MHP'li Yalçın: Kırım'ın işgalini Türkiye'nin kabul ekmesi imkansız

MHP Genel Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Semih Yalçın, Kırım Özerk Cumhuriyeti'nin Rusya tarafından işgal edilmesi ile alakalı, "Kırım Özerk Cumhuriyeti’nin statüsüyle oynanması, etnik tahriklerle iç barışının yok edilmesi Ukrayna’nın toprak bütünlüğünü sak.

MHP'li Yalçın: Kırım'ın işgalini Türkiye'nin kabul ekmesi imkansız
03 Mart 2014 Pazartesi 12:58

MHP Genel Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Semih Yalçın, Kırım Özerk Cumhuriyeti'nin Rusya tarafından işgal edilmesi ile alakalı, "Kırım Özerk Cumhuriyeti’nin statüsüyle oynanması, etnik tahriklerle iç barışının yok edilmesi Ukrayna’nın toprak bütünlüğünü sakatlayacağı gibi soydaşlarımıza ağır bir fatura yükleyecektir. Türkiye Cumhuriyeti’nin bunu kabul etmesi imkansızdır." dedi. Yalçın, ayrıca yaşanan olayların Karadeniz münasebetiyle Türkiye'yi etkileyeceğine de işaret etti.

    Semih Yalçın, Ukrayna'da yaşanan siyasi gelişmeler ve Kırım Özerk Cumhuriyeti'nin Rusya tarafından askeri abluka altına alınması ile alakalı yazılı açıklamada bulundu. Yalçın, 2013 yılının Kasım ayında Ukrayna’da baş gösteren toplumsal ve siyasal olayların çok tehlikeli bir mecraya ulaştığını belirterek AB taraftarlarıyla Moskova yanlıları arasındaki derin görüş ve yaklaşım farklılıklarının Kiev’i çatışma alanına hapsettiğini ve geleceğini riske attığını ifade etti.

    Doğu-Batı ekseninde gün geçtikçe kökleşen fikri ve duygusal yarılmalar; kimlik, kültür ve ülke bütünlüğü bağlamında kanlı ve acı verici parçalanma ihtimalini gün yüzüne çıkarttığını vurgulayan Yalçın, "Bu ülke üzerindeki nüfuz mücadeleleri, jeo-politik kaygılarla icra edilen küresel hedef ve hesaplar adım adım çöküşe hizmet etmektedir. Özellikle enerji nakli açısından oldukça stratejik bir önemi bulunan Ukrayna’nın kaostan kurtulamaması, düzen ve dengeyi iç dinamikleriyle kuramaması Kafkaslarla birlikte Balkanların da siyasi istikrarını da belirsizliğe itecektir." şeklinde konuştu.

    "KARADENİZ BOYUTU İLE TÜRKİYE SIKINTIYA GİRECEK"

    Yaşanan olumsuzlukların Türkiye’yi yakından etkilemekle kalacağına dikkat çeken Yalçın, bu sorunun Karadeniz boyutuyla da Türkiye'yi sıkıntıya sokacağına işaret etti. Muhalefet bloğunun Ukrayna Cumhurbaşkanı Viktor Yanukoviç’i devirmesi olayların durulmasını sağlayamadığını dile getiren Yalçın, bunalım döngüsünün daha şiddetlendiğini belirterek "Nitekim Rusya’nın Akdeniz ve Karadeniz’deki askeri varlığı açısından çok büyük önem atfettiği Ukrayna savaş sınırına gelmiş, işgal tehdidiyle yüzyüze kalmıştır. Özellikle Ukrayna’ya bağlı Kırım Özerk Cumhuriyeti’nde yaşananlar ve Rusya’nın askeri hareketliliği Karadeniz kıyısında çok ciddi sorunlara davetiye çıkarmıştır. Rusya Devlet Başkanı Putin’in Ukrayna’ya asker göndermek için Meclis’ten yetki almasından sonra Kırım Özerk Cumhuriyet’i filen işgale uğramıştır." bilgilerini aktardı.

    "PUTİN YÖNETİMİ SAVAŞ ÇIĞIRTKANLIĞI YAPMAKTADIR"

    Kırım parlamentosuna Rus bayrağı çekilmesi, stratejik noktaların Rus askeri güçleri tarafından kontrol altına alınmasının soydaşların beka ve varlığını da aşırı şekilde tartışmaya açtığını vurgulayan Yalçın, "Rusya’nın izlediği gerilim politikası ve müdahaleyi göze alan sertlik yanlısı tutumu tansiyonu hızla yükseltmektedir. Açıkça görülmektedir ki, Putin yönetimi savaş çığırtkanlığı ve kışkırtıcılığı yapmaktadır. Ukrayna’daki olağanüstü manzaradan yararlanmak ve sözde Rus vatandaşlarının hayatlarını emniyete almak amacıyla Kırım’ı ilhak etme teşebbüsleri uluslararası hukuka, insan haklarına ve bölgesel istikrara pişkince yapılan bir saldırıdır." değerlendirmesinde bulundu.

    Semih Yalçın, Rusya’nın benzeri mütecaviz eylemlerinin 2008 yılında Gürcistan’da yaşandığını hatırlatan Yalçın, bu durumun özerk Osetya’yı işgale kadar uzandığını anımsattı.

