Aziz Yıldırım: Fenerbahçe inek gibi sağılıyor; ama hakkını alamıyor (2)

Yüksek Divan Kurulu Toplantısı'nda konuşan Fenerbahçe Kulübü Başkanı Aziz Yıldırım, sarı - lacivertli kulübün bir tarafından zincirlendiğini belirterek, "Fenerbahçe inek gibi sağılıyor; ama hakkını alamıyor.

Aziz Yıldırım: Fenerbahçe inek gibi sağılıyor; ama hakkını alamıyor (2)
25 Ocak 2014 Cumartesi 15:08

Yüksek Divan Kurulu Toplantısı'nda konuşan Fenerbahçe Kulübü Başkanı Aziz Yıldırım, sarı - lacivertli kulübün bir tarafından zincirlendiğini belirterek, "Fenerbahçe inek gibi sağılıyor; ama hakkını alamıyor." dedi.

Faruk Ilgaz Tesisleri'nde gerçekleştirilen 2014 yılının ilk yüksek divan kurulu toplantısında konuşan Başkan Aziz Yıldırım, "Amatör branşlara büyük bir maddi kaynak ayırıyoruz. Ya bunlardan vazgeçeceğiz yahut da kim gelirse gelsin bu açık kapanmayacak. Bunu kapatmanın şartları da var. Ekonomik olarak kulübe gelirler sağlamak." diyerek, şunları söyledi:

"Fenerbahçe Spor Kulübü Türkiye'deki büyük kurumlar gibi vergisini ödüyor. Bizden başka da bir Gençlerbirliği olabilir, onlar öyle söylüyor, bundan başka ikinci bir kulübün vergilerinin tamamını ödediğini düşünmüyorum. Bunun karşılığında yayın hakkı olarak kulüp olarak hakkımızı alamıyoruz. 35 milyon dolar gelir alıyoruz. Hukukçu arkadaşlarla çalışma yapıyoruz, gerekirse Anayasa Mahkemesi'ne götüreceğiz. Ne gerekirse yapacağız.

Yayın hakkını havuz dışında satarsak 150 milyon dolar gelir sağlarız. 2011 yılında 125 milyon dolar olarak iki kuruluş teklif etti. Anadolu kulüpleri yararlanıyor diye biz bu teklife sıcak bakmadık; ama bugünden sonra sıcak bakacağız. Çünkü devlet vergisini alıyor. Stadyumda oynanan maçlarda GSM adına bütün biletlerden yüzde 7 pay alıyor. Her türlü gelirimizden pay istiyorlar ve alıyorlar. Bizi mahkemeye verdiler. Şunu sorsam Gençlik Spor Müdürlüğü'nün Fenerbahçe'ye ne faydası var. Hiç sıfır. Spor adına hiçbir katkısı yok. Devletin koymuş olduğu bu paraların ortadan kalkması lazım. Devletin bu konuda çalışma yapması lazım. Devletin spora önem vermesi lazım. Devlet sporu üvey evlat gibi görüyor. Kulüpler borçlanıyorlar, sonra gidiyorlar vergilerimizi affedin. onlar da iyilik yapmış gibi görünerek vergilerin faizlerini almıyorlar. Bir şekilde yürütüyorlar. Ama diger taraftan 5 misli haklarımız ödenmiyor."

"YAYIN HAKLARI SERBEST BIRAKILSIN"

Aziz Yıldırım, yayın haklarının serbest bırakılmasını istedi. Yayın haklarını isteyen kulübün istediğine satabildiği fiyattan satabilmesi gerektiğini belirtti.

Yıldırım, iddia gelirlerindeki isim haklarının serbest bırakılmasını da istediği konuşmasına, "5 trilyon yılda isim hakkı alıyorum. 18 kulüp aynı hakkı alıyor. 2. lig'deki takım 3 milyon alıyor. Böyle bir saçma sistem olamaz. Benim ismim para ediyor. Onun için benim hakkımı vereceksiniz." ifadeleriyle devam ederek, şunları söyledi:

"Bir yazı yazdık Eylül ayında cevap bile vermediler. Mahkemeye gideceğiz, onlar lehine karar çıkar belli zaten. Burada haykırıyorum kulüplerin hakları verilmeli. 3 milyar dolar geçen sene iddaanın kazandığı para. Kulüplere dağıttığı para 300 milyon dolar civarında. Planlarını dahi çıkardık. Yüzde 10'u belli değil. En çok da Fenerbahçe. Yüzde 93'ü yabancı takımlara oynanıyormuş yüzde 7'si yerli takımlara. Bu yüzde 7'nin de 1.4'ü F.Bahçe üzerinden oynanıyor ama Fenerbahçe parasını alamıyor. Tüm açıklarımız bundan Fenerbahçe bir tarafından bağlanmış zincirlenmiş bir taraftan inek gibi emiliyor sağılıyor ama karşılığını alamıyor."

