Numan Kurtulmuş mevcut riski açıkladı

Başbakan Yardımcısı Kurtulmuş, yeni bir darbe ihtimalinin zayıf olduğunu ancak suikastlerden endişe ettiklerini söyledi

Numan Kurtulmuş mevcut riski açıkladı
24 Temmuz 2016 Pazar 18:08

Askeri darbe girişimiyle ilgili konuşan Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş, "Riskli gördüğümüz dört beş alan var. Bunları çok açık vatandaşlarımızla paylaşmamız lazım" dedi. Kurtulmuş, "Topyekun bir kalkışmayla devleti bütün kurumlarıyla ele geçirip yeni bir darbe zemini hazırlama ihtimalleri çok zayıf görünüyor ama birtakım kontrol edilemeyen unsurlarla suikast teşebbüsleri yapabilirler." diye konuştu.

Numan Kurtulmuş, A Haber canlı yayınında gündeme ilişkin değerlendirmede bulundu, soruları cevapladı.

Darbecilerin TSK içerisinden nasıl, ne zaman ve tam anlamıyla temizleneceğinin sorulması üzerine Kurtulmuş, şunları söyledi: "Bir kere şunu ifade etmek lazım, Türkiye gerçekten 15 Temmuz gecesi büyük bir badireden geçti. Sayın Cumhurbaşkanımızın kararlılığı, cesareti ve gerçekten halkımızın kahramanca meydanlara çıkışı olmasaydı, bugün Türkiye bambaşka bir noktadaydı. Bu işin esas kahramanı, ana kahramanı, isimsiz kahramanı meydanlarda hala nöbet tutmaya devam eden halkımızdır. İlk andan tankın önüne çıkan, tankları durdurmaya çalışan, büyük bir ferasetle bu darbeye karşı çıkan isimsiz kahramanlardır. Her birisini ayrı ayrı tebrik ediyoruz, onlara teşekkür ediyoruz. Hastaneleri ziyaretimizde de görüyoruz ki bu insanların çoğu son derece yoksul insanlar, gariban insanlar. Bu insanlar, 'Cumhurbaşkanımızı duyduk sokağa çıktık. Uçakların sesini duyduk sokağa çıktık' diyor. Kendi başına Genelkurmay'ın önüne gidenler, Beştepe’ye gidenler, önemli gördükleri yerlere giden insanlar var. Aynı şekilde İstanbul’da Boğaziçi Köprüsü'ne, Vatan Caddesi'ne giden insanlar... Bu isimsiz kahramanlar vatan, millet sevgisiyle sokaklara düştüler. Yaralıları saygıyla, sevgiyle kucaklıyoruz, şehitlerimize de binlerce kere Cenabı Allah’tan rahmet diliyoruz."

Bundan sonra Türkiye’nin önünde üç temel meselenin bulunduğunu dile getiren Kurtulmuş, bunlardan bir tanesinin bu darbenin mahiyetinin bütün unsurlarıyla ortaya çıkarılması olduğunu bildirdi.

Kurtulmuş, “Kim, nerede, ne kadar, ne şekilde bunun içerisine girdi? Bir de tabii darbenin nereye evrileceği anlarda kim, ne tavır gösterdi? Esas önemli olan bu. Dolayısıyla bu süre içerisinde herkesin gösterdiği tavırlar önemli. Bundan sonrası adaletin, yargının işi. Çok sayıda insan gözaltında. Bütün bu yargılamalar sonucunda çok fazla bilginin çıkacağını düşünüyorum. Şöyle ifade etmek gerekir; kara kaplı defterin kapağı açılmıştır. Bundan sonra bu soruşturmalarla Türkiye Cumhuriyeti devletinin üzerine düşen bu darbe teşebbüsünün bütün mahiyetini, tüm unsurlarıyla ortaya çıkarmaktır.” değerlendirmesinde bulundu. CHP'nin çağrısıyla Taksim'de Cumhuriyet ve Demokrasi mitingi Taksim kırmızı-beyaz İkinci önemli hususun da FETÖ’cülerin devletin içerisinden temizlenmesi olduğunu belirten Kurtulmuş, şöyle devam etti: "Çok uzun yıllar birikimin bir işi. Ordunun içerisinde ve diğer kurumlarda da... Düşünebiliyor musunuz; cumhurbaşkanının yaverlerinin neredeyse tamamı, muhafız alayı işin içerisinde, genelkurmay başkanının özel kalem müdürü, emir eri işin içerisinde. Bir felaket. Yani kılcal damarlara kadar, devleti yönetenlerin hepsinin etrafını kuşatmış olan bir kriminal çeteden bahsediyoruz. Bunların takiye üzerindeki ustalıkları da göz önünde bulundurulursa kim bilir hangi kılık kıyafet içerisinde, kimlerin hangi düşünceye sahip olduğunu ortaya koyarak gizlendiklerini tahmin etmek artık bundan sonra devletin yapacağı ikinci iştir. TSK başta olmak üzere bütün kurum ve kuruluşlarımızın, herkesin üzerine düşeni yapması lazım.

