Yarın seçim olsa ve başkanlık ANKETİ

Muhtemel bir seçim durumunda AK Parti'nin yüzde 52, HDP'nin ise baraj altında kalacağı belirtiliyor. Anketlere göre Başkanlık sistemine destek ise yüzde 58'e yükseldi

Yarın seçim olsa ve başkanlık ANKETİ
09 Mayıs 2016 Pazartesi 08:33

Cumhurbakanı Erdoğan ile görüştükten sonra Başbakanlık ve AK Parti genel başkanlığından ayrılacağını açıklayan Davutoğlu'ndan sonra yapılan anketlerin sonuçları belli oldu. Davutoğlu'nun açıklamasının ardından kriz fırsatı kovalayanların hevesi kursaklarında kaldı. Davutoğlu’nun ayrılacağını açıklamasının ardından ORC tarafından 32 ilde, ‘Bilgisayar Destekli Telefon Görüşmesi’ yöntemiyle yapılan saha araştırmasından önemli sonuçlar çıktı. 5-6 Mayıs tarihlerinde 1265 kişi ile yapılan çalışmada, MHP’de 1 puanlık artış olduğu, buna karşın CHP’de 1.5, HDP’de ise 3 puanlık bir düşüş olduğu ortaya çıktı. Araştırma kapsamında “Bugün seçim olsa hangi partiye oy verirsiniz?” sorusuna deneklerin yüzde 52.8’i AK Parti, yüzde 24’ü CHP, yüzde 12.8’i MHP, yüzde 7.1’i de HDP yanıtını verdi.  

Araştırma halkın başkanlığa olan desteğinin arttığını da gözler önüne serdi. Buna göre, ORC Araştırma Şirketi’nin araştırmalarında deneklere sorduğu “Başkanlık sistemini destekliyor musunuz?” sorusuna şubat ayında yüzde 56.1, mart ayında yüzde 57 olan ‘Destekliyorum’ diyenlerin oranı mayıs ayında yüzde 58.4’e yükseldi. 

Akşam Gazetesi'nde yer alan habere göre anket şirketlerinin başkanları da Davutoğlu sonrasının hiçbir etki yaratmayacağını belirterek şunları söyledi: 

OYLARI TOPLAYAN ERDOĞAN

ORC Araştırma Şirketi Başkanı Mehmet Murat Pösteki: AK Parti seçmeni Erdoğan’ı hep doğal lider olarak gördü. ‘AK Parti’ye oy vermenizin en büyük nedeni nedir?’ sorusuna ilk sırada hep Erdoğan çıktı.

KİMSEDE ENDİŞE YOK

GENAR Araştırma Şirketi Başkanı İhsan Aktaş: Şu anda sadece AK Parti seçmeninde değil genel olarak toplumda da bu genel başkanlık değişiminden dolayı bir endişe yok. Çünkü gerek AK Parti seçmeni yani tabanı gerekse de toplum Erdoğan’a güven duyuyor. 

AK PARTİ'DE BÜTÜNLÜK KORUNUYOR

ANDY-AR Araştırma Şirketi Yönetim Kurulu Başkanı Faruk Acar: Bugün gerçekleşen bu durum seçmende şok etkisi yaratsa da kalıcı bir şok etkisi yaratmadı. Dolayısıyla AK Parti’de birlik bütünlük yara almış gibi görünmüyor.

SEÇMEN ERDOĞANCI

MAK Danışmanlık Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Ali Kulat: CHP’liler, ‘Cumhuriyet kazanımlarını kaybetmemek için’, MHP’liler, milliyetçi hassasiyetlerinden dolayı partilerine oy veriyorlar. Buna karşın AK Parti seçmeni oy verme nedeni olarak genelde Erdoğan’ı ilk sıraya koyuyor. 


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Avatar
Ali - 2 yıl önce
Yapılan yanlışlar yüzünde akp oyu dususte