere, 6 sene önce başladığı atletizmin gülle atma branşında 2012'de dünya üçüncülüğü, 2013'te Avrupa şampiyonluğu elde etmeyi başardı. İtalya'nın Floransa kentinde yarın başlayacak Dünya Down Sendromlular Spor Oyunları'na katılacak Münevvere, AA muhabirine organizasyon için İzmir'de başarılı bir kamp dönemi geçirdiklerini söyledi.

Sporun sosyalleşmesinde olumlu etkilerini gördüğünü anlatan Münevvere, "Dünya birincisi olarak, İtalya'da bayrağımızı dalgalandırmak istiyorum. Hedefime ulaşmak için çok çalıştım. Birinci olup madalyamı anneme armağan etmek istiyorum." ifadelerini kullandı.

Türkiye Özel Sporcular Spor Federasyonu Milli Takımlar Sorumlusu Akın Üstün de sporun engellilerin hayatında önemli bir yere sahip olduğunu, bu nedenle federasyon olarak tüm engellilerin spor yapmasını önemsediklerini vurguladı.

Sporun fiziksel katkısının yanı sıra rehabilitasyon etkisinin de bulunduğunu ifade eden Üstün, şöyle konuştu:

"En önemli katkılardan biri ailelerinden uzakta yaşamlarına devam edebilmeleri. Evlerinden çıkamayan, çıkarılmayan engelliler şimdi ailelerinden uzakta farklı illerde kamplara katılıyor, uluslararası turnuvalar için yurt dışına çıkıyor. Şimdi ailelerine aldıkları madalyalarla çok büyük gururlar yaşatıyor. Federasyon olarak onlara ulaştık, sporla tanıştırdık, öz güvenleri geldi. Artık saklanmayan ön plana çıkarılan çocuklar olmaya başladılar."


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×