Altın madalyayı 15 Temmuz şehitlerine armağan ettiler

- Dünya şampiyonu milli tekvandocu Kübra Dağlı: "Şampiyonluğumuzu 15 Temmuz şehitlerimize armağan ediyorum. Onlar bizim için savaştı, biz de onlar ve ülkemiz için İstiklal Marşımızı tüm dünyaya ezberletmek istiyoruz" - Şampiyon tekvandocu Emirhan Muran: "Ülkemizin yaşadığı zor günlerde, böyle bir başarı elde etmenin gururunu yaşıyoruz"

Altın madalyayı 15 Temmuz şehitlerine armağan ettiler
06 Ekim 2016 Perşembe 11:35


İSTANBUL (AA) - SÜHA GÜR - Peru'da yapılan 10. Tekvando Poomse Dünya Şampiyonası'nda 18 yaş üstü serbest stil ikili takım kategorisinde şampiyonluk yaşayan sporculardan Kübra Dağlı, "Şampiyonluğumuzu 15 Temmuz şehitlerimize armağan ediyorum. Onlar bizim için savaştı, biz de onlar ve ülkemiz için İstiklal Marşımızı tüm dünyaya ezberletmek istiyoruz." dedi.

Kübra, AA muhabirine yaptığı açıklamada, altın madalya için yıllardır çalıştığını söyledi. Büyük başarıların kolay elde edilemediğine ve hedefe ulaşmak için çok çalışmak gerektiğine dikkati çeken milli sporcu, şöyle konuştu:

"Tekvandoya, boks antrenörü olan babam sayesinde başladım. Bu madalya sürecinde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, Türkiye Tekvando Federasyonu Başkanı Metin Şahin, milli takım antrenörlerimiz ve ailemden çok büyük destek gördüm. Cumhurbaşkanımız telefonla arayarak tebrik etti. Kendisine ayrıca teşekkür ediyorum. Dünya şampiyonluğunu hedef olarak belirlemiştim. Çok güzel bir turnuva geçti ve emeğimizin karşılığını aldık. Bu, tek kişilik bir başarı değil ekip işi. Poomse ileride olimpiyatlara dahil olursa orada da şampiyon olmak istiyorum."


- Gösteri takımında tek Türk ve Müslüman benim


Kübra Dağlı, 2014 yılından beri Dünya Tekvando Federasyonu tarafından oluşturulan gösteri takımında tek Türk ve Müslüman sporcu olarak yer aldığını söyledi.

Tamamının Koreli sporculardan oluştuğu takımla daha önce olimpiyat gösterileri yaptıklarını vurgulayan milli sporcu, burada devamlılığını sürdürmek istediğini aktardı.

Kariyerinde daha önce dünya ikinciliği de bulunduğunu ifade eden Kübra, tekvandonun kendini koruma ve öz güven açısından çok faydalı olduğunu vurguladı.


- Emirhan Muran: "Bayramlarda bile evimize gitmedik"


İkili takım kategorisinde Kübra Dağlı ile şampiyonluğu göğüsleyen Emirhan Muran, bayramlarda bile evlerine gitmeyerek şampiyona için çalıştıklarını ifade etti.

Bir senedir yoğun bir şekilde çalıştıklarını ve hedefe ulaştıkları için çok mutlu olduklarını anlatan Emirhan, şunları söyledi:

"Ülkemizin yaşadığı zor günlerde böyle bir başarı elde etmenin gururunu yaşıyoruz. Dünya şampiyonu olmayı bekliyorduk. Hedefimiz şampiyonluktu ve bu doğrultuda bir yıldır çalışmalarımızı dinlenmeden sürdürdük. Bayramlarda evimize dahi gitmedik. Elde ettiğimiz altın madalyayı 15 Temmuz şehitlerimize armağan etmek istiyorum."

Tekvandoya, izlediği bir filmden etkilenerek başladığını aktaran Emirhan, 2017 yılında düzenlenecek Avrupa Şampiyonası'nda aynı başarıyı tekrar etmek ve 2018 Dünya Şampiyonası'nda da şampiyonluk unvanını korumak istediklerini sözlerine ekledi.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×