Yıldırım, Diyarbakır kanaat önderleriyle buluştu

Dyarbakır'da konuşan Başbakan Yıldırım, "Öyle belediye başkanı, eş başkanı Kandil'den emir alacak, gelip burada racon kesecek, hesap kesecek, milletin kanını emecek. Yağma yok. Bu milletin kuruşuna göz diken herkese hesabını soracağız" dedi

Yıldırım, Diyarbakır kanaat önderleriyle buluştu
04 Eylül 2016 Pazar 21:44

Başbakan Binali Yıldırım, "Nasıl 15 Temmuz sonrası FETÖ'yü bütün kurumlardan ayıklıyorsak, bütün şirketlerini, eğitim kurumlarını, sağlık kurumlarını, derneklerini, vakıflarını, sendikalarını kapattıysak şimdi sıra bölücü terör örgütünde." dedi.

Başbakan Yıldırım, Diyarbakır'daki bir otelde, Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerinin kanaat önderleri ve sivil toplum kuruluşu temsilcileriyle akşam yemeğinde bir araya geldi.

Yıldırım, burada yaptığı konuşmada, Diyarbakır'da, Doğu ve Güneydoğu'daki 23 ili kapsayan yatırım ve destek programının bugün başlatıldığını vurgulayarak, bölgede görev yapan korucular, aşiret reisleri ve diğer STK'larla da terörle mücadele ve bölgede yapılacak işlerle ilgili değerlendirmeleri gözden geçirdiklerini vurguladı.

Bunun yanı sıra bugün Diyarbakır merkez olmak üzere, özellikle bölücü terör örgütü PKK'nın hendek ve çukur eylemiyle ortaya çıkan yıkımların ortadan kaldırılması amacıyla yeniden imar programı başlatıldığına işaret eden Yıldırım, "Birkaç merkezde temel atma törenlerini de gerçekleştirdik. Özellikle yıkılan binaların öncelikle yapılması, esnafımızın yaralarının sarılması, bunun yanı sıra bozulan altyapının yeniden inşası gibi konularda fiilen çalışma başlamış oldu." dedi.Yapılanların zaten olması gereken işler olduğunu vurgulayan Yıldırım, "Terör örgütünün bölgeyle hiçbir gönül bağı yok. Terör örgütü öldürmekten başka hiçbir iş yapmıyor. Kürtlerin hiçbir sorunuyla ilgilenmiyor. Ülkenin hiçbir sorunu onları ilgilendirmiyor. İşleri güçleri Türkiye'nin enerjisini azaltmak, bölgedeki insanların hayatlarını karartmak. Buradan açıkça söylüyorum, terörden korkmayacağız, terör bizden korkacak. Bundan sonra terör bizden korksun. Nerede karşımıza çıkarsa çıksınlar evelallah Türkiye arkamızda, Diyarbakır arkamızda, 79 milyon arkamızda. Bundan sonrasını onlar düşünsün." ifadelerini kullandı.

"ŞİMDİ SIRA TERÖR ÖRGÜTÜNDE"

Sivil toplum kuruluşlarına ve kanaat önderlerine bu konuda büyük görev düştüğünün altını çizen Yıldırım, şöyle konuştu:"Bu süreçte terörün verdiği tahribatı ortadan kaldırmak için elbirliğiyle beraberce çalışacağız. Bunların bütün kaynaklarını teker teker kurutacağız. Nasıl 15 Temmuz sonrası FETÖ'yü bütün kurumlardan ayıklıyorsak, bütün şirketlerini, eğitim kurumlarını, sağlık kurumlarını, derneklerini, vakıflarını, sendikalarını kapattıysak şimdi sıra bölücü terör örgütünde. Öyle belediye başkanı, eş başkanı Kandil'den emir alacak, gelip burada racon kesecek, hesap kesecek, milletin kanını emecek. Yağma yok. Bu milletin kuruşuna göz diken herkese hesabını soracağız. Onun da kanununu çıkardık. Her kim kamu kaynağını, milletin, vatandaşın, devletin paralarını teröre aktarıyorsa, dağa aktarıyorsa, terörü finanse ediyorsa mutlaka gereği yapılacak.""BİRLİKTE ÇALIŞACAĞIZ"

