Mustafa Kamalak'tan 'dokunulmazlık' çağrısı

Saadet Partisi Genel Başkanı Kamalak, "Anayasaya göre TBMM'nin toplantı yeter sayısı 183'tür. Toplantıya katılanların salt çoğunluğu ile dokunulmazlıklar kaldırılabilir" dedi

Mustafa Kamalak'tan 'dokunulmazlık' çağrısı
26 Mart 2016 Cumartesi 14:01

Saadet Partisi Genel Başkanı Mustafa Kamalak, "Anayasaya göre TBMM'nin toplantı yeter sayısı 183'tür. Toplantıya katılanların salt çoğunluğu ile dokunulmazlıklar kaldırılabilir." dedi.

Kamalak, il başkanları ve il müfettişleri ile gündeme ilişkin değerlendirmede bulunmak üzere parti genel merkezinde bir araya geldi.

Burada konuşan Kamalak, hem Türkiye'nin hem bölgenin hem de dünyanın son derece kritik bir dönemden geçtiğini söyledi. Türkiye'ye bakıldığında terör olaylarının hat safhada olduğunu, işsizliğin ve hukuksuzluğun en üst seviyelerde seyrettiğini öne süren Kamalak, iktidarın ise bu sorunları kamufle etmekle meşgul olduğunu iddia etti.

İktidarın, yeni anayasa, dokunulmazlık, başkanlık sistemi ve benzeri konularla suni gündem yarattığını savunan Kamalak, günün asli konularının saptırılmaya çalışıldığını ileri sürdü.

Kamalak, "Bu sorunlar karşısında biz özellikle yönetim biçimine değil, üretim biçimine bakın, diyoruz. Senin toplam borcun 700 milyar dolarlara ulaşmış ise işsizlik oranın yüzde 11-12'lere, gençler arasında yüzde 19-20'lere, üniversite mezunlarında yüzde 25'lere varmış ise yönetim sistemin demokrasi olsa ne fark eder, krallık olsa ne fark eder, meşrutiyet olsa ne fark eder. İnsanların aç ise senin yönetim sistemin karınlarını doyurmak için yeterli mi? Sen hangi hayır işi yapmak istedin de parlamenter sistem mani oldu?" ifadelerini kullandı.

Mustafa Kamalak, milletvekili dokunulmazlıklarının kaldırılması konusunda anayasa değişikliğine ihtiyaç olduğu gibi bir havanın oluşturulduğunu ancak buna gerek bulunmadığını savundu.

Dokunulmazlıkların kaldırılması için iş birliğine ya da nitelikli çoğunluğa da ihtiyaç bulunmadığını ifade eden Kamalak, "Anayasaya göre TBMM'nin toplantı yeter sayısı 183'tür. Toplantıya katılanların salt çoğunluğu ile dokunulmazlıklar kaldırılabilir. Dokunulmazlıkların kaldırılması için 'evet' oyu kullanan milletvekillerinin toplam sayısı 139'un altına düşmemesi lazım. Nitelikli çoğunluk değil, basit çoğunlukla karar verilir. Yok efendim birisi 'şöyle' demiş, berideki 'böyle' demiş... Kimi kandırıyorsunuz." diye konuştu.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×