'Dağlarımızı dünya dağcılarına açacağız'

- Türkiye Dağcılık Federasyonu Başkanı Başar: - "Aladağlar, Kaçkarlar, Ağrı dağımız, Erciyesimiz, bunlar dünya markası. Bu dağlarımızı dünya dağcılarına açacağız" - "Yeni dönemde en çok üzerinde durduğumuz konu, teknolojik ve modern spor ekipmanına geçiş yapmak" - "Dağa ilk kez çıkan birinin yaralanması, basına dağcılık olarak yansıyor, bu da bizim sporumuza zarar veriyor" - "Neden bizim de İsviçre çakısı, Heidi çizgi filmi gibi bir markamız olmasın. Ağrı dağı bu anlamda markalaşma yolunda kullanılabilir"

'Dağlarımızı dünya dağcılarına açacağız'
21 Kasım 2016 Pazartesi 11:20


ANKARA (AA) - İLKNUR ÇETİNBAŞ - Türkiye Dağcılık Federasyonu Başkanı Ersan Başar, Türkiye'nin dağlar cenneti olduğunu belirterek, "Aladağlar, Kaçkarlar, Ağrı dağımız, Erciyesimiz, bunlar dünya markası. Bu dağlarımızı dünya dağcılarına açacağız." dedi.

Ankara'da 6 Kasım'da yapılan olağan genel kurulda başkanlığa getirilen Başar, AA muhabirine yeni dönem plan ve projeleri hakkında bilgi verdi. Dağcılığın her yaşta yapılabilen bir spor olduğunu dile getiren Başar, "Çok küçük yaşta, annenin sırt çantasında başlayıp hayatınızın sonuna kadar yapabiliyorsunuz. Hatta fizyolojik olarak 40'lı yaşları geçtikten sonra yüksek irtifaya vücut oryantasyonu çok daha iyi hale geliyor. Daha ileriki yaşlarda ise daha düşük seviyelerde yapabiliyorsunuz. Yani bu spordan hiç kopmuyorsunuz." diye konuştu.

Dağcılığın insanı doğayla olmaya teşvik ettiğini ve fiziksel sağlığın yanı sıra mental dinlenme sağlayarak psikolojiye de iyi geldiğini vurgulayan Başar, "Dünyaya baktığımızda çok sayıda insan dağlarda. Bizde de oldukça yaygın. Her şehirde en az 2-3 kulübümüz var. Her hafta sonu doğa yürüyüşleri yapılıyor. Bunlar katılımı artırıyor. Doğa turizmine katkıda bulunup çevreyi tanıtıyorlar. Yeni rotalar açıp hiç gidilmeyen noktalara gidiyorlar. Bunlar basına yansıyor ve bir turizm potansiyeli oluşuyor." ifadelerini kullandı.

Türkiye'nin çok zengin bir doğaya sahip olduğunu anlatan Başar, şöyle devam etti:

"Bir Karadeniz'i düşündüğünüzde müthiş bir yeşillik, doğa, fauna, flora var. Akdeniz'e indiğinizde, aşağıda sıcaklık 40 derece, yukarıda 3-5 derecelere düşüyor, hatta kara ulaşabiliyorsunuz. Ege, İç Anadolu'da, çok farklı rotalarımız var. Türkiye'nin tüm bu rotalarını, kitapçık olarak ve elektronik ortamda kullanıma sunmayı hedefliyoruz. Bu konuda çalışmalara başladık."


- Dağcının navigasyonu "Dağcep"


Başar, cep telefonlarında kullanabilecek "Dağcep" adı altında bir aplikasyon hazırlatacaklarını belirterek, "Bu uygulamanın İngilizce ve Türkçe'si olacak. GPS'ler sayesinde hangi rota nasıl gezilir, o rotada bulunan fauna, flora, jeolojik bilgiler nelerdir gibi bilgiler dağcıların elinin altında olacak. Önce elektronik ortamda sunup, ardından kitapçık haline getireceğiz." şeklinde konuştu.

"Yeni dönemde en çok üzerinde durduğumuz konu, teknolojik ve modern spor ekipmanına geçiş yapmak. Bunun yanında tırmanış rotalarının belirlenmesi, uluslararası ilişkiler çok önemli." diyen Başar, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Türkiye bir dağlar cenneti. Aladağlar, Kaçkarlar, Ağrı dağımız, Erciyesimiz, bunlar dünya markası. Bu dağlarımızı dünya dağcılarına açacağız. Uluslararası Dağcılar Birliği ile Avrupa ve ABD'deki büyük kulüplerle, organizasyonlarla bağlantıya geçerek, yılda en 4-5 tane uluslararası faaliyet düzenleyeceğiz. Yabancı dağcıları ülkemize davet edeceğiz. Fakat bu uluslararası büyüme, dağların korunmaması, hoyratça kullanılması anlamında değil."

Türkiye'deki rotaların 3-5 sezon iyi gittiğini ancak bir süre sonra dağların kirlenmesi, rotaların yanlış kullanılması ve başka problemler nedeniyle kullanım dışı kaldığını anlatan Başar, "Sürdürülebilir dağcılık ile hem çevreyi koruyacak hem ülke ekonomisine katkı getirecek hem de yabancı sporcularla ortak tırmanışlar sonucu kendi sporcularımızın da seviyesini artıracak bir program düzenleyeceğiz." değerlendirmesini yaptı.


