Dört Büyük'ten Çanakkale Kutlaması

Spor Toto Süper Lig'in dört büyük takımı, Çanakkale Zaferi’nin 99. yıl dönümünü kutladılar.

Dört Büyük'ten Çanakkale Kutlaması
18 Mart 2014 Salı 10:53


Galatasaray Kulübü ‘Çanakkale Şehitlerini Anıyoruz’ başlığıyla yayımladığı mesajda şu ifadelere yer verdi: "Türk tarihinin dönüm noktalarından olan ve bağımsızlık savaşının temellerinin atıldığı Çanakkale Zaferi’nin 99. yıldönümünde Gazi Mustafa Kemal ve silah arkadaşlarını, canlarını ortaya koyarak 'Çanakkale Geçilmez' dedirten kahraman şehitlerimizi ve gazilerimizi sonsuz şükran ve saygıyla bir kez daha anıyoruz."

Fenerbahçe Kulübü ise "Bir milletin, tarihin akışını değiştirdiği bir zafer olarak gururla andığımız Çanakkale Zaferi'nin 99. yıldönümünü kutluyor; 18 Mart Şehitleri Anma Günü dolayısıyla başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere tüm aziz şehitlerimizi, gazilerimizi; rahmet, şükran ve saygıyla anıyoruz." ifadelerini kullandı.

Bordo – mavili kulüp de ‘Şehitlerimizi Saygıyla Anıyoruz’ başlığı altında şu ifadelere yer verdi: "Çanakkale Zaferi’nin 99. yıldönümünde Gazi Mustafa Kemal ve silah arkadaşlarını, canlarını ortaya koyarak 'Çanakkale Geçilmez' dedirten kahraman şehitlerimizi ve gazilerimizi saygıyla anıyoruz."

Beşiktaş Kulübü de internet sitesinden uzun bir mesaj yayımlayarak şu ifadelere yer verdi:

"Çanakkale Deniz Zaferi'nin 99'uncu yıldönümünde Şehitlerimizi, Gazilerimizi saygıyla ve minnetle anıyoruz. Dünya tarihinin önemli savaşları arasında yer alan ve her iki taraftan da binlerce insanın yaşamını yitirdiği Çanakkale Savaşı'nın üzerinden 99 yıl geçti.

'Çanakkale geçilmez' efsanesinin doğduğu bu savaşta Kulübümüz'ün sporcuları da diğer askerlerimiz gibi canlarını Ulusumuzun topraklarını korumak adına feda etti. Çanakkale Harbi kapıya dayandığında Futbol Takımımız'ın Kaptanı Şair Kazım ve oyuncularımızdan Asım cepheye koşmuş ve düşmana karşı, her türlü yokluğa rağmen mücadele etmiş, 'Çanakkale geçilmez' efsanesinin kahramanlarından olmuştu.

Çanakkale dışında diğer cephelerde de savaşan ve şehitlik mertebesine ulaşan sporcularımız Beşiktaşımız'ın gururu, onuru ve övünç kaynağı olmuşlardır. Çanakkale'de yaşamlarını yitiren Kazım ve Asım dışında, Rıdvan, Doktor Ali, Doktor Mehmet, Alican ve Doktor Sabri Kafkas Cephesi'nde tifüse yakalanmış, Muallim Şadi ile Behzat da çarpışmalarda şehit olmuştu. Kulübümüz bu savaşlar sırasında ilk futbol takımından '9 Şehit' vermişti. Sporun dışındaki zamanlarını şiir yazarak geçiren Kaptan Kazım'ın Çanakkale Savaşı'nda şehit düşmeden önce yazdığı şiirin, 'Biz onbir arkadaşız, lakin arkamız var' mısrası, zamanla Beşiktaş Marşı olarak söylenmişti."

Şiirin orjinal hali şöyleydi:

Hayatı süsledik izharı ittihatla bugün
Yolunda gençliğin ulvi değil miydi birleşmek
Sebatı bayrağımız yaptık, itilamız için
Neticesiz ve boş olmaz sebatla hiçbir emek
Dakikalar bize bir nağbe nişad olsun
Kulübümüzde müceddet nücumu mevc vursun
Bu kaniat bize hep gıpta ediyor isar
Biz onbir arkadaşız, lakin arkamız daha var
Bu zevk alemi dar zannedip de aldanalım
Vekar hak gibi sakin, nezih ve saf olalım
Fakat bu hal ile kuvvet gibi cesur olalım

Kazım (Beşiktaş Kaptanı)


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×