Sonuçlara itiraz eden CHP’liler: Sandıklarda inanılmaz oynama var

Zonguldak’ın Ereğli ilçesinde Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) 30 Mart Pazar günü yapılan seçimlere itiraz etti.

Sonuçlara itiraz eden CHP’liler: Sandıklarda inanılmaz oynama var
01 Nisan 2014 Salı 18:18

Zonguldak’ın Ereğli ilçesinde Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) 30 Mart Pazar günü yapılan seçimlere itiraz etti. Geniş güvenlik önlemleri altında gerçekleştirilen itirazla ilgili konuşan Cumhuriyet Halk Partisi Ereğli İlçe Başkanı Hayrettin Kartal, sandıkların yüzde 90'nında hatalar olduğunu iddia etti. Belediye Başkanı Halil Posbıyık ise “İnanılmaz bir oynama var sandıklarda. Aklınıza hayalinize getiremezsiniz.” dedi.

Cumhuriyet Halk Partisi ilçe yönetimi, Zonguldak milletvekilleri Mehmet Haberal, Ali İhsan Köktürk, Belediye Başkanı Halil Posbıyık ve partililerle birlikte seçim kuruluna geldi. Milletvekilleri ile birlikte seçim kuruluna giren İlçe Başkanı Hayrettin Kartal, 30 Mart yerel seçimlerinde sandıklarda şaibe yapıldığı iddiası ile itiraz dilekçesini seçim kurulu başkanına teslim etti.

İtiraz dilekçesinin verilmesinin ardından seçim kurulundan çıkan Zonguldak Milletvekili Mehmet Haberal, seçimlerde halkın iradesine saygı duyulmasını istedi. Haberal, “Arkadaşlar gerekli yasal işlemleri yapıyorlar. Bu ülkemizin ve hepimizin görevi, ülkemizi yüceltmek ve yükseltmektir. Demokrasi için seçimler halkımızın eseridir. Onun için sandık koyuyor ve seçime gidiyoruz. Seçim sonunda halkımız neyi diyorsa hepimizin görevi ona saygı duymaktır.” şeklinde konuştu. Haberal ayrıca Türkiye genelinde skandallar yaşandığı söylentilerine ise yorum yapmak istemediğini söyledi.

"SEÇİM ŞAİBELİ SEÇİMDİR, VEBALİNİ KALDIRAMAZLAR"

Cumhuriyet Halk Partisi Ereğli İlçe Başkanı Hayrettin Kartal ise sandıkların yüzde 90'ında yanlışlar ve hatalar olduğunu ileri sürdü. Kartal şunları söyledi: “Pazar günü yapılan yerel seçimlerde tüm Türkiye’deki seçim bölgelerinde bir sürü karışıklıkların, bir sürü şaibe ve dedikoduların olduğu ve çıktığını ulusal basından, televizyonlardan izliyor ve gözlüyoruz. Çoğu yerde itirazlar var. Karadeniz Ereğli’de de yapılan seçimlerde, yaptığımız araştırmalarda çok ciddi bariz hatalar ve eksikler saptadık. Araştırmalarda sandıklarda özellikle sandık başkanlarının kişisel inisiyatif kullanarak bir takım hatalar yaptığını belirledik. Buna bugün itiraz ediyoruz. Biz açıkçası adalet istiyoruz. Ne AKP’nin oyu bize yazılsın ne de bizim oyumuz AKP’ye yazılsın. Hak ne ise vatandaş sandıkta oyunu nasıl kullandıysa bunun açık şekilde aleni olarak ortaya çıkarılmasını istiyoruz. Sandıkların yüzde 90'ından fazlasında oynamalar var. Örneğin bir sandıkta Cumhuriyet Halk Partisi'nin oyu burada yaptığımız incelemede 14 çıkan oy bir anda 121'e çıkıyor. Burada bizim haklılığımızın gerekçesi açık ve net değil mi? Bunun gibi Bağımsız Türkiye Partisi’ne (BTP) 96 oy çıkmış, Cumhuriyet Halk Partisi'ne 15 oy çıkmış. Bir bakıyoruz kaydırmalar yapılmış. 96 oy Cumhuriyet Halk Partisi'nin oyu çıkmış, Bağımsız Türkiye Partisi'nin oyu sıfır. Bunların ciddi şekilde incelemelerini yaptık. İtirazımızı da yapıyoruz. İlçe Seçim Kurulu tarafından incelenerek adaletli şekilde karar verilmesini ve sandıktaki oyların yeniden sayılmasını talep ediyoruz. Tespitlerimize göre korkunç sayılar var. Bu seçim kesinlikle şaibeli seçimdir. Üzerine gölge düşmüş bir seçimdir. Vicdanları yaralayan bir seçimdir. Hiç kimsenin de bunun vebalinin altından kalkabileceğini düşünmüyorum. Ereğli’de de çok büyük dalgalanmalar kırılmalara yol açacaktır. Sıkıntı yaratacaktır.”

"SANDIKLARDA İNANILMAZ OYNAMALAR VAR"

Ereğli Belediye Başkanı Halil Posbıyık sandık başkanlarında tahribatlar yapıldığını ve sandıklarda inanılmaz oynamalar olduğunu iddia etti. Oyların yeniden sayılması halinde büyük farkla yeniden başkan seçileceklerini söyleyen Posbıyık, “İnanılmaz bir oynama var sandıklarda. Aklınıza hayalinize getiremezsiniz. Eğer baktıklarımızı siz de görseniz. Avukatlar çıldırdılar. Belli noktalardan sandık başkanlarını yerleştirmişler. Sandık başkanlarında büyük tahribatlar yapmışlar. Eğer bu seçim sandıkları yeniden saydırırlarsa tahmin edemeyeceğiniz, 400'lerden falan bahsetmiyorum. Binli rakamlardan bahsediyorum. Açık ara seçilmiş sayılacağız. Şu anda eğer bu seçim böyle kapatılırsa, sandıklar sayılmazsa bu yönetimi şaibeli sayıyorum ve bu belediye yönetimini tanımıyorum. Ereğli’de yaşayan bir vatandaş olarak bu seçim şaibeli bir seçimdir. Adalete inanıyorum. Adalet arıyorum. Eğer adalet de bize cevap vermezse Ereğli Belediye Başkanlığını tanımıyorum. Ben her zaman söylüyorum. Ülkede ve Ereğli’de namuslular, namuslular kadar cesaretli olursa Ereğli’nin ve ülkenin sorunları çözülür. Ama maalesef bu hareketleri göremiyoruz. Sandık başlarında yapılan şaibelerin hepsini tespit ettik. Aynı zamanda karanlık insanların da Kepez'de villa evlerinin önlerinde, evlerin önlerinde gezdiklerini tespit ettik.” CİHAN

Sonuçlara itiraz eden CHP’liler: Sandıklarda inanılmaz oynama var


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×