1 sporcuya 5 antrenör

- Modern pentatlon branşında Türkiye'yi ilk kez olimpiyatlarda temsil edecek İlke Özyüksel, Rio de Janeiro'ya koordinatör yönetimindeki 5 antrenörle gidecek - Milli sporcu İlke Özyüksel: "Branşım nedeniyle çok sayıda antrenörle çalışıyorum" - "Antrenörlerimle bir takım olduk ve Rio'da bu takım madalya mücadelesi verecek"

1 sporcuya 5 antrenör
20 Temmuz 2016 Çarşamba 11:54


ANKARA (AA) - MUSA SAMUR - Brezilya'nın Rio de Janeiro kentinde 5 Ağustos'ta başlayacak 31. Yaz Olimpiyat Oyunları'nda modern pentatlon branşında Türkiye'yi ilk kez temsil edecek İlke Özyüksel, bir koordinatör ve 5 antrenör gözetiminde yarışacak.

Modern pentatlon branşının bünyesinde yer alan yüzme, binicilik, atıcılık, koşu ve eskrim sporlarında 5 ayrı antrenörle çalışan İlke Özyüksel, Rio'da da koordinatör Ali Sosanoğlu yönetimindeki çalıştırıcı ekibiyle yer alacak.

Yüzme antrenörlüğünü Zafer Yüksel, binicilik antrenörlüğünü Tolga Aydın, atıcılık antrenörlüğünü Mustafa Atalay, atletizm antrenörlüğünü Ertan Yılmaz ve eskrim antrenörlüğünü Ayhan Çakmur'un yaptığı genç modern pentatloncu İlke, AA muhabirine değerlendirmelerde bulundu.

Olimpiyat kotası almasının ardından Eryaman Türkiye Olimpiyat Hazırlık Merkezinde (THOM) kalmaya başlayan ve yoğun şekilde çalışmalarını tüm gün sürdüren İlke, saat 07.00'de yüzme, 10.00'da eskrim, 13.00'te eskrim, 15.00'te de atletizm antrenmanları yapıyor. 19 yaşındaki sporcu, sadece binicilik idmanı için THOM'dan çıkıyor ve Beştepe'deki Atlı Spor Kulübüne geliyor.

Modern pentatlonda eskrim, yüzme ve biniciliğin toplamında elde edilen handikap süresiyle koşu ve atışa başladıklarını belirten İlke, koşunun ardından elde edilen sonucun sporcunun derecesini de belirlediğine dikkati çekti.


- "6 kişilik takım"


Modern pentatlondaki her branşın farklı farklı kurgusunun ve antrenman şeklinin olduğunu, bu nedenle de 5 ayrı antrenörle çalıştığını dile getiren İlke Özyüksel, olimpiyat mücadelesinde de çalıştırıcılarının kendisiyle Rio de Janeiro'da olacaklarını söyledi.

Rio'daki yarışlarda antrenörlerinin yanında olmasının önemine vurgu yapan İlke, antrenörler ve koordinatörle birlikte 6 kişilik bir takımla madalya yarışı vereceklerini ifade etti.

Branşların hepsinde sadece kendisinin derece yapması gerektiğini ancak yalnızca bir antrenörün kendisini çalıştırmasının mümkün olmadığını kaydeden İlke, şu ifadeleri kullandı:

"Gençlik ve Spor Bakanlığı, çalışmalarımda bana yardımcı olmaları ve yön vermeleri için çok iyi bir çalıştırıcı kadrosu kurdu. Antrenörlerimin gözetiminde çok çalışıyoruz ve bu tempomuz oyunların başlayacağı güne kadar yoğun şekilde devam edecek. Sonrasında olimpiyat heyecanı başlayacak. O heyecanı beni çalıştıran ve kota almamda büyük katkıları olan antrenörlerimle birlikte yaşayacağım için şanslıyım. Yaşım çok genç ve antrenörlerimin desteğine ihtiyacım olacak. Biz bir takım olduk ve olimpiyatlarda bu takım madalya mücadelesi verecek. Umarım emeğimizin karşılığını alırız ve Türkiye'de yüzleri güldürürüz."


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×