Selahattin Demirtaş'tan iddialı izahatlar

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, Almanya'da konuştu.

Selahattin Demirtaş'tan iddialı izahatlar
29 Mart 2015 Pazar 22:29

Demirtaş, Türkiye'de geçmişten bugüne hiç bir iktidarın yüzde 10'luk seçim barajını düşürmekten yana olmadığını belirterek, ''AK Parti barajı kaldırmamış olabilmekte ama ortaya çıkan tetkik sonuçlarını görünce hayıflanıyorlardır, 'keşke biz barajı yüzde 20'ye çıkarsak' diyorlardır. Biz şunu iddia ediyoruz: Eğer barajı yüzde 20 de yapsalar biz yüzde 25 oy alırdık. İlla o baraj yıkılacak. İlla o baraj aşılacak'' dedi.

Berlin'deki Estrel Otelde partisinin yurtdışındaki seçim kampanyasını başlatan Demirtaş, oy kullanacakların 7 Haziran umumi seçimlerinde HDP'ye destek vermelerini istedi.

Seçimlerin coşkulu geçeceğini hesap ettiğini dile getiren Demirtaş, şunları söyledi:

"12 Eylül darbesini yapanların, cunta anayasasını yazanların, kendilerininparlamentoya girmemeleri için yüzde 10 barajı benzeri dünyanın en iri barajını Türk yasa sistemine koyduklarını" belirterek, ''Yani 1980'den sonra Türkiye demokratik siyasetin D'sini dahi görmedi, yaşamadı.''AK Parti barajı kaldırmamış olabilmekte ama ortaya çıkan tetkik sonuçlarını görünce hayıflanıyorlardır, 'keşke biz barajı yüzde 20'ye çıkarsak' diyorlardır. Biz şunu iddia ediyoruz: Eğer barajı yüzde 20 de yapsalar biz yüzde 25 oy alırdık. İlla o baraj yıkılacak. İlla o baraj aşılacak.''

Barajın kaldırılması için geçmişte defalarca önergeler verdiklerini hatırlatan Demirtaş, bunun dikkate alınmadığından yakındı.

Selahattin Demirtaş, HDP şekilde barajı aşacaklarını iddia ederek, şunları söyledi:

"Partinin ½ si hanım öz gücünden oluşuyorsa muazzam bir özgüven ve fedakarlıkla gençler partiyi omuzlarında taşıyorsa arkalarında fedai bir kamu varsa bu savaş uğrunda canını verici varsa bu durumda, öz güce ve bizi destekleyen kitleye güvenerek barajı aşamamamız, bizim ve partimizin en iri eksikliğidir. Barajı aşamayacaksak o süre parlamento da Tayyip Erdoğan'ın olsun. Ne diyeyim. Eğer bunu başaramayacaksak o da onun olsun.''

HDP'nin barajı aşması zorunda AK Parti iktidarının sona ereceğini savunan Demirtaş, ''O baraj bir aşılsın. AK Parti iktidardan bir düşsün bakın o süre Türkiye'de neler oluyor. Emek adına, sulh adına, insan hakları hesabına ne söylediysek onları gerçekleştireceğiz'' diye konuştu. 

Selahattin Demirtaş, kendilerine sadeceterörist gözüyle bakanların ülke zihniyetiyle çıkarlarını bulunmaz etmeye, baskı altına almaya, tutuklayarak, sürgün ederek ortadan kaldırmaya çalışanlara, iri bir insanlık dersi vereceklerini belirterek şöyle devam etti:

''Biz kimseyi bulunmaz etmek için politika yapmıyoruz. Biz siyasetteki gücümüzü ezilenleri ülke baskısından kurtarmak için kullanacağız. HDP'nin zaferinden, Türkiye halklarından hiç kimsenin korkmasına lazım yok. Kimin korkması gerekir  Mesela Bülent Arınç. Bırakın onlar korksunlar. Zaten onlar korkmasa biz kusur yapmışız demektir. Onları korkutuyorsak doğru iş yapıyoruz anlamına gelir.Her seçimde bizi bitirdiler, bitirecekler teraneleri hikayelerini dinliyoruz bu aralar. Fakat her seçimden büyüyerek çıkıyoruz. Her seçim onların tansiyonlarını yükseltiyor. Her seçimde ne yazık ki sağlıkları bozuluyor. İnanın böyle olsun istemiyoruz. İstiyoruz ki sıhhatli olsunlar Allah onlara uzun hayat versin ki bizim daha fazla fazla zaferimizi görsünler. İşte 7 Haziran akşamı Türkiye'de, dünyanın dört bir yerinde biz bu sevinci yaşayacağız. Biraz daha sabra ve çalışmaya ihtiyacımız var. Tam da arzuladığımız noktada değiliz. Rehavet başarının düşmanıdır. rehavete asla kapılmamamız lazım.''

Avrupa'daki oyların Türkiye'deki seçimlerde belirleyici olacağını vurgulayan HDP Eş Genel Başkanı Demirtaş, her oyun fazla fazla ciddi olduğunu vurgulayarak, daha önceki müstakil şekilde girilen seçimlerde Hakkari'de 6 oy ile bir mebus kaybettiklerini bunun da yurtdışından uygulanan oylar sebebi ile olduğunu bildirdi. 

HDP'ye güvensizlik meselesinde tyükselişmalara ve eleştirenlere de yer veren Demirtaş, ''Kafasında tereddüt olan, HDP meselesinde netleşmemiş, kafasında sorularına çözüm arayanların, önce önyargılarını bir kenara bırakarak partimize bakmalarını rica ediyorum. Önyargısız bir şekilde. HDP'nin çınarının köklerine bakarsanız orada Mazlum Doğan, Deniz Gezmiş, Seyit Rıza, Şeyh Sait, Mustafa Suphi'yi göreceksiniz. Sizler Kemal Pir'i görmek istiyorsanız onu da orada göreceksiniz. Hepimiz bu ağacın dallarındayız'' diye konuştu.

Demirtaş, konuşmasının peşinden Berlin Cemevi'ni ziyaret etti.

Kaynak: HABER7.COM


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×