Terörle mücadelede kararlılık vurgusu yapan Yıldırım, sözlerini şöyle sürdürdü:
"Terör örgütüyle kırsalda şehirde, her yerde mücadele artarak devam edecek. Finans kaynaklarını kurutacağız. Yol kesmeler, mayınlamalar, kalleşçe, kahpece saldırıların üzerine kararlılıkla, acımasızca gitmeye devam edeceğiz. Tabii o işin güvenlik tarafı. Buna zaten başladık. En hızlı şekilde devam ettiriyoruz ama işin bir de diğer kısmı var. Yıllardan beri oluşan moral çöküntüsünü ortadan kaldırmak, sosyal tahribatı ortadan kaldırmak ve milletimizin, vatandaşlarımızın birbiriyle kucaklaşmasını sağlamak, terör örgütünü de tamamen devreden çıkarma konusunda sivil toplum kuruluşlarımıza, sizlere büyük görevler düşüyor. Birlikte çalışacağız. Çünkü bu bizim ortak meselemiz, ortak geleceğimiz, evlatlarımızın, çocuklarımızın ortak geleceğidir. Onun için bugün sadece Doğu ve Güneydoğu'daki fiziki kalkınma hamlesi değil aynı zamanda birlik, beraberlik, kardeşliğin tahkim edilmesi ve geleceğe yönelik büyük Türkiye hedeflerinin gerçekleştirilmesi yönünde adımları da atıyoruz."

"BÖLGEYİ TERÖRLE ANMAK, BURAYA FRNASIZ KALMAKTIR"

Başbakan Yıldırım, sivil toplum kuruluşları ile kanaat önderlerinin katkıları olmadan hiçbir şey yapılamayacağına dikkati çekerek, "Çünkü siz burada işin içindesiniz, yaşıyorsunuz, damdan düşensiniz. Sizlerin tespitleri, sizlerin tecrübeleri bizim yapacağımız işlerde önümüzü aydınlatacak. Bize yol gösterecek." dedi.

Özellikle Diyarbakır'a teşekkür borcu olduğunu söyleyen Yıldırım, şunları kaydetti:
"15 Temmuz gecesi Diyarbakır meydanlarında, ay yıldızlı bayrağıyla o meydanları dolduran vatansever milletime, geleceğini düşünen o çok değerli vatandaşlarıma, sizlere çok teşekkür ediyorum. Bir kez daha düşmanları şaşırttınız, dostları sevindirdiniz. Ülkenize sahip çıktınız, demokrasinize sahip çıktınız, geleceğinize sahip çıktınız. Kim demiş 'Diyarbakır bayrağa yan bakar.' Diyarbakır ay yıldızlı bayrağı başının üstünde taşır. İşte gördük. Diyarbakır'ı, bölgeyi terörle birlikte anmak, olaylara Fransız kalmaktır. Burayı bilmeyen, buradaki insanın tabiatını, geçmişini bilmeyen, uzaktan bölge hakkında ahkam kesenler bir kez daha şaşırmışlardır, bir kez daha yanılmışlardır. Darbecilere en büyük darbeyi siz vurdunuz. Allah sizden razı olsun.

15 Temmuz'da bu ülkenin bayrağını yere düşürmediniz, vatanın bütünlüğünden yana çok güçlü bir duruş sergilediniz. Diyarbakır'ın Ankara'nın yanında olduğunu, İstanbul'un yanında olduğunu bütün dünya aleme gösterdiniz. Türkiye'nin seçilmiş cumhurbaşkanına, Recep Tayyip Erdoğan'a yapılan o alçak saldırıya izin vermediniz. Cumhurbaşkanımıza sahip çıktınız. Allah razı olsun."


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×