Devletin tüm kurumlarıyla demokratikleşmesi

Biz bunu söylediğimiz zaman bazen, bazı alınmalar oluyordu. En ufak bir şekilde bu grupla irtibatlı olan herkesin açığa çıkarılması lazım. Bu, çok vakit alacak. Sadece bu YAŞ’ın değil önümüzdeki yıllarda da devam edecek süreçte de bu temizliğin yapılması gerekiyor. Biliyorsunuz OHAL çerçevesinde de bundan sonra ilgili bakanların onayıyla da kamunun içerisindeki kişiler ayıklanacak. Burada ölçümüz, hiçbir şekilde acıma, merhamet duygusu içerisinde olmadan ama asla adaletsiz davranmadan; hukukun temel prensipleri içerisinde, hukuk ne diyorsa, hukukun üstünlüğünü esas alarak bu süreci yürüteceğiz."

Başbakan Yardımcısı Kurtulmuş, üçüncü önemli alanın ise devletin bütünüyle, tüm kurum ve kuruluşlarıyla demokratikleştirilmesi olduğunun altını çizdi.

"Hiçbir kişinin, grubun, hiçbir şekilde aklının ucundan darbe yapmayı geçiremeyeceği şekilde sistemi demokratikleştirmemiz lazım" ifadesini kullanan Kurtulmuş, şunları söyledi: "Kurumların yeniden yapılanması, sivil-asker ilişkilerinin yeniden tanımlanması... İstihbarat birimleri, gerekiyorsa onların yeniden yapılandırılması. Milli iradeyi kuvvetlendirecek bütün adımların atılması, siyasetin daha özgür, daha güçlü hale getirilmesinin adımlarının atılması gerekiyor. Bu FETÖ'cüler nasıl oldu da devletin içerisine sızdılar? Eğer siz devleti birtakım toplum kesimlerinin bir kısmına kapatırsanız... Örneğin, yıllardır iltica ile mücadele ediyoruz diye birtakım muhafazakar insanların TSK’ya girmesini engellerseniz, FETÖ de kalkar der ki 'Gel evlat, ben seni sokarım silahlı kuvvetlerin içerisine.' Böylece legal olmayan, meşru olmayan birtakım paralel yapılar otaya çıkar. Birtakım içe kapalı, herkese kapalı, devletin içine sızmış ama sadece kendi iç disipliniyle çalışan örgütler ortaya çıkar."

Başbakan Yardımcısı Kurtulmuş, "Risk devam ediyorsa hangi mahiyette devam ediyor?" sorusu üzerine şu değerlendirmeyi yaptı: "Riskli gördüğümüz dört beş alan var. Bunları çok açık vatandaşlarımızla paylaşmamız lazım. Bir kere bu adamlar, ‘Tamam yenildik, kenarı çekilelim’ demeyecekler. Bu maşayı kullanan unsurlar da ‘Tamam siz bittiniz, sizi tarihin çöp tenekesine atıyoruz’ demeyecekler. Bu grubun üzerinden istifade edilebilecek her türlü istifadeyi elde etmek için çaba sarf edeceklerinde hiç kuşku yok. Bunlar da vazgeçmeyecek. Zaten ölümüne, delicesine bir darbe teşebbüsünde bulundular. Ne olabilir? Topyekun bir kalkışmayla devleti bütün kurumlarıyla ele geçirip yeni bir darbe zemini hazırlama ihtimalleri çok zayıf görünüyor ama birtakım kontrol edilemeyen unsurlarla suikast teşebbüsleri yapabilirler. Şu anda meydanlar bir bütün halinde. Ben özellikle CHP’nin mitinginin bunun için, bütün Türkiye için çok cesaret verici bir miting olacağına inanıyorum, öyle olmasını ümit ediyorum. Meydanlarda CHP’lisi, MHP’lisi, AK
Parti’lisi, herkes bir arada."


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×