Bülent Uygun: Adaletsizce ölmeyi tercih ederim

Yargıtay'ın 3 Temmuz 2011 süreci olarak bilinen şike davasıyla ilgili mahkeme kararını kısmen onamasıyla başlayan tartışmalar sürüyor.

Bülent Uygun: Adaletsizce ölmeyi tercih ederim
22 Ocak 2014 Çarşamba 18:08

Yargıtay'ın 3 Temmuz 2011 süreci olarak bilinen şike davasıyla ilgili mahkeme kararını kısmen onamasıyla başlayan tartışmalar sürüyor.

Bu davada adı geçen ve cezası yargıtay tarafından onanan teknik direktör Bülent Uygun, şike davasında 7 ay hapis yatmıştı. Bülent Uygun konuyla ilgili sessizliğini bozdu. Uygun, "Adalet adalet diye bağıran adaletsizlerin yanında durmaktansa, adaletsizce ölmeyi tercih ederim." dedi.

Gazeteci – Yazar Behram Kılıç’ın kaleme aldığı Araftaki Kramponlar kitabında hayat hikayesini anlatan Uygun, Türk futbolunu derinden sarsan şike operasyonuna da değindi. Mahkemenin Eskişehir-Trabzon maçında teşvik suçu işlediğine karar vermesine rağmen Futbol Federasyonu kurullarının kendisini suçsuz bulduğunu hatırlatan Uygun, adaletsizlikten yakındı. Uygun, "Adalet adalet diye bağıran adaletsizlerin yanında durmaktansa, adaletsizce ölmeyi tercih ederim. Gerçek adaletin de kendi vicdanları olduğunu bilmeyenlere güler geçerim." dedi.

Şike Davası’nda 93 sanıktan 31’i tutuklanmış, aralarında Fenerbahçe Başkanı Aziz Yıldırım, Beşiktaş teknik direktörü Tayfur Havutçu, Sivasspor Başkanı Mecnun Otyakmaz, Fenerbahçeli yöneticiler İlhan Ekşioğlu, Şekip Mosturoğlu gibi spor adamlarıyla Metris Cezaevine gönderilen Bülent Uygun, yaklaşık 7 ay kadar hapis yatmıştı.

DEPREMDE 35 AKRABASINI KAYBETTİ

Ünlü spor adamının hayat hikayesine ilişkin birçok detayın yer aldığı kitapta dramatik bölümler de mevcut. 1 Ağustos 1999'da M. Ali Yılmaz'ın isteğiyle Trabzonspor'a giden Uygun, 17 Ağustos depreminden sonra Trabzon'dan ayrılır. Depremde 35'e yakın akrabasını kaybetmiştir. Futbol hayatı boyunca kazandığı tüm paralarla Sakarya'da yatırımlar yapan Bülent'in sahibi olduğu mal mülklerin hepsi de yerle bir olmuştur.

"O durumumda bana kimse sahip çıkmadı. Sevgi eli uzatılmadı. Geçmişte onca şey yapmama rağmen arayan soran olmadı. Futbol âleminin delikanlı âlem olmadığını anladım. Ben de futbolu bıraktığımı açıkladım." diyen Uygun, Sivaspor Başkanı Mecnun Otyakmaz’ın vefasını unutamıyor.

2 ay önce Katar takımı Umm Salal’ın başına geçen Uygun Katar’da spor diplomasisi yürüterek âdeta bir spor elçisi gibi çalışacağını söylüyor.

Caretta Yayınları’ndan çıkan eserde, asker selamıyla gönüllere taht kuran Bülent Uygun’un bilinmeyen hayat hikayesi yer alıyor.
CİHAN

Bülent Uygun: Adaletsizce ölmeyi tercih ederim


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×