MHP'li Yalçın: MİT yasası ile yeni bir paralel devlet ihdas edilmiş olmakta

Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Genel Başkan Yardımcısı ve Gaziantep Milletvekili Semih Yalçın, MİT'in 'devlet içinde devlet' mertebesine çıkarılmak istendiğini söyledi.

MHP'li Yalçın: MİT yasası ile yeni bir paralel devlet ihdas edilmiş olmakta
13 Nisan 2014 Pazar 13:38

Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Genel Başkan Yardımcısı ve Gaziantep Milletvekili Semih Yalçın, MİT'in 'devlet içinde devlet' mertebesine çıkarılmak istendiğini söyledi. Teklifin yasalaşması halinde, yeni MİT Yasası'nın adının 'Terörle Müzakere Yasası' olacağını savunan Yalçın, Başbakan'ın emrindeki MİT'le vatandaşın can ve mal emniyetinin ortadan kalkacağını, demokrasinin tarihe karışacağını ifade etti.

MİT yasası hakkında yazılı bir açıklama yapan Yalçın, kendini devletin yerine koyan AK Parti'nin, birçok devlet kurumuna yaptığı gibi MİT'i de dönüştürerek tamamen Başbakan'a bağlamak istediğini ve teşkilatı 'devlet içinde devlet' mertebesine çıkaracağını ileri sürdü.

Böylece, Türkiye'nin en hayatî kurumlarından birinin siyaset aracı ve Erdoğan'ın çiftliği hâline getirileceğini belirten Yalçın, "MİT Müsteşarı Başbakan'ın ve çiftliğin kâhyası, MİT mensupları da ırgat, rençber ve yanaşma durumuna sokulmaktadır. Yeni teklif, MİT Kanunu'nu diğer yasalardan daha üstün kılmakta, ona bütün yasaların üzerinde, âdeta anayasal bir konum kazandırmaktadır. MİT, Millî İstihbarat Cumhuriyeti'ne dönüşmekte, yeni bir paralel devlet ihdas edilmiş olmaktadır." dedi.

Teklifte yer alan 'Bu kanun ile diğer kanunlarda aynı konuyu düzenleyen farklı hükümler bulunması hâlinde bu kanun hükümleri uygulanır.' şeklindeki ibarenin; kişisel verileri, özel hayatın gizliliğini, iletişim ve basın özgürlüğünü koruyan diğer kanunlardaki hükümleri MİT için geçersiz kılacağına dikkat çeken Yalçın, temel hak ve hürriyetleri hedef alan teklifin hemen her yerinde Anayasa'ya aykırı hükümler bulunduğunu ifade etti. Yalçın, şöyle dedi:

"Teklifte yer alan hükümler bağımsız mahkemeler ve yargıya müdahale etmekte, hakim güvencesini yok ederek, yargı erkinin Anayasa teminatı altındaki bağımsızlığını ortadan kaldırmaktadır. Eşitlik, özel hayatın gizliliği, temel hak ve hürriyetlerin korunması gibi ilkeleri çiğnemektedir. Teklif ayrıca, haberleşme ve basın hürriyetine aykırı hükümler, ağır cezalar getirmektedir. Bu yasa geçerse siyasi özgürlükler rafa kalkacağı gibi, MİT iktidara muhalefet eden herkesin peşine düşecektir. Bundan böyle Başbakan Erdoğan, şahsına yönelik eleştirileri doğrudan Türkiye'ye yapılmış göstererek muhaliflere, hür basına göz açtırmayacaktır. Muhalif siyasi partilerle bunların yönetici ve üyeleri, artık MİT'in sürekli taciz ve takibi altında faaliyet göstermek zorunda kalacaklar, serbestçe siyaset yapma imkânı ortadan kalkacaktır. Başbakan'ın kendini emniyete alma, etrafında dokunulmazlık ve ulaşılamazlık zırhı örmek için hazırlattığı bu yasa teklifiyle MİT, görünürde yasal ama hakikatte hukuksuz bir örgüt olacaktır."

