AB'den 7 İspanyol kulübüne 68,8 milyon avro para cezası

- Real Madrid, Barcelona, Athletic Bilbao, Osasuna, Valencia, Hercules ve Elche kulüplerine yasa dışı kamu yardımı aldıkları gerekçesiyle Avrupa Birliği Komisyonu Rekabet Kurulu tarafından toplam 68,8 milyon avro para cezası verildi

AB'den 7 İspanyol kulübüne 68,8 milyon avro para cezası
04 Temmuz 2016 Pazartesi 15:28

MADRİD (AA) - Avrupa Birliği (AB) Komisyonu Rekabet Kurulu, İspanya'da yasa dışı olarak kamu yardımı aldıkları gerekçesiyle 7 İspanyol kulübüne 68,8 milyon avro para cezası verilmesi kararı aldı.

Rekabet kurulunun aldığı kararın AB Komisyonu tarafından İspanyol kulüplerine iletildiği ve bağlayıcı olduğu bildirildi. Haksız kamu yardımı alan İspanyol kulüpleri Real Madrid, Barcelona, Athletic Bilbao, Valencia, Osasuna, Hercules, Elche olarak açıklanırken, bu kulüplerin yerel yönetimlere geri ödeme yapmaları gerektiği duyuruldu.

En büyük cezayı 20,4 milyon avroyla Valencia alırken, bu paranın Valencia özerk yönetimi tarafından tahsis edilen kredi olduğu belirtildi. Real Madrid ise 18,4 milyon avro ile ikinci en büyük cezayı aldı. 1998 yılına dayanan cezanın, Madrid Belediyesi'nin o dönemde Real Madrid'e değerinin altında bir arazi satmasından kaynaklandığı kaydedildi.

Diğer kulüplerden Barcelona, Athletic Bilbao ve Osasuna'ya, yerel yönetimler tarafından mali konularda kendilerine ayrıcalık tanındığı gerekçesiyle 5'er milyon avro ceza verildi. Ayrıca Valencia özerk yönetimlerinden aldıkları özel kredilerden dolayı da Hercules'e 6,1 milyon avro ve Elche'ye de 3,7 milyon avro para cezaları verildiği ifade edildi.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×