Babasına rağmen halterde dünya şampiyonu oldu

- Ahmet Turan Okyay, babasının itirazlarına karşın başladığı halterde gençler kategorisinde önce Avrupa sonra dünya şampiyonasında altın madalya kazandı - Milli halterci Ahmet Turan: - "Hem gençler hem de A milli takım kamplarında çalışarak, Gürcistan'da yapılan dünya şampiyonasında koparmada altın madalya aldım"

Babasına rağmen halterde dünya şampiyonu oldu
29 Eylül 2016 Perşembe 11:29

ANTALYA (AA) - SİNAN ÖZMÜŞ - Babasının itirazlarına karşın güreşi bırakarak, haltere başlayan Ahmet Turan Okyay (20), gençlerde 69 kiloda Avrupa ve dünya şampiyonu olmayı başardı.

Sivas'ta babası Hacı Okyay'ın desteği ile güreşe başlayan Ahmet Turan, 2-3 ay sonra halter antrenörü Hüseyin Dökmetaş'ın tavsiyesiyle halteri seçti.

Babasının itirazlarına rağmen güreşi bırakarak haltere başlayan Ahmet Turan Okyay, 5 yıllık çalışmasının ardından geçen yıl Litvanya'nın Klaipeda kentinde yapılan Avrupa Gençler Halter Şampiyonası'nda 69 kiloda koparma ve toplamda altın, silkmede ise gümüş madalya kazandı.

Milli halterci, geçen haziran ayında Gürcistan'ın başkenti Tiflis'te yapılan Dünya Gençler Halter Şampiyonası'nda ise koparmada altın madalya kazanarak, dünya şampiyonu oldu.


- "Babam karşı çıktı"


Ahmet Turan Okyay, AA muhabirine yaptığı açıklamada, spora babasının teşvikiyle güreşle başladığını belirterek, ilk başlarda güreşte iyi bir derece yapmayı düşündüğünü anlattı. Bir gün antrenman salonuna gelen halter antrenörü Hüseyin Dökmetaş'ın kendisine "Seni halterci yapalım." dediğini aktaran milli halterci, "Babam 'Halterci olma, güreşçi olacaksın' diyerek karşı çıktı." dedi.

Ahmet Turan, halter antrenörünün desteğiyle bu sporu ve arkadaş ortamını sevince, haltere başladığını dile getirerek, şöyle konuştu:

"Bir sene çalıştıktan sonra ailevi nedenlerden dolayı halteri bırakmak zorunda kaldım. İki sene ara verdim. Bu sırada okulla uğraşmaya çalışıyordum. Daha sonra halter sporuna tekrar başladım. Geçen sene ekim ayında Avrupa Şampiyonası'nda koparma ve toplamda şampiyon oldum. Hem gençler hem de A milli takım kamplarında çalışarak, Gürcistan'da yapılan dünya şampiyonasında koparmada altın madalya aldım."


- Hedefi büyüklerde derece almak


Akdeniz Üniversitesi Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulunda Beden Eğitimi Öğretmenliğinde okumasından dolayı şu anda antrenmanlarını Antalya'da süren Ahmet Turan Okyay, aralık ayında yapılacak Gençler Avrupa Şampiyonası'nda mücadele edeceğini söyledi.

Milli halterci, Nisan 2017'de yapılacak Büyükler Avrupa Şampiyonası'na katılmak istediğini vurgulayarak, orada da iyi bir derece almayı hedeflediğini kaydetti.

Sporda bir şeyler kazandıktan sonra onu tekrarlayabilmenin biraz zor olduğunu ifade eden Ahmet Turan, sporculara biraz destek olunması gerektiğini, ancak bu desteği pek göremediğini dile getirdi.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×