Efsane pehlivanın evinin bahçesinde güreş eğitimi

- Koca Yusuf'un Bulgaristan'daki evinin bahçesinde, "Kimimiz Rumeli, kimimiz Anadolu'dan, pirimiz, üstadımız Hz. Hamza yolundan" projesi kapsamında, pehlivanlara güreş eğitimi verildi

Efsane pehlivanın evinin bahçesinde güreş eğitimi
02 Haziran 2016 Perşembe 10:48

EDİRNE (AA) - Türk güreşinin efsane isimlerinden Koca Yusuf 'un Bulgaristan'da doğduğu evin bahçesinde yağlı güreş eğitimi verildi.

Edirne Şahi Spor Kulübü ile Başbakanlık Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı iş birliğinde gerçekleştirilen "Kimimiz Rumeli, kimimiz Anadolu'dan, pirimiz, üstadımız Hz. Hamza yolundan" adlı proje kapsamında soydaşa yağlı güreş eğitimi verilmeye devam ediyor.

Edirne Şahi Spor Kulübü Başkanı Şamil Doğu Delen, AA muhabirine yaptığı açıklamada, proje kapsamında KKTC, Yunanistan, Makedonya'da soydaşlara yağlı güreş eğitimi verdiklerini, projenin son ayağını ise Bulgaristan'da yürüttüklerini söyledi.

Projenin Bulgaristan ayağının çok anlamlı bir yerde yürütüldüğünü belirten Delen, şunları kaydetti:

"Eğitimlerimizi, Koca Yusuf'un Bulgaristan'da 1857'de doğduğu ve yaşadığı evin bahçesinde veriyoruz. Projemizi Koca Yusuf'un evinin bahçesindeki atmosfer daha anlamlı kıldı. Koca Yusuf, grekoromen güreşin ilk ve yenilmez temsilcisidir. İyi güreşmesinin yanında mertlik ve yiğitliğiyle de nam salmıştır. Eğitimlerde, teknik ve taktik çalışmalarımızın yanı sıra pehlivanlığın olmazsa olmazı yiğitlik, mertlik, centilmenlik gibi özelliklerini de aktarıyoruz. Bu proje kapsamında 400'e yakın soydaşımıza yağlı güreş eğitimi verdik. Proje, Bulgaristan ayağının da birkaç güne tamamlanmasıyla sona erecek."

Bulgaristan'ın Şumnu iline bağlı Karalar köyü muhtarı İsmail Ebazer de projeye katkı sunanlara teşekkür etti.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×