Sisi'den özür yalanıyla neyin peşindeler?

“Erdoğan Sisi'den özür diledi” diye bir yalan attılar ortaya.

Sisi'den özür yalanıyla neyin peşindeler?
23 Mart 2015 Pazartesi 09:00

Taha Dağlı'nın yazısı

Hadi gazeteciliği geçtim, Ortadoğu’yu az fazla fazla bilen birisi dahi böyle bir şeyin teknik şekilde olasıdır olmadığını bilir. Peki o vaziyette sebep böyle bir yalan ortaya attılar, Paralel bina Sisi üstünden ne planlıyor?

Zaman gazetesi Fuat Avni referansıyla Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Sisi’den özür dilediğini iddia eden bir haber yayınladı.

Erdoğan 3 hafta evvela Suudi Arabistan’daydı, 3 gündelik ziyaret sırasında, Sisi de Riyad’da bulunuyordu. İşte o ziyaretin ayrıntılarını! yazmış Fuat Avni, Zaman gazetesi de derhal yayınlamış.

Erdoğan, Kral Selman’dan ricacı olarak, Sisi’yle buluşup, Sisi’den özür dilemiş.

İddiadan öte doğrudan yalan aslında. Neden mi?

1-Madem doğru o vaziyette bunu duyurmak için sebep 3 hafta beklediniz? Erdoğan’ın Riyad ziyareti 1 Mart’taydı, halbuki önceki gün Fuat Avni sanki yeniymiş benzeri ifade etti siz de o haberi yayınladınız.

2-Madem doğru bunu sizden evvela Mısır medyası yayınlardı. Mısır’da 3 Temmuz 2013’ten itibaren Sisi’ye biat etmeyen bir tek gazete yahut televizyon kalmadı. Erdoğan, Sisi’den özür dilemiş olsa Mısır’daki darbeciler Tahrir’de def çalıp, oynar, bunu dünyaya duyururdu.

3-Doğru olamaz sebebi ise Erdoğan, Riyad’a kendi isteğiyle değil bizzat Kral’ın davetiyle gitti, üstelik program günler öncesinden belliydi. Sisi’nin Riyad ziyareti ise gitmeden 2 gün evvela 27 Şubat’ta belirgin oldu.

4-Doğru olamaz sebebi ise Kral Selman’ın Sisi’yi çağırmasının sebebi bambaşkaydı.

5-Doğru olamaz sebebi ise Kral Selman, Sisi’den bir hayli rahatsız. Erdoğan’a ise mühim açıdan gereksinimi var. Bu benim yorumum değil bütün Arap dünyası Kral Abdullah’ın ölümünden buyana yani 22 Ocak’tan itibaren bunu konuşuyor.

6-Doğru olamaz sebebi ise Kral Selman’a göbekten bağlı bulunan Sisi, Erdoğan değil. Kral Selman da vefat eden abisine göre Sisi’ye daha mesafeli. Ortadoğu medyası yeni çağda Türkiye-Suudi Arabistan ilişkileriyle ilgili çarşaf çarşaf haberler yayınladı, hiç mi bir tanesini okumadınız da bu süreci çarptırmaya çalışıyorsunuz.

7-Doğru olamaz sebebi ise bakmayın siz geçen haftaki Şarm el Şeyh toplantısına, Sisi gerçekten zor durumda. Şu an Batı ve Batı destekli Körfez ülkeleri, Sisi’ye son bir talih vermiş durumda. Elbette bu devletlerin Mısır politikası değişecek demiyorum lakin Sisi’yi değiştirme ihtimalleri herzaman açık. Yani Mısır’da vuruş süreci devam eder Batı bu açıdan İsrail ile ortak Süveyş dahil bir fazla fazla projeye girişti, bütün bunlar riske atılamaz o sebeple Mısır’da vuruş anlayışı değişmez lakin Sisi gidebilir yerine bir öteki askerle devam edilir.

Bu kadar kafi mi? Böyle saçma sapan iddiayı yazan bir müfteri ve onu gazete sayfalarına taşıyan gazeteciler, bir de matbuat özgürlüğünden bahsediyorsunuz.

Aslında dönüp bakılmayacak derecede değersiz bir yalan. Ama bunların asıl misyonu farklı. Yoksa Türkiye’de de Arap dünyasında da buna inanan yok. Çamur at izi kalsın, belki inanan çıkar.

Gelelim meselenin özüne. Böyle bir yalanı ortaya atarak sanki gönüllerinden geçeni söylemişler benzeri geldi bana.

Bu enlem yapı, Mısır’daki darbeye, vuruş sürecindeki katliamlara herzaman sessiz kaldı, üstelik darbeye vuruş dedi diye Erdoğan’ı eleştirdi. Şimdi özür yalanıyla neye hizmet ediyorlar?

Yoksa Müslüman coğrafyasını İsrail’e peşkeş çeken Sisi’nin yeni Süveyş Kanalı ile Sina Yarımadasını İsrail için yol geçen hanı yapıp, Türkiye’yi by-pass etme planına mı cihaz oluyorlar?

Taha Dağlı-
tahadagli@gmail.com

Kaynak: HABER7.COM


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×