Milletvekili Ağbaba: Suçlu, hayırsız evlat lobisi

CHP Malatya Milletvekili Veli Ağbaba, 17 Aralık’ta yapılan rüşvet ve yolsuzluk operasyonlarına ilişkin "17 Aralık'ta, Türkiye tarihindeki en büyük yolsuzluk, hırsızlık, çalıp çırpma olayıyla karşı karşıya kaldık.

Milletvekili Ağbaba: Suçlu, hayırsız evlat lobisi
28 Şubat 2014 Cuma 14:33

CHP Malatya Milletvekili Veli Ağbaba, 17 Aralık’ta yapılan rüşvet ve yolsuzluk operasyonlarına ilişkin "17 Aralık'ta, Türkiye tarihindeki en büyük yolsuzluk, hırsızlık, çalıp çırpma olayıyla karşı karşıya kaldık. Para, kasa, kaset varken Başbakan sürekli ‘paralel’ yapı diyor. Suçlu ne faiz, ne vaiz lobisidir, suçlu hayırsız evlat lobisidir.” dedi.

    Veli Ağbaba, 17 Aralık’ta düzenlenen operasyonlarla ortaya çıkan büyük rüşvet ve yolsuzluklar soruşturmasına ilişkin açıklamalarda bulundu. Türkiye’nin 17 Aralık’ta ülke tarihinin en büyük yolsuzluk olayına tanık olduğunu belirten Ağbaba, şöyle devam etti: “Türkiye 17 Aralıkta başka bir sabaha uyandı. 17 Aralıkta, 11 yıldır ülkeyi birlikte yönettiklerinizi bir günde ‘haşhaşi’ yaptınız. Arkadaşlarınızın bir günde ‘vaiz lobisi’ olduğuna tanık olduk. O kadar gözünüz döndü ki, vaizi bile lobici yaptınız. 17 Aralık'ta, dolarların esiri olanların, tüyü bitmemiş yetimin hakkını ayakkabı kutularına koyanlara tanık olduk. 17 Aralık'ta, Türkiye tarihindeki en büyük yolsuzluk, hırsızlık, çalıp çırpma olayıyla karşı karşıya kaldık. Buna karşılık Başbakan ‘paralel yapı’ diyerek sıyrılmaya çalıştı. Para var, kasa var, saat var, kaset var. Buna karşılık ‘paralel de paralel’ deniyor.”

    Yolsuzluk ve rüşvet soruşturmasında ortaya çıkan bilgilerin yalanlanmadığına dikkat çeken Ağbaba “Bakan, ailesini almış, İranlı’nın özel uçağıyla Cidde'ye gitmiş, ‘gitmedim’ diyen yok. 700 bin TL'lik hediye saat alınmış, ‘almadım’ diyen yok. Bir başka bakana elbise kılıfında rüşvet gitti diyorlar, ‘gitmedi’ diyen yok. Tapelerde yolsuzluk var, hırsızlık var, ihale var, millete küfür var ama bunlara ‘yalan’ diyen yok. Bakanın oğlunun evinde 6 çelik kasa var, ‘kasa çıkmadı’ diyen yok. Banka genel müdürünün evinden 4,5 milyon dolar çıkmış, ‘çıkmadı’ diyen yok. Allah'ını seven söylesin, vicdanı olan söylesin, helal paranın, alın teriyle kazanılmış paranın, yasal yollarla kazanılmış paranın ayakkabı kutusunda ne işi var? Biraz da mantığınıza danışın.” dedi.

    “BAKKAL OLSAM BAŞBAKANA VERESİYE VERMEM"

    Milletvekili Ağbaba, yolsuzluğa ilişkin ciddi bilgilere karşın Başbakan Erdoğan’ın ‘sandıkta hesaplaşalım’ şeklinde ifadeler kullandığını belirtti. Her türlü adli suçun yargılanacağı yerlerin mahkemeler olduğunu vurgulayan Ağbaba, “Bu kadar yolsuzluk ve hırsızlık var, Başbakan, ‘sandıkta hesaplaşalım’ diyor. Ben Başbakan'ın mahalle bakkalı olsam, ona veresiye vermem. Çünkü, ay sonunda, verdiğim malzemelerin, verdiğim bisküvinin, yoğurdun parasını istemeye gittiğim zaman Başbakan ne diyecek? Gel, seçimde hesaplaşalım. Sandıkta yapılan icraatın siyaseten hesabı görülür. Hırsızlığın, yolsuzluğun, işlenmiş her türlü suçun hesap verme yeri mahkemedir, hâkim önüdür, yüce divandır. Hırsızlıkla övünmeyi, sadece ve sadece sizin gibi çok yetenekli siyasetçiler yapar” diye konuştu.

    17 Aralık’taki yolsuzluk operasyonunda hakkında birtakım iddialar bulunan kişilerle ilgili işlem yapmak yerine polislerin görevden alındığına dikkat çeken Ağbaba, “17 Aralık benzeri bir operasyon dünyanın herhangi bir yerinde olmuş olsaydı yer yerinden oynardı, kıyamet kopardı. Bizde ne oldu? Yapanlar belli, failleri belli ama polis emniyet müdürü görevden alındı. Cilvegözü'nde 18 kişi, Reyhanlı'da 52 kişi yine, Hatay'da Abdullah Cömert katledildi. Bırakın valiyi, bırakın emniyet müdürünü bir tek polis görevden alınmadı. Ne zaman polis hırsızı yakaladı, ne zaman Suriye'yi kan gölüne çeviren AKP'nin açıkça desteklediği terör örgütüne silah gönderen tırlar durduruldu, polis darmadağın oldu. Evde kendi parası ile lahmacun yiyen polisi miting meydanında gündem yaptınız, miting meydanında polisi yuhalattınız ama AKP polisi ve AKP'nin desteklediği çetelerce katledilen Ali İsmail Korkmaz'ın katillerine ödül verdiniz. Suçlu aramaya gerek yok, ben size suçluyu söylüyorum. Ne faiz lobisi, ne vaiz lobisi, ne robot lobisi, suçlu hayırsız evlat lobisi” sözlerini ekledi. CİHAN


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×