Somalı maden işçilerinin 'Alo 170 Hattı'na yaptıkları şikayetleri sordu

CHP İstanbul Milletvekili Sezgin Tanrıkulu, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik'e Soma'da facianın yaşandığı madende çalışan işçilerin önceki tarihlerde madendeki çalışma koşullarından dolayı 'Alo 170 Hattı'na yaptıkları...

Somalı maden işçilerinin 'Alo 170 Hattı'na yaptıkları şikayetleri sordu
23 Mayıs 2014 Cuma 13:13

CHP İstanbul Milletvekili Sezgin Tanrıkulu, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik'e Soma'da facianın yaşandığı madende çalışan işçilerin önceki tarihlerde madendeki çalışma koşullarından dolayı 'Alo 170 Hattı'na yaptıkları şikayetleri sordu.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik tarafından yazılı olarak cevaplandırılmasını için Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanlığına yazılı soru önergesi veren Tanrıkulu, şu soruları yöneltti:

- 13 Mayıs 2014 günü meydana gelen ve yüzlerce madencimizin hayatlarını kaybetmesi ile sonuçlanan 'Maden Faciası'nın gerçekleştiği madende çalışan işçilerin önceki tarihlerde madendeki çalışma koşullarından dolayı 'ALO 170 Hattı'na yaptıkları şikayet ve ihbarların sistemden silindiği iddiası doğru mudur? İddia doğru ise, yaptıkları şikayet ve ihbarlar kimin talimatıyla sistemden silinmiştir?

- Sadece 2014 yılında 'ALO 170 Hattı'na Soma’daki Maden İşletmesi ile ilgili olarak yaklaşık 80 şikayet ve ihbar iletildiği ancak işçilerin şikayetleri ile ilgili Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından hiçbir işlem yapılmadığı iddiası doğru mudur?

- 2012’den facianın gerçekleştiği güne kadarki dönemde Soma’daki madende çalışan işçilerin 'ALO 170 Hattı'na yaptıkları şikayet ve ihbarların sayısı nedir?

- Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından sistemden silinen şikayet ve ihbarların sayısı nedir?

- İhbar ve şikayetlerde bulunan işçilerin Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından gizlice işletmeci şirkete bildirildiği iddiası doğru mudur?

- Şirket yetkililerinin 'Bizim kolumuz uzundur; bize bir şey olmaz' diyerek maden işletmesindeki çalışma koşulları ile ilgili olarak şikayetlerde bulunan işçilere göz dağı verdikleri iddiası doğru mudur? CİHAN


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×