655. Tarihi Kırkpınar Yağlı Güreşleri'ne doğru

- Edirne'de gerçekleştirilecek güreşlerde 56 başpehlivan altın kemer mücadelesi verecek - Kırkpınar'da yapılması planlanan konserler iptal edildi - Türkiye Güreş Federasyonu Başkanı Aydın: "Bu yıl Kırkpınar yağlı güreşlerimiz çok heyecanlı ve çekişmeli olacak"

655. Tarihi Kırkpınar Yağlı Güreşleri'ne doğru


ANKARA (AA) - Türkiye Güreş Federasyonu Başkanı Musa Aydın, 22-24 Temmuz tarihlerinde Edirne'de gerçekleştirilecek, 655. Tarihi Kırkpınar Yağlı Güreşleri'nin bu yıl çekişmeli geçeceğini söyledi.

Türkiye Güreş Federasyonundan yapılan açıklamaya göre, bu yıl güreşlere rekor katılım gerçekleşecek ve altın kemer için 56 başpehlivan mücadele edecek. Başpehlivanların yanı sıra 2 bin pehlivan da Er Meydanı'na çıkacak.

Musa Aydın, açıklamasında, Kırkpınar'ın yağlı güreş turnuvalarının zirvesi olduğunu belirtti.

Aydın, "Bu yıl Kırkpınar yağlı güreşlerimiz çok heyecanlı ve çekişmeli olacak. Tüm vatandaşlarımızı bu heyecan dolu güreşlerimizi izlemeye davet ediyorum. Turnuvaya katılacak tüm güreşçilerimize de başarılar diliyorum." ifadelerini kullandı.


-Konserler iptal edildi


Kırkpınar güreşlerinde, daha önce yapılması planlanan etkinlik ve konserler 15 Temmuz Cuma gecesi yaşanan Fetullahçı Terör Örgütünün (FETÖ) darbe girişiminde şehit olanlar için iptal edildi.

Sertab Erener, Hakan Altun, Hüsnü Şenlendirici, Ziynet Sali ve Ayla Çelik gibi ünlü şarkıcıların vatandaşlara konser vermesi planlanmıştı.


- Altın kemer sahibini arıyor


Kurallar gereği altın kemerin ebedi sahibi olunması için bir başpehlivanın üst üste üç kez "Kırkpınar Başpehlivanı" unvanını alması gerekiyor.

Güreşlerde geçen yıl başpehlivanlığı kazanan Antalyalı Orhan Okulu, bu sene de başarılı olması durumunda altın kemer için bir yıl daha bekleyecek.


- Ali Gürbüz Er Meydanı'na dönecek


652. Tarihi Kırkpınar Yağlı Güreşleri'nde üst üste üçüncü kez başpehlivan unvanını alarak altın kemerin daimi sahibi olan ancak dopingli çıkmasından dolayı altın kemeri alınan Antalyalı Ali Gürbüz'ün cezası bitti.

Ali Gürbüz'ün de Er Meydanı'nda yer alacak olması başpehlivanlık müsabakalarında rekabetin artacağı yönünde değerlendiriliyor.


Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×