Başpehlivan Fatih Atlı, Kırkpınar'da güreşemeyecek

- Kırkpınar'da 2014'ün başpehlivanı Fatih Atlı, sakatlığı nedeniyle bu yıl organizasyonda yer alamayacak - Fatih Atlı: "Kırkpınar'da er meydanına çıkamayacağım. Bir güreşçinin başına gelebilecek en kötü şey benim başıma geldi"

Başpehlivan Fatih Atlı, Kırkpınar'da güreşemeyecek
22 Temmuz 2016 Cuma 11:20


EDİRNE (AA) - SALİH BARAN - HAKAN ŞAHİN - Başpehlivan Fatih Atlı, sakatlığı sebebiyle 655. Tarihi Kırkpınar Yağlı Güreşleri'ne katılamayacak.

Fatih Atlı, AA muhabirine yaptığı açıklamada, iki hafta önce katıldığı Akyazı Yağlı Güreşleri'nde sakatlık geçirdiğini, arka baldırında yırtık oluştuğunu kaydetti.

Tedavisinin devam ettiğini ifade eden 2014'ün başpehlivanı, ''Doktorum bir ay gibi bir tedavi süreci olduğunu söyledi. 15 gündür tedavim sürüyor, bu da bizim için yeterli olmadı. Güreşmem halinde sakatlığımın tekrarlayacağı söylendi. Hocalarımla değerlendirme yaptık ve riske girmeme kararı aldık. Bu nedenle Kırkpınar'da er meydanına çıkamayacağım. Bir güreşçinin başına gelebilecek en kötü şey benim başıma geldi.'' dedi.

İyi hazırlandığı ve çok formda olduğu bir dönemde sakatlandığını anlatan Fatih Atlı, Kırkpınar'da güreşemeyecek olmasından büyük üzüntü duyduğunu belirtti.


- ''İyi kuralar çeken pehlivan, altın kemere ulaşır"


Fatih Atlı, Kırkpınar'a katılan başpehlivanlardan favori gösterilenlerin hemen hemen hepsinin iddialı olduğunu ifade etti.

Başpehlivan için kura çekiminin önemine değinen Fatih Atlı, ''Bu sene başpehlivanı kura çekimlerinin belirleyeceğini düşünüyorum. Çünkü kötü kura çeken, üst üste çok iddialı rakiplerle güreşen pehlivan, altın kemere ulaşmakta çok zorlanır. İyi kuralar çeken pehlivan, altın kemere ulaşır.'' şeklinde konuştu.


- Antalyalı pehlivanların üstünlüğüne son vermişti


Son yıllarda Antalyalı başpehlivanların öne çıktığı Kırkpınar'da, 2014'te altın kemeri kazanan Samsunlu Fatih Atlı, geçen sene Antalyalı Orhan Okulu'ya yenilerek altın kemerin ebedi sahibi olma yolundaki serisini devam ettiremedi.

Kırkpınar'da Antalyalı başpehlivanların üstünlüğü, 2009'da başladı. Söz konusu dönemde final güreşinde Ordulu Recep Kara'yı yenen Antalyalı Mehmet Yeşil Yeşil, 2010'da ise hemşehrisi Ali Gürbüz'e üstünlük sağlayarak altın kemeri üst üste iki kez kazandı.

Er meydanının 2011 ve 2012'deki başpehlivanı ise Antalyalı Ali Gürbüz oldu. Ali Gürbüz'ün 652. Tarihi Kırkpınar Yağlı Güreşleri'nde (2013) doping kullandığı tespit edildiği için altın kemer, İsmail Balaban'a verildi. Altın kemeri ebedi olarak Antalya'ya götürme hayali biten Ali Gürbüz'ün kemerini İsmail Balaban, yine Antalya'ya götürdü.

Kırkpınar'da 2014'ün final güreşinde Antalyalı İsmail Balaban ile karşılan Samsunlu Fatih Atlı, rakibini yenerek hem altın kemeri kazandı hem de Antalyalı pehlivanların son yıllarda er meydanındaki üstünlüğüne son verdi.

Geçen yıl ise çeyrek finalde Fatih Atlı'yı yenen Antalyalı Orhan Okulu, Tarihi Kırkpınar Yağlı Güreşleri'nin son başpehlivanı oldu.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×