TBMM'de CHP grubunu haberleştiren gazetelere açılan soruşturmaya Oran'dan tepki

CHP Genel Başkan Yardımcısı Umut Oran, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun TBMM’deki Grup Toplantısını haberleştirdikleri için Bugün ve Cumhuriyet gazetesine açılan soruşturmaya tepki gösterdi.

TBMM'de CHP grubunu haberleştiren gazetelere açılan soruşturmaya Oran'dan tepki
22 Şubat 2014 Cumartesi 13:58

CHP Genel Başkan Yardımcısı Umut Oran, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun TBMM’deki Grup Toplantısını haberleştirdikleri için Bugün ve Cumhuriyet gazetesine açılan soruşturmaya tepki gösterdi. Oran, Anayasa'nın 83. Maddesine hatırlattı: “Türkiye Büyük Millet Meclisi üyeleri, Meclis çalışmalarındaki oy ve sözlerinden, Meclis'te ileri sürdükleri düşüncelerden, o oturumdaki başkanlık divanının teklifi üzerine Meclis'ce başka bir karar alınmadıkça, bunları Meclis dışında tekrarlamak ve açığa vurmaktan sorumlu tutulamazlar."

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun grup konuşmasını haberleştirdikleri için Bugün ve Cumhuriyet gazetesi muhabirlerine soruşturma başlatılmasına bir tepki de CHP Genel Başkan Yardımcısı Umut Oran'dan geldi. Umut Oran, Başbakan Erdoğan'a, "Bugün ve Cumhuriyet muhabirine açılan soruşturmayı sordu: Anamuhalefet lideri grup konuşmasında neler konuşacağını size mi soracak? Bu soruşturma, AKP hükümeti aleyhine haber yapılmaması için basının doğrudan sansür edilmesi anlamına gelmiyor mu?" diye sordu.

Bu konuda TBMM Başkanlığı’na Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın yanıtlaması için bir soru önergesi veren Umut Oran'ın, yazılı soru önergesi şöyle: “CHP’nin, TBMM çatısı altındaki 18 Şubat 2014 tarihli grup toplantısında Sayın Genel Başkanımız Kemal Kılıçdaroğlu’nun yapmış olduğu konuşmayı ve bu konuşmada yer alan sizin yolsuzluk yaptığınız iddialarını içeren bir takım hususları haberleştiren Bugün ve Cumhuriyet Gazetesi muhabirlerine yönelik “soruşturmanın gizliliğini ihlal” ettikleri gerekçesiyle İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’nca inceleme başlatılmıştır.

Anayasanın 83. Maddesine göre: Türkiye Büyük Millet Meclisi üyeleri, Meclis çalışmalarındaki oy ve sözlerinden, Meclis'te ileri sürdükleri düşüncelerden, o oturumdaki başkanlık divanının teklifi üzerine Meclis'ce başka bir karar alınmadıkça bunları Meclis dışında tekrarlamak ve açığa vurmaktan sorumlu tutulamazlar.

Bu kapsamda, 1. CHP Genel Başkanı Sayın Kılıçdaroğlu’nun son iki haftadır TBMM grup toplantısında, mahkemenin Büyük Rüşvet ve Yolsuzluk Soruşturması kapsamında verdiği yasal izinle yapılan telefon dinleme kayıtlarını dinletmesi üzerine savcılara yaptığınız sözlü suç duyurusu üzerine, söz konusu haberleri yapan gazeteciler hakkında soruşturma açılması rastlantı mıdır? 2. Temel basın görevini yerine getirerek ana muhalefet partisinin grup toplantısını haberleştirmek isteyen gazeteciler için de ayrıca girişiminiz oldu mu? Bugün ve Cumhuriyet muhabirlerine yönelik olarak özel bir suç duyurusunda bulundunuz mu? 3. Yasama dokunulmazlığı kapsamında söylenen sözleri haberleştirmek de yasalara uygunken, bunu haberleştiren muhabirlere suç duyurusunda bulunmanızın yasal gerekçesi nedir? ABD’de veya AB’de bu tür bir uygulama var mıdır? 4. Anamuhalefet partisi liderinin, CHP milletvekillerine ve yurttaşlara seslendiği haftalık grup konuşmasında neler konuşması gerektiğine de mi siz karar vereceksiniz, konuşmalar öncesinde sizden izin almak mı gerekiyor? Dünyada demokrasi ile yönetilen başka herhangi bir ülkede böyle bir uygulama var mıdır? 5. “Gazetecilere açılan bu soruşturmayla muhalefetin sesi kısılmak isteniyor” şeklinde kamuoyunda oluşan algının gerçeklik payı nedir? Bu soruşturma, AKP hükümeti aleyhine haber yapılmaması için basının doğrudan sansür edilmesi anlamına gelmiyor mu? 6. 2003-2013 yılları arasında, hakkında suç duyurusunda bulunduğunuz, hakaret davası açtığınız gazeteci, muhabir ve gazete köşe yazarı sayısı yıllar itibariyle kaçtır?”

CİHAN


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×