"DIŞİŞLERİ'NDEKİ GİZLİLİĞİN İHLALİNDEN SİYASİ HESAP KOKUSU ALINMAKTA"

Siyasi rakiplerini sürekli tehdit eden, ağzı kin ve nefret kokan bir Başbakan'ın emrindeki MİT'le vatandaşın can ve mal emniyeti ortadan kalkacağını, demokrasinin tarihe karışacağını ifade eden Yalçın, şunları ifade etti: "Tek adamlık özlemi içindeki bir başbakanın elinde bu MİT yasası ile hiçbir vatandaşın, kurum ve kuruluşun demokratik güvencesi kalmayacak, vatandaşlarımız temel hak ve hürriyetlerinden mahrum bırakılmış olacaktır. Yeni teklif yasalaştığı takdirde Erdoğan'ın keyfî yönetimi başlayacak, kendisine yan bakan bile koluna girilip götürülebilecek, meçhul yerlerde sorumsuzca cezalandırılabilecektir. Kimsenin can ve mal emniyeti kalmadığı gibi fikir ve ifade hürriyeti ortadan kalkacaktır. Başbakan, kendisini devlet zannettiği müddetçe bu zihniyet daha Türkiye'ye çok zarar vermeye devam edecektir. MİT, birtakım siyasi operasyon ve manipülasyonlarla algı yönetimi metotları için de kullanılabilecektir."

MİT vasıtasıyla halkın algılarıyla tehlikeli biçimde oynanabileceğinin işaretinin, yerel seçimlerden önce MİT müsteşarının da katıldığı Dışişleri Bakanlığı'ndaki toplantıda konuşulanların dışarıya sızdırılması olduğunu dile getiren Yalçın, MİT'e ve müsteşarının varlığına rağmen konuşmaların internete sızması mümkün olmayacağından, Türkiye'nin dış politikasıyla ilgili fevkalade mahrem konuların konuşulduğu toplantının gizliliğinin ihlalinden, siyasi hesap kokusunun alınmakta olduğunu kaydetti.

Başbakan'ın, Dışişleri Bakanı'ndan Süleyman Şah Türbesi meselesinden faydalanılmasını istemesi ve MİT Müsteşarının, Suriye konusundaki maceraperest tutumunun da MİT üzerinden tehlikeli senaryolar yazılabileceği tezlerine haklılık kazandırdığını anlatan Yalçın, "Hâlbuki devletin gizli bilgileriyle gizlilik üzerine faaliyet gösteren MİT'in siyasi manipülasyon ve çıkarlar için kullanılması suçtur, ihanettir. MİT'in görevi; Türkiye'nin terörle mücadele, güvenlik ve savunma politikalarını destekleyen haber alma faaliyetlerinde bulunmaktır. Yasa teklifinde dikkati çeken en önemli hususlardan biri, MİT'e, terör örgütleri dahil olmak üzere 'millî güvenliği tehdit eden bütün yapılarla irtibat kurabilme' yetkisi verilmesidir. Bu yetkiyle, terörle mücadeleden vazgeçilerek, uzun zamandır PKK'nın elebaşı ve önde gelen isimleriyle yasa dışı yollardan yapılan görüşmelere, pazarlıklara ve MİT'in KCK içindeki yapılanmasına meşruiyet kazandırılmış olacaktır. Böylelikle MİT'in terör örgütüyle organik bağ kurmak suretiyle kurduğu suç ilişkisi aklanmış olacaktır. Aynı şekilde PKK ve KCK'ya da bir tür siyasi meşruiyet alanı açılmış olacaktır. Daha da kötüsü, MİT mensupları yeni suçlar işleyebilecek, terör örgütleriyle yeni organik bağlar kurabilecek yetkiye sahip olacaklardır. Eğer teklif yasalaşırsa, yeni MİT Yasası'nın adı 'Terörle Müzakere Yasası' olacaktır." dedi.

Yalçın, MİT'le ilgili yasa teklifinin Meclisten ve AK Parti'nin serüvenci icraatına ve hukuksuz uygulamalarına sessiz kalan Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'den geçse bile HSYK Kanunda olduğu gibi Anayasa Mahkemesi tarafından mutlak surette iptal edileceğini öne sürdü.


CİHAN


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×