Badmintonda ikinci olimpiyat heyecanı

- Tarihinde ilk kez 2012 Londra'da olimpiyat heyecanı yaşayan Türk badmintonu, üst üste ikinci kez aynı başarıyı yakaladı - Badminton Federasyonu Başkanı Murat Özmekik: "Rio Olimpiyatları'nda Özge Bayrak ile temsil edileceğiz. Öncelikli hedefimiz gruptan çıkabilmesi" - "Olimpiyat hazırlık merkezimiz açıldıktan sonra, hedeflerimiz daha da büyüyecek" - "Dünya klasmanında ilk 10'da olmak gibi bir hayalimiz var. Gecemizi gündüzümüze katarak bu yolda ilerliyoruz"

Badmintonda ikinci olimpiyat heyecanı
31 Mayıs 2016 Salı 11:33

ANKARA (AA) - BUĞRA ERSAVAŞ - Olimpiyatlarda, tarihinde ilk kez 2012 Londra'da temsil edilen Türk badmintonu, 2016 Rio Olimpiyat Oyunları ile ikinci defa bu başarıyı yakaladı.

Londra'da tek bayanlarda Neslihan Yiğit ile temsil edilen Türkiye, tarihindeki en büyük başarısına ulaştı. Grubundaki ilk maçında Avusturyalı Simone Prutsch'u 2-0 yenen Neslihan, badmintona ilk olimpiyat galibiyetini getirdi. İkinci maçında Tayvanlı Cheng Shao Chieh ile karşılaşan milli sporcu, rakibine 2-0 yenilerek gruptan çıkamadı ve müsabakalarını tamamladı.

Elde edilen bu başarıyla motivasyonunu artıran Badminton Federasyonu, çalışmalarını olimpiyatlarda daha fazla sporcuyla yer alabilmek üzerine kurdu. Elemeler sonrasında Özge Bayrak'ın kota almasıyla başarısını tekrarlayan Türk badmintonu, bundan sonrası için de yeni projeleri hayata geçirmeye başladı.

Badminton Federasyonu Başkanı Murat Özmekik, üst üste ikinci olimpiyat kotasının kendilerini fazlasıyla mutlu ettiğini ve gelecek adına daha da umutlandırdığını söyledi.

Brezilya'nın ev sahipliğinde 5-21 Ağustos'ta organize edilecek olimpiyatlarda bu kez Özge Bayrak ile mücadele edeceklerini hatırlatan Özmekik, "Özge'nin gruptan çıkması şu an için başarıdır." dedi.

Tek erkekler ve çift bayanlarda da kota almak için büyük bir mücadele sergilediklerini vurgulayan Özmekik, "Özellikle çift bayanlarda kota almaya çok yaklaştık. Belki alamadık ama bu bizim umutlarımızı kırmadı. Aksine hem bize hem de sporcularımıza daha fazla çalışma isteği kazandırdı." ifadelerini kullandı.


- Olimpiyat hazırlık merkezinin önemi


Murat Özmekik, Rio Olimpiyatları'nda grup maçlarını başarıyla tamamlamayı hedeflediklerini dile getirerek, bunu başarmaları halinde dereceye girmeye çalışacaklarını söyledi.

Yeterli tesis olmadığı için iyi bir çalışma programları olmadığına dikkati çeken Özmekik, "Bundan sonraki olimpiyatlarda, tek bayanların yanı sıra tek erkekler ve çift bayanlar için de kota mücadelemizi sonuna kadar vereceğiz. En kısa zamanda açmayı planladığımız olimpiyat hazırlık merkezi, bu anlamda bize büyük fayda sağlayacak." diye konuştu.

Özmekik, antrenmanlarını yapacakları salon bulma konusunda sıkıntı yaşadıklarının altını çizerek, şunları kaydetti:

"Açılması için büyük gayret gösterdiğimiz olimpiyat hazırlık merkezi, federasyonumuzun ve sporcularımızın büyük bir eksiğini kapatmış olacak. Olimpiyatlara hazırlanmak ciddi ve zorlu bir süreç gerektiriyor. Yetenekli sporcularımız olduğunu biliyoruz ama bu tek başına yeterli olmuyor. Çok öncesinden planlı bir program çerçevesinde çalışılması lazım. Bunu yapabilmemiz için de olimpiyat hazırlık merkezimizi açmak zorundayız. Bunu başardıktan sonra hedeflerimiz de büyüyecek. Artık kota almak, oyunlarda yer almak ve gruptan çıkmak bizi tatmin etmeyecek. Nasıl dereceye gireriz, nasıl madalya alırız bunların peşine düşeceğiz. Dünya klasmanında ilk 10'da olmak gibi bir hayalimiz var. Gecemizi gündüzümüze katarak bu yolda ilerliyoruz."İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×