Talat: Liderlerin siyasi irade ortaya koyması halinde Kıbrıs sorunu çözülebilir

KKTC'nin 2. Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat, Kıbrıs meselesinin çözümünün bu yıl mümkün olmadığını ancak rayına girebileceği ümidini taşıdığını söyledi. Çözüm için siyasi iradenin gerekli olduğunu belirten Talat, "Kıbrıs Rum...

Talat: Liderlerin siyasi irade ortaya koyması halinde Kıbrıs sorunu çözülebilir
28 Nisan 2014 Pazartesi 14:28

KKTC'nin 2. Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat, Kıbrıs meselesinin çözümünün bu yıl mümkün olmadığını ancak rayına girebileceği ümidini taşıdığını söyledi. Çözüm için siyasi iradenin gerekli olduğunu belirten Talat, "Kıbrıs Rum tarafı, hâlâ belli kartları eline alma umuduyla bekliyor. O yüzen kısa sürede bu sorunun çözüleceği görünmüyor, yani bu yıl içerisinde görünmüyor ama bu yıl bizim umudumuz, ciddi ilerlemelerin kaydedilmesi ve çözüm sürecinin rayına girmesi." dedi.

Eşi Oya Talat'la birlikte Aydın'a gelen Mehmet Ali Talat, önce Vali Erol Ayyıldız'ı, ardından Büyükşehir Belediye Başkanı Özlem Çerçioğlu'nu ziyaret etti. Yaptığı konuşmalarda Kıbrıs müzakerelerinin çok yavaş ilerlediğini, bunun da Rum kesiminin uluslararası tanınmanın avantajını kullanmak istemesinden kaynaklandığını ifade etti: "Kıbrıs Rum Kesimi, AB üyesi olduğu ve BM ve diğer uluslararası kuruluşlarda tanınan bir ülke olduğu için çözüm süreci için çok acele etmiyor. Zaten hatırlarsanız, 2004 yılında BM çözüm planına 'hayır' demişti. O günlerde Kıbrıs'ın AB üyeliği dinamiği, Kıbrıs sorununu bir noktaya taşımıştı. Bugün işte doğalgaz bulundu. Doğalgazın değerlendirilebilmesi için mutlaka Türkiye üzerinden geçmesi gerekiyor. Mutlaka demeyelim ama Türkiye üzerinden geçerse çok daha kârlı ve verimli oluyor. Bu da çözümü gerektiriyor. Kıbrıs Rum ekonomisi çöktü; 2004'te ekonomileri yıldızlardaydı, o nedenle Kıbrıs sorununun çözümüne sıcak bakmadılar. Çözüm olursa kendilerine göre daha yoksul olan Kıbrıslı Türklerle zenginliklerini paylaşacaklarını düşündüler. Bugünse ekonomileri çöktü ve açıkça biliniyor ki Kıbrıs sorunu çözülürse ancak ekonomi düzelecek. Bu iki yeni dinamik, Kıbrıs sorununu başka bir safhaya taşıdı. Onun için umutluyuz bu defa. Siyasi irade lazım. Liderlerin siyasi iradeyi ortaya koymaları halinde Kıbrıs sorunu çözülebilir. BM'de 50. yılını dolduran Kıbrıs sorununu da bitirmiş oluruz."

Rum tarafında fanatiklerin çözüm sürecini engellediğini ve çözüm için tehdit oluşturduğunu da söyleyen Talat, "Kıbrıs Rum kesiminde çok fanatik, ırkçı diyebileceğimiz unsurlar var. Bunlar azınlıktır ama azınlık da olsa, provokasyonu zaten azınlıklar yapar. O yüzden elbette Kıbrıs sorununun çözümü için fanatik Rumlar risk teşkil ediyorlar." dedi.

CİHAN


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×