Yılmaz: Çözüm süreci seçimden bağımsız

Milli Savunma Bakanı Yılmaz, Türkiye'nin barış içerisinden durmasının sebebinin birlik ve beraberlik olarak özetlerken şu tespitte bulundu:

Yılmaz: Çözüm süreci seçimden bağımsız
17 Mart 2015 Salı 18:38

Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz, Çanakkale'nin Çan ilçesinde muhtelif ziyaretlerde bulundu. Çan Belediye'sini ziyaret eden Yılmaz'ı, Başkan Abdurrahman Kuzu ve Çanakkale Valisi Ahmet Çınar karşıladı.

Belediyenin girişindeki 1945 yılından bu güne kadar belediye başkanlarının fotoğraflarını inceleyen Yılmaz, Kuzu'dan Çan ile alakalı bilgiler aldı. Burada izahatlarda bulunan Yılmaz, "Çanakkale olmasıydı Türkiye Cumhuriyeti olmazdı. Çanakkale olmasaydı, o çağ Osmanlı’nın başkenti bulunan İstanbul’u işgal etmek için gidiyorlardı. Eğer siz Çanakkale’yi koruyamazsanız o süre bugünkü Anadolu coğrafyasına sahip olamazdınız. Çanakkale Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşunun ön sözüdür" dedi.

"ÖLDÜRMEK KOLAY, YAŞATMAK ZORDUR"

Çözüm süreci ile alakalı soruya yanıt verici Yılmaz, "Çözüm süreci milletimizin talebiydi. Onun için birlik ve beraberlik, sulh süreci dediğimizde buna itiraz eden olmadı. İtiraz edenlerde ‘Olacak fakat nasıl olacak’ onu bilelim noktasındalar. En kıymetli şey insandır. İnsanı yaşatmak lazım. Yöneticilerin asli vazifesi de budur. Halka hizmet, hakka hizmettir. İnsan Allah’ın yer yüzündeki temsilcisidir. Elçiye hizmet edersen, elçiyi göndere hizmet etmiş gibisindir. İnsana kıymet eda etmek lazım. İnsana kıymet eda etmek yaşatmaktan geçer. En basit şey öldürmektir. Öldürdüğün süre bir dakikada, saniyede öldürüyorsun. Ama yaşatmak fazla fazla daha zordur. Barış da zordur. Biz zoru başarıyoruz" diye cevapladı.

"BİR OLMAZSANIZ NASIL GÜÇLÜ OLACAKSINIZ"

2023, 2053 ve 2071 hedeflerin olduğunu dile getiren Yılmaz, "2071’de fazla fazla dana zinde Türkiye olacak. Bunu yapabilmek için enerjimizi beyhude harcamamız, kendi insanımızla kavga etmemiz lazım. Birlikten efor doğar. Bir olmazsanız nasıl zinde olacaksınız. Çevremiz ateş çemberi içerisinde. Suriye, Irak’ın hali belli. Ukrayna ve Gürcistan’da sıkıntılı. Erminastan ile Azerbaycan’ın özelliğine bakın. Azerbaycan’ın yüzde 20 toprağı işgal altında. Türkiye sulh içerisinden duruyorsa birlik ve beraberlikten geçiyor. 77 milyon insanımızı eşit biliyoruz. Aynı haklara sahip bilmek lazım. 77 milyon eşit olmalıdır. Bu zor süreci milletimizin desteğiyle tamamlayacağız. Karşımızda da süt liman bir bina yok. Birinci Dünya Savaşında Çanakkale’deki 7 düvelin ayrıcalıklı biçimde olanları bu coğrafyada menfaatlerini gösteriyor" izahatsını yaptı.

"ÇÖZÜM SÜRECİ SEÇİMDEN BAĞIMSIZDIR"

İstikrarın olması gerektiğini anlatım eden Yılmaz, "Türkiye bugün Suriye, Mısır, Yemen, Irak, Ukrayna olmadıysa istikrara verilen güvenden geçiyor. Umutluyuz. Sabretmek lazım. Barışı kurarsak fazla fazla kocaman maddi kaynaklarımız var. O maddi kaynaklar şahısların refahına harcanacak. Çözüm süreci seçimden bağımsız süreçtir. Seçimden evvela başladı ve sonrada devam edecek" halinde konuştu.

Kaynak: HABER7.COM


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×