- Hedef 2024 Olimpiyatları


Türk dağcılığını çok daha önemli bir noktaya getirmek istediklerini belirten Başar, spor tırmanışı branşının artık olimpik olduğunu anımsattı.

Olimpik branş olmanın dağcılığı daha önemli hale getirdiğinin altını çizen Başar, şöyle konuştu:

"Hedefimiz 2024 Olimpiyatları çünkü yeni olimpik olduk ve altyapı hazırlığımız maalesef yok. Bugüne kadar 3-5 sporcumuz kendi imkanlarıyla bir şeyler yaptı ama bu çok profesyonel çalışılması gereken bir konu. Bu nedenle belli seviyeleri aşamıyoruz. Spor tırmanışta 4 bölgeden başlayarak, ilkokuldan çocukları yabancı antrenörler eşliğinde, 2024 Olimpiyatları'na hazırlayacağız. İlk 10'da kadın ve erkek sporcularımızın olmasını istiyoruz. Doğru çocukları, doğru antrenörlerle çalıştırırsak ve hedefi doğru koyarsak mutlaka olacaktır."

2020 Tokyo Olimpiyatları'na mevcut sporcularla katılacaklarını dile getiren Başar, "Asıl patlamamızı 2024'te gerçekleştireceğiz." dedi.


- Dağcılık çocuk parklarında


Spor tırmanma branşının Türkiye'de yaygınlaşmaya başladığını ve artık bir çok yerde tırmanma duvarı bulunduğunu anlatan Başar, bu branşın dünyada daha da yaygın olduğunu ve çocuk parklarında artık klasik salıncak, kaydırak yerine bu tür aktivitelere yer verildiğini söyledi.

Dağ kayağının da kış olimpiyatlarına eklenerek olimpik olacağını ifade eden Ersan Başar, "Dağ kayağında 2017 Dünya Şampiyonası'na ev sahipliği yapacağız. Erzincan'da çalışmalar yoğun olarak sürüyor. Ayrıca ek branş olarak dağ koşusunu başlatacağız. Şu an dünyada çok popüler. Dağda yapıldığı için dağcılık bilgisi gerekiyor, sırt çantasıyla koşuyorsunuz. Bu branşın uluslararası federasyonuna üye olup yılda 4-5 parkurda Türkiye şampiyonası düzenleyeceğiz." diye konuştu.

Uluslararası Dağcılar Birliği'ne alt branş olarak eklenen "canyoning" branşını 2018'de faaliyete sokmayı düşündüklerini anlatan Başar, "Kanyon geçişlerini içeren bu branşla ilgili eğitim kampları hazırlayacağız. Kullanılan farklı yöntemler var." ifadesini kullandı.

- "Bizim branşımızın en önemli sorunu..."


Başar, dağcılıkta güvenliğin önemli konu başlıkları arasında yer aldığını belirterek, herkesin kendini dağcı olarak nitelendirmesinin ise soruna neden olduğununa dikkati çekti.

"Doğaya çıkıyorsanız doğa şartlarını, teknik bilgiyi, acil durum eylem planlarını, risk belirlemeyi çok iyi bilmeniz gerekiyor." diyen Başar, şöyle devam etti:

"Maalesef ülkemizde özellikle ticari amaçlı olarak bir spor kulübü olmadan doğaya çıkan, bunun organizasyonlarını yapanlar var. İnternet ortamından yürüyüş, tırmanış düzenleniyor. Altyapısı olmayan insanları, sağlık durumu, psikolojisi, ekipmanına bakmaksızın alıp para karşılığı belli bir yere götürüyorlar. Bu bir spor dalı, spor kulüpleri tarafından yapılması gerekiyor. Dağa ilk kez çıkan birinin yaralanması basına dağcılık olarak yansıyor, bu da bizim sporumuza zarar veriyor."


- "Ağrı Dağı merkez olacak"


Ağrı Dağı'nın ülke ekonomisine ciddi bir katkısı olduğunu ve bu dağı önemsediklerini dile getiren Başar, "Ağrı Dağı'nın Nuh'un gemisi gibi spiritüel, dini bir olayı da var, bir marka adeta fakat terör nedeniyle kapalı. Başka problemleri var, sürdürülebilir değil. Bununla ilgili hemen çalışma yapmaya başlayacağız. Ağrı Dağı dünyanın her yerinden dağcıların gelebileceği bir merkez haline gelecek." açıklamasında bulundu.

Ağrı Dağı'nı teknik anlamda, dağ evleri, arama kurtarma merkezleri, rehberlik, taşıma sistemleriyle donatıp önemli bir merkez haline getirmek istediklerini belirten Başar, şunları kaydetti:

"Sorunları aşabilirsek buraya yılda 10 bini bulan dağcı gelir. Bunun ekonomiye olan katkısını düşünürseniz önemi daha iyi anlaşılır. Sosyo-kültürel ve ülke tanıtımı, turizm açısından önemli. Neden bizim de İsviçre çakısı, Heidi çizgi filmi gibi bir markamız olmasın. Ağrı Dağı bu anlamda markalaşma yolunda kullanılabilir."İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×