Sarıgül kararını verdi

Kontenjan mı yoksa ön seçimle mi ada olacağı merak konusu olan eski Şişli Belediye Başkanı Mustafa Sarıgül kararını verdi ve İstanul 2. Bölge'den ön seçime gireceği öğrenildi. Sarıgül'ün yanı sıra CHP'nin Fatih Belediye Başkan adayı olan ve seçimi kaybede

Sarıgül kararını verdi
26 Şubat 2015 Perşembe 12:42

RADİKAL-CHP'de, 7 Haziran'da yapılacak umumi seçimler için mebus namzet adayı olmak isteyenlerin başvuruları sürüyor. 1 Marta kadar uzatılan müracaatlar çerçevesinde şu temel kadar takribî 3 bin adaylık dosyası alındı. Eski CHP Genel Başkanı Deniz Baykal ile Yargıtay Onursal Başsavcısı Vural Savaş, ön seçim yönteminin uygulanacağı Antalya'dan namzet adaylığı başvurusunda bulundu. Kontenjan mı olmadan ön seçimle mi namzet olabileceği merak konusu bulunan eski Şişli Belediye Başkanı Mustafa Sarıgül'ün adaylık için kararını verdiği ve yarın İstanbul 2. Bölge'den ön seçime girmek için namzet adaylığı başvurusunda bulunacağı öne sürülüyor. CHP Gaziosmanpaşa İlçe Başkanlığı'nı ziyaret eden Sarıgül'ün bir soru üstüne “Gençlik kolları başkanlığı yapan, il başkanlığı oluşturan Mustafa Sarıgül'e kontenjan yakışır mı? teşkilat tanır beni ön seçimde namzet adayım” dedi.

ÖNDER SAV ANKARA, ERBAKAN İSTANBUL'DAN ADAY

CHP'nin eski umumi sekreterlerinden lider Sav, Ankara 1. bölgeden ön seçime girmek için dosyasını aldı. Yerel seçimlerde İstanbul Fatih Belediye Başkanlığı için namzet gösterilen Necmettin Erbakan'ın yeğeni Sabri Erbakan da İstanbul'dan namzet adaylığı için dosya alanlardan. Eski bakanlardan Zekeriya Temizel ve İbrahim Tez, eski milletvekillerinden Mehmet Tomanbay da namzet adaylığı için başvurdu. Parti Meclisi üyesi ve eski bakanlardan Fikri Sağlar da Mersin'den ön seçim için başvurdu. Denizli Milletvekili Adnan Keskin de gene adayların ön seçimle belirleneceği Denizli'den namzet adaylığı başvurusunda bulundu. Sivas mebus Malik Ecder Özdemir ile İstanbul Milletvekili Ali Özgündüz de kendi illerinden namzet adaylığına başvurdu. Candan Yüceer Tekirdağ'dan yine namzet olabilmek için başvurusunu yaptı.

AYLİN KOTİL DE DOSYA ALDI

CHP'nin mahalli seçimlerde İstanbul Beyoğlu'nda namzet gösterdiği Aylin Kotil de milletvekilliği namzet adaylığı için dosya alanlar içerisinde bulunuyor. Kotil tıpkı sürede Sarıgül'ün eski eşi.

SARIGÜL YARIN BAŞVURACAK İDDİASI

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı için namzet gösterilen Mustafa Sarıgül'ün de referans yapması bekleniyor. Sarıgül'ün dosyasını aldığı, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ile görüştükten sonra başvurusunu cuma günü yapmayı planladığı öğrenildi. İstanbul 2. Bölgede bulunan ilçeleri ziyaret eden Mustafa Sarıgül'ün bu ziyaretlerinde adaylık süreciyle ilgili konuştu. CHP Gaziosmanpaşa İlçe Başkanlığı'nı ziyaret eden CHP'nin İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Adayı ve eski Şişli Belediye Başkanı Mustafa Sarıgül, umumi seçimlerde kontenjan adayı olmayacağını, ön seçime gererek örgütten çıkmak istediğini anlatım etti.

Sarıgül, CHP'li üyelere iktidar sözü vererek Gaziosmanpaşa, Sultangazi ve Bayrampaşa benzeri ilçeleri pilot bölge seçerek karış karış seçim çalışması dile getirdi.CHP Sultangazi İlçe Başkanlığı'nı ziyaret eden Mustafa Sarıgül'e bir partilinin 'Milletvekili namzet adayı olacak mısınız? Olursanız ön seçimle mi olmadan kontenjan adayı mı olacaksınız?' diye sorduğu Sarıgül'ün ise “Gençlik kolları başkanlığı yapan, il başkanlığı oluşturan Mustafa Sarıgül'e kontenjan yakışır mı? teşkilat tanır beni ön seçimde namzet adayım” dediği belirtiliyor.

ÖN SEÇİM 29 MART'TA

Başvuruların parti umumi merkezinde alındığı CHP'de, kontenjan adaylığı için başvuracaklardan 7 bin 500 lira, ön seçime girecek adaylardan 5 bin lira, kadınlar, engelliler ve gençlerden ise 2 bin 500 lira ücret alınıyor. CHP'de, 85 seçim çevresinin 55'inde ön seçim kararı alınmıştı. Üyelerin katılımıyla gerçekleştirilecek ön seçim 29 Martta yapılacak.

Kaynak: Radikal


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×