YSK, YGS günü miting yapılmasını İl Seçim Kurullarına bıraktı

Ölçme ve Yerleştirme Merkezi Başkanlığı (ÖSYM), Yüksek Seçim Kurulu'na (YSK) gönderdiği yazı ile 23 Mart’ta yapılacak Yükseköğretime Geçiş Sınavı (YGS) sırasında seçim mitingi ve sesli duyuru yapılmamasının sağlanmasını istedi.

YSK, YGS günü miting yapılmasını İl Seçim Kurullarına bıraktı
17 Ocak 2014 Cuma 17:28

Ölçme ve Yerleştirme Merkezi Başkanlığı (ÖSYM), Yüksek Seçim Kurulu'na (YSK) gönderdiği yazı ile 23 Mart’ta yapılacak Yükseköğretime Geçiş Sınavı (YGS) sırasında seçim mitingi ve sesli duyuru yapılmamasının sağlanmasını istedi. Konuyu görüşen YSK, sınavın önemini göz önünde bulundurarak, konunun İlçe Seçim Kurulu başkanlıklarınca değerlendirilmesi gerektiğine karar verdi.

ÖSYM tarafından 23 Mart’ta yapılacak YGS sırasında öğrencilerin rahatsız olmaması için Yüksek Seçim Kurulu’na bir yazı gönderildi. Sınavın yapılacağı 08.00 – 13.00 saatleri arasında seçim mitingi ve bu saatler arasında sınava girecek adayları rahatsız edecek sesli duyuru yapılmamasının sağlanmasına yönelik bilgilendirme ilgili makamlardan istendi. Konuyla ilgili Yüksek Seçim Kurulu’ndan bir açıklama yapıldı. 30 Mart Pazar günü yapılacak mahalli idareler seçiminin başlangıç tarihi 1 Ocak Çarşamba, seçim propagandasının başlangıç tarihi ise 20 Mart Perşembe günü olduğu ifade edildi. Kurum, kanunun açık yerlerde propaganda başlıklı ve hoparlörle propaganda başlıklı maddelerdeki hükümlerin dikkate alınması gerektiği bildirilen YSK açıklamasında, “Propagandaya ilişkin düzenleme yapma, yetkili ilçe seçim kurullarına ait olup, 23 Mart tarihinde yapılacak YGS'nin önemi de göz önünde bulundurularak konunun İlçe Seçim Kurulu başkanlıklarınca değerlendirilmesi gerektiğine karar verildi.” denildi. YSK, il ve ilçe seçim kurullarının konuyla ilgili kararlarını da iletmesini istedi. CİHAN


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×