Milli Savunma Bakanı'ndan 'Kürdistan' tepkisi

Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz, Barzani’ye yakınlığı ile bilinen bir televizyon kanalında sunulan hava durumu raporunda Türkiye’ye ait 7 şehrin Kürdistan haritasında gösterilmesi ile değerlendirmelerde bulundu.

Milli Savunma Bakanı'ndan 'Kürdistan' tepkisi
14 Aralık 2013 Cumartesi 20:03

Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz, Barzani’ye yakınlığı ile bilinen bir televizyon kanalında sunulan hava durumu raporunda Türkiye’ye ait 7 şehrin Kürdistan haritasında gösterilmesi ile değerlendirmelerde bulundu.

Sivas’ın Gemerek ilçesine açılışa katılmak üzere gelen Bakan Yılmaz, konuyla ilgili olarak “Ciddiye aldığımız sürece o yapmış olduğu şeyin doğru olduğunu düşünür. Biz ciddiye almazsak bu söz kendi yaptığı ile kalır. Lafı sahibi çoğaltır derler. Bizim şimdi bu şeyi konuşmakla hatta ona cevap vermekle hatta ona ilave birde önem atfediyoruz.” şeklinde konuştu.

    Yılmaz, 'Kürdistan' haritasının gösterilmesinin doğru bir şey olmadığını kaydederek şöyle devam etti:
“Herkes her istediğini söyleyebilir ama bunu söylerken de söylediğinin arkasında durabilmesi lazım. O yapıların bu söylediğinin arkasında durabileceğine inana kimse var mı? Yok. Yapamayacağı bir şeyin arkasında duramayacağı bir şeyin kişilerin söylememesi lazım. Dolayısıyla biz söylenmemesi gerekirdi diye düşünüyoruz. O söyledi tamam bizim de ciddiye almamamız gerekiyor. Özü de bu. Ciddiye aldığımız sürece o yapmış olduğu şeyin doğru olduğunu düşünür. Biz ciddiye almazsak bu söz kendi yaptığı ile kalır. Lafı sahibi çoğaltır derler. Bizim şimdi bu şeyi konuşmakla hatta ona cevap vermekle hatta ona ilave bir de önem atfediyoruz. Dolayısıyla ciddiye almazsanız ciddi görülecek bir husus değildir. Kendi kabuğunda, kendi çevresinde kalır diye düşünüyorum.”

    "BU YAPILAN KOMŞULUĞA SIĞMAZ"

    “Daha önceleri bunu Türkiye’de çok yaptılar. Hatay’ı Suriye göstermişlerdir. İstanbul’u bir başka yer göstermişlerdir. Herkesin kendince bir kızıl elması, bir hedefi vardır.” diyen Yılmaz “Ama bunu yapabilmek için bu sözün arkasında durabilmek gerekir. Biz Türkiye olarak kendi topraklarımızdan hariç hiç kimsenin bir karış toprağında gözümüz yok. Bunun için biz yurtta barış dünyada barış istiyoruz. Bunu da samimi olarak söylüyoruz. Bu coğrafyanın da en güçlü devletiyiz. Dolayısıyla biz komşularımızın da barışçıl, dost, kardeşçe yaklaşım göstermesi gerektiğini düşünüyoruz. Bu yapılanlar dostluğa, kardeşliğe yakışır mı? Uygun olur mu? Hadi o kendisi yapıyor; ama dışarıda ne algılanır diye düşünmesi lazım ve ona göre davranması lazım. Ben bunu ciddiye alınacak bir husus olarak görmüyorum” ifadelerini kullandı.

    KABİNE DEĞİŞİKLİĞİ İLE İLGİLİ AÇIKLAMASI

    Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım’ın İzmir’e Belediye Başkan Adayı olmasının ardından kabine değişikliği sonrası adının bu bakanlık için geçtiği ile ilgili soru üzerine Bakan Yılmaz, “Benim hiç haberim yok, bilgim yok buna tek karar verecek Sayın Başbakan'dır. Ama ben hep şunu söylemişimdir. Misafirsin bu hanede ey gönül ev sahibi ne derse olur.” dedi.

    MUHSİN YAZICIOĞLU’NUN GÖRÜNTÜLERİ İLE İLGİLİ

    Muhsin Yazıcıoğlu’nun helikopter kazası sonrası görüntülerinin ortaya çıkmasıyla ilgili de konuşan Bakan İsmet Yılmaz, şunları söyledi: "Muhsin Yazıcı oğlu Sivasımızın gururudur. Allah mekanını cennet eylesin benimde arkadaşım bu çok net söylüyorum yani. Bu görüntüleri haberde gördüm. Gerçekten üzüldüm yüreğim burkuldu. Yüreğim ezildi derler ya yüreğim ezildi. Yani ben üzüldüm ama benden daha fazla üzülenler var. Yani cennetlik bir annesi var. Annesi daha fazla üzülmüştür. Hiç kimsenin buna hakkı var ki kardeşi var Yusuf Ağabey daha fazla üzülmüştür. Eşi var çocukları var. Furkan'ı gittiş görmüş Muhsin Bey'in oğlu diğer kimselerde dolayısıyla bunları göstermekle bir şey ortay koyamazlar. Şuanda Muhsin Bey ile ilgili dava açılmış. Malatya'da devam ediyor. O mahkeme o görüntülere yayın yasağı getirdi. Kim ne biliyorsa elinde ne belge varsa annesini ailesini çocuklarını ve sevenlerini üzmeden rahatsız etmeden ne bilgisi ne belgesi varsa hepsi Malatya'daki savcılığa versin hak ve hakikat yerine gelsin diyoruz. En çok isteyenler bu hakkın hakikatin gerçeğin ortaya çıkmasını biz isteriz. Söyleyeceğim şey Allah mekanını cennet etsin.” CİHAN


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×