Torba Kanun Teklifi yasalaştı!

İnternet ve sağlıkla ilgili düzenlemeleri de içeren "Torba Kanun Teklifi" TBMM Genel Kurulu'nda kabul edilerek yasalaştı.

Torba Kanun Teklifi yasalaştı!
27 Mart 2015 Cuma 11:20

TBMM Genel Kurulu'nda, "Torba Kanun teklifi" şekilde adlandırılan, Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi kabul edilerek yasalaştı.

Kanuna göre, lisans mezunu ebeler, meslekleriyle ilgili lisansüstü eğitim alarak uzmanlaştıktan ve diplomaları Sağlık Bakanlığı'nca tescil edildikten sonra "uzman ebe" şekilde çalışacaklar. Ebeler meslekleriyle ilgili bulunan özellik arz eden ünite ve bölgelerde belirlenecek esaslar çerçevesinde yetki vesikası alacaklar.

İstanbul'da Sağlık Bilimleri Üniversitesi adıyla yeni bir üniversite kurulacak. Üniversite Tıp, Hemşirelik, Yaşam Bilimleri ve Sağlık Bilimleri fakülteleri ile Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu ile Sağlık Bilimleri Enstitüsü'nden oluşacak.

Üniversitenin mütevelli heyeti, Sağlık Bakanı, Sağlık Bakanlığı Müsteşarı, Rektör, Bakanın seçeceği bir organ ile Yükseköğretim Kurulu yönünden seçilen profesör unvanına sahip bir organ olmak üzere, yekün 5 üyeden oluşacak.

Üniversite, yabancı dilde eğitim sağlayan program açma, yabancı yükseköğretim kurumları ile müşterek program yürütme de dahil olmak üzere memleket dışındaki yükseköğretim kurumlarıyla her çeşitli iş birliğine dair protokol yapabilecek.

Mektebi Tıbbıyeyi Şahane adıyla hizmet eda etmek üzere inşa edilen ve halen Marmara Üniversitesi hesabına tahsisli bulunan Haydarpaşa Kampüsü, Sağlık Bilimleri Üniversitesine tahsis edilecek.

Kanunla, Sağlık Bilimleri Üniversitesi'ne 2735 kadro ihdas ediliyor.

Sağlık çalışanlarının nöbet ücretleri yüzde 50 oranında artırılıyor.

Ek ders ücretleri, hususi eğitime muhtaç öğrencilerin eğitim ve öğretim gördüğü kurumlarda görevli muallim ve yöneticiler ile bu öğrencilere yönelik şekilde açılan hususi derslik öğretmenlerine ve cezaevlerinde görevli öğretmenlere yüzde 25, Milli Eğitim Bakanlığı Örgün ve Yaygın Eğitimi Destekleme ve Yetiştirme Kursları Yönergesi kapsamında vazife saha yönetici ve öğretmenlere yüzde 100 fazlasıyla ödenecek.

Kaynak: HABER7.COM


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×