Ev hanımlığından Avrupa şampiyonluğuna

- Eskişehir'de yaşayan ev hanımı Nurhan Üstünkaya, geçen yıl başladığı bilek güreşinde bir Avrupa şampiyonluğu ve bir dünya ikinciliği elde etti - Üstünkaya: "Bundan sonraki hedefim hep şampiyonluk"

Ev hanımlığından Avrupa şampiyonluğuna
15 Haziran 2016 Çarşamba 12:10


ESKİŞEHİR (AA) - DENİZ AÇIK - Eskişehir'de yaşayan ev hanımı Nurhan Üstünkaya (42), geçen yıl eşinin tavsiyesiyle başladığı bilek güreşinde, masterlar kategorisinde bir Avrupa şampiyonluğu ve bir dünya ikinciliği kazandı.

Üstünkaya, AA muhabirine yaptığı açıklamada, kendisi gibi milli sporcu olan oğlunun 7 yıl bilek güreşiyle ilgilendiğini belirterek, bu dönemde oğluna destek olmak için Türkiye şampiyonalarına gittiğini anlattı.

Şampiyonalarda yaşıtlarının da boy gösterdiğini ifade eden Üstünkaya, eşinin zaman zaman kendisine "Nurhan sen bunlarla yarışırsın. Buradan madalya alırsın." dediğini söyledi.

Eşinin ısrarı üzerine geçen yıl bilek güreşine başladığını ve kısa süre sonra Antalya'ya Türkiye Şampiyonası'na gittiğini dile getiren Üstünkaya, şunları kaydetti:

"Masterlar kategorisinde sol kolda gümüş madalya kazandım. Daha sonra Bulgaristan'da düzenlenen Avrupa Şampiyonası'na hazırlandım. Sağ ve sol kolda gümüş madalyayla döndüm. Malezya'da düzenlenen Dünya Şampiyonası'nda tek kolda bronz madalya aldım. Ancak ikinci olan sporcu dopingli çıktığından gümüş madalya benim oldu. Antrenörüm Şener Arslan'ın katkılarıyla gözümü altın madalyaya diktim. Bulgaristan'ın Başkenti Sofya'da 1-7 Haziran'da düzenlenen 25. Avrupa Bilek Güreşi Şampiyonası'nda sol kolda altın madalya kazandım."


- "Bilek güreşine erken yaşlarda başlamadığıma pişmanım"


Nurhan Üstünkaya, bilek güreşine erken yaşlarda başlamadığı için pişman olduğunu vurguladı.

Arkadaşlarına spor yapmaları yönünde tavsiyelerde bulunduğunu anlatan Üstünkaya, "Bilek güreşine erken yaşlarda başlamadığıma pişmanım. Bundan sonraki hedefim hep şampiyonluk. Arkadaşlarıma spor yapmaları yönünde tavsiyelerde bulunuyorum. Şampiyonalarda elde ettiğim başarılardan sonra Türk bayrağını göndere çektirip, İstiklal Marşı'nı okutmak benim için en güzel duygu." diye konuştu.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×