MHP’li Yeniçeri: Başbakan hakkında suç duyurusunda bulunuyorum

MHP Ankara Milletvekili Özcan Yeniçeri, Başbakan Erdoğan'ın yargıyı suçladığını, savcılara meydan okuduğunu, mahkemelere telkinde bulunduğunu ve yolsuzluk operasyonu yapanları tehdit ettiğini savunarak, "Yargıyı görevini yapamaz hale getirmektedir.

MHP’li Yeniçeri: Başbakan hakkında suç duyurusunda bulunuyorum
15 Ocak 2014 Çarşamba 14:08

MHP Ankara Milletvekili Özcan Yeniçeri, Başbakan Erdoğan'ın yargıyı suçladığını, savcılara meydan okuduğunu, mahkemelere telkinde bulunduğunu ve yolsuzluk operasyonu yapanları tehdit ettiğini savunarak, "Yargıyı görevini yapamaz hale getirmektedir. Bir de dönüp savcılar hakkında suç duyurusunda bulunuyor. Başbakan, resmen suç işliyor. Ben de buradan Başbakan Erdoğan hakkında suç duyurusunda bulunuyorum.” dedi.


TBMM’de basın toplantısı düzenleyen Özcan Yeniçeri, şu ifadelere yer verdi: “25 Aralık'ta başlatılan ikinci rüşvet ve yolsuzluk operasyonunun savcısı değiştirilmiştir. Bu operasyon bağlamında 7 işadamının ve 2 şirketin mallarına tedbir konma kararı verilmişti. Yolsuzluk ve rüşvet operasyonunun 2. dalgasında 7 iş adamı ve 2 şirketin mal varlıklarına konan tedbir, soruşturmayı devralan yeni savcılar tarafından kaldırılmıştır. Savcılar değiştirilince yargının verdiği kararlar da değişmektedir. Bu normal bir durum değildir. HSYK’da yapılan yeni düzenleme yürütülen yolsuzluk ve rüşvet soruşturmalarını etkisiz kılmak ve yandaşlar tarafından yapılmış olan yolsuzluk ve rüşvet operasyonlarının önünü kesmek amacına yöneliktir. HSYK’nın değişen yapısı bundan böyle iktidar yanlılarınca yapılan yolsuzluk, hırsızlık, ihaleye fesat karıştırma, rüşvet ve komisyonculuk gibi yüz kızartıcı suçlarla mücadeleye izin vermemektedir. İktidar taraftarlarının yaptığı rüşvet ve yolsuzluklara izin vermemek üzere bu düzenlemeyi gerçekleştirilmeye çalışılıyor. HSYK’nın yeni düzenlemeyle hırsızlıkları, soygunları, yolsuzlukları korumakla görevli bir kurul haline getirilmeye çalışılıyor. Anayasanın 138. maddesi, ‘Hiçbir organ, makam, merci veya kişi, yargı yetkisinin kullanılmasında mahkemelere ve hakimlere emir ve talimat veremez; genelge gönderemez; tavsiye ve telkinde bulunamaz’ diyor. Bunlar anayasada yazıyor. Yasalar başbakanlara yargıyı yerden yere vurmak yasaları yok saymak ya da savcıya telkin, tavsiye ve hakaret etmek hakkı vermiyor. Başbakan Erdoğan yargıyı suçlamakta, savcılara meydan okumakta, mahkemelere telkinde bulunmakta ve yolsuzluk operasyonu yapanları tehdit etmektedir. Hakkında yolsuzluk iddiası bulunanları ise savunmakta, masum ve mağdur olarak göstermektedir. Görülmekte olan davalar hakkında yönlendirici konuşmalar yapmaktadır. Yargıyı görevini yapamaz hale getirmektedir. Bir de dönüp savcılar hakkında suç duyurusunda bulunuyor. Başbakan resmen suç işliyor. Ben de buradan Başbakan Erdoğan hakkında suç duyurusunda bulunuyorum.”
CİHAN


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×