"BAŞBAKAN ERDOĞAN'A GÖNDERME"

Son kongrede anlattığı projelere yönelik Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın yaptığı eleştirileri hatırlatan Yıldırım, "Fenerbahçe için projelerimizi açıkladık. Tenkit gördük, devlet büyükleri bizi bombardına tuttular. Hepsinin oluşucağına inandığım için söyledim. Kenan Evren Lisesi yerine AVM yapacağız. Biz bütün izinlerini aldık, imar planlarını dahi çıkardık. Okulları teslim ettik, 3 tane okul, bir spor salonunu teslim ettik. 40 trilyona yakın para harcadık." diyerek, şu ifadeleri kullandı:

"Devlet bize bağışlamıyor, bizden kiralarını alacaklar yapacağımız tüm inşaatlardan. Bize bedave vermiyorlar. Gelirden pay ayacaklar, aynı zamanda kira alacaklar. Şu anda Maliye Bakanı ile anlaşmalar üzerine yapmak üzere anlaşmak için çalışmalar yapıyoruz. Kulüp ile maliye bakanlığı arasında bir anlaşma yapılacak. Kulübe orası yaz boyu teslim edilecek, projeleri her şeyi hazır, benle beraber ben yoksam arkadaşlarım proje hayata geçirilecek.

Kalamış'ta ihale yapıyacak, bu ihalede yat limanı yapılacak. Ben çıkarmıyorum. Ben proje hazırlamıyorum devlet hazırlıyor ve ihaleye çıkarıyor. Ben de KOÇ Gurubu ile Ferit Şahenk ile görüştüm. Böyle bir oluşum içine Fenerbahçe'yi de alın. En azından yüzde 20 bizim payımız olsun. Fenerbahçe'ye buradan bir gelir olsun. İstiyorsanız maddi olarak katılalım istemiyorsanız maddi olarak katılmayalım kardan bize pay verin dedik. Onlar da olur dedi. Zamanı gelince konsorsiyoma sizi de alırız dediler. Biz ihaleye girersek beraber oluruz dediler. Bunu yapamazsınız izni kimden aldınız. Siz çıkarıyorsunuz biz ihaleye gireceğiz. İhaleye gireceğiz girebilirsek."

Fenerbahçe Kulübü adına açılacak banka ile ilgili de konuşan Başkan Aziz Yıldırım, "Geldik bankaya banka öyle 300 milyon dolara kurulacak banka değil 20 milyon euro tahvil çıkaracak tahvil satacak. Parası oldukça büyüyecek, öyle bir şey. Devletten izin alacağız devletten izin almadan olmaz." dedi.

"BU SENE MUHAKKAK ŞAMPİYON OLMALIYIZ"

Aziz Yıldırım, taraftarlara da uyarılarda bulundu. Yıldırım, şöyle konuştu: "Hepimizden tek ricam var. Yuh deseniz saha kapatılyor. Hepimiz dikatli olmamız lazım. Bu sene Fenerbahçe'nin muhakkak şampiyon olması lazım. Bunu gücümüze güç katması için söylüyorum yoksa olsa ne olur olmasa ne olur. Önemli olan kulübün büyümesi kulübün güçlü olması. Şampiyonluk güç veriyor. Bu gücü almamız lazım. Oyuncularla konuştum, oyuncular da bunun idrakında. Tahriklere kapılmayayım. Yatmak yatmamak önemli değil. Hapiste yatmanın bir forsiyonu kalmadı. Burada bir mücadele vardır. Hepinizin yüreklerinizle bu cumhnuriyete sahip çıkması lazım. Fenerbahçe'ye sahip çıkmanız lazım."

"AÇIKLAYACAKLARIM VAR"

Yıldırım, sözlerini şöyle tamamladı: "Bu 3 yıl içinde yaşadığım her taraftan gelen insanların bana anlattıkları bana gönderdikleri mesaj var. Günü geldiğinde kamuoyuna sizin önünüzde paylaşacağım. Şimdi zamanı değil. Çünkü söyleyecekler cezayı yedi bağırdı çağırdı diyecekler. Sakin olalım. Pazartesi günkü maçı sakin bir şekilde atlatalım ceza yemeden. Önümüzdeki günleri de bekleyelim, daha sonra görürüz tepkimizi sevgimizi herşeyi ortaya koyarız."
CİHAN


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×