    "KIRIM TÜRKLÜĞÜ EMPERYALİST VİCDANSIZLIĞIN HEDEFİNDEDİR"

    Yalçın, Kırım’ın yeni bir Osetya olmasına ramak kaldığına dikkat çekerek, şunları kaydetti: "Bu kapsamda Kırım Türklüğü zalim ve acımasız bir provokasyonun, emperyalist bir vicdansızlığın hedefine koyulmuştur. Yüzyıllardır milli hafızalarda özel ve ayrıcalıklı bir yeri bulunan Kırım yarımadasının, Rusya’nın tek yanlı, insafsız, kural ve ahlak tanımaz saldırganlığına konu olması dramatik ve üzüntü verici bir gelişmedir. Türk milletinin bu kaba gücü ve silaha dayalı ilhak ve istila niyetini benimsemesi mümkün değildir. Kırım; Küçük Kaynarca Antlaşması'ndan bu tarafa geçen 240 yıldır mahzun ve mazlumdur. 18 Mayıs 1944 yılındaki Stalin zulmü geçtiğimiz yüzyılın en vahşi olaylarına, hak kayıplarına ve katliamlarına en açık delildir. Kırım Türklüğü varlık ve birlik yolunda birçok badireyi atlatmış, eziyetlere dayanmış, işkencelere katlanmış; sonuç itibariyle kimliğini, inançlarını ve tarihi mevcudiyetini korumuştur. Kırım’ın Rusya tarafından zorla işgal edilmesi Kırım Türklüğüne yönelik yeni bir husumet dalgasına zemin ve kaynak olacaktır. Kırım Özerk Cumhuriyeti’nin statüsüyle oynanması, etnik tahriklerle iç barışının yok edilmesi Ukrayna’nın toprak bütünlüğünü sakatlayacağı gibi soydaşlarımıza ağır bir fatura yükleyecektir.Türkiye Cumhuriyeti’nin bunu kabul etmesi imkânsızdır."

    "VİCDANIMIZ MONTAJLANIRKEN ETRAFIMIZDAKİ KUŞATMA İVME KAZANMAKTADIR"

    "Başbakan Erdoğan rüşvet ve yolsuzluk kuyusundan aklınca çıkabilmek amacıyla meydanlarda iftira siyasetiyle oyalanıp vicdanını montajlarken ülkemiz etrafındaki kuşatma gittikçe cüret ve ivme kazanmaktadır." diyen Semih Yalçın, "Ortadoğu’nun karmakarışık ve kanlı girdabı süratle genişlerken, Ukrayna’da çıkabilecek bir savaşın siyasi ve ekonomik maliyeti Başbakan ve hükümetinin gündeminde fazla yer bulmamaktadır. Ukrayna’daki hadiselerle ilgili çok gecikmeli değerlendirmelerde ve girişimlerde bulunan AKP’li Dışişleri Bakanı yine öngörüsüzlüğün, yine hazırlıksız yakalanmanın mahcubiyetini yaşamaktan kurtulamamıştır. Kırım’da 25 Mayıs 2014 tarihinde yapılması planlanan referandumun öne çekilmesi ve bu çerçevede Akmescit’in Ukrayna’dan ayrılması için el ovuşturan lobinin faaliyetlerinin yaygınlaştırması Karadeniz’in karşı kıyısını karanlığa sevk edecektir." ifadelerini kullandı.

    "BAŞBAKAN VE HÜKÜMETİ OLAYLARI SAVSAKLAMADAN İZLEMELİ2

    MHP'li Yalçın, yaşanan gelişmelerle ilgili hükümeti de insiyatif almaya da çağırdı. "Başbakan ve hükümeti bu olağanüstü durumu sulandırmadan, savsaklamadan, saptırmadan dikkatle izlemeli, Kırımlı soydaşlarımızın hak ve hukukunu samimiyetle savunmalıdır." tavsiyesinde bulunan Yalçın, şu uyarılarda bulundu: "Kırım Tatar Meclisi’nin Kırım Yarımadası'yla ilgili endişe ve beklentilerinin eksiksiz şekilde arkasında durulmalıdır. Bu aynı zamanda Kırım Türklüğünün geleceği, aynı zamanda Türk milletinin tarihi ve kültürel kazanımları adına ihmal edilemeyecek bir görevdir. Kırım Türklüğü Ukrayna’nın toprak bütünlüğünün bozulmasına karşıdır. Rus işgali hiçbir şekilde kabul etmeyecektir. Milliyetçi Hareket Partisi komşu ülke Ukrayna’nın bölünmesine, parçalanmasına, Moskova’nın esaretine alınmasına ve mazlum Kırım Türklüğünün baskı ve zorbalıklarla çile çekmesine sonuna kadar itiraz edecektir. İkinci bir Stalin caniliğinin yaşanmaması, soydaşlarımızın hak ve hukukunun çiğnenmemesi için hükümet diplomasinin tüm mekanizmalarını çalıştırmalı, uluslararası camia nezdinde aktif bir rol üstlenmelidir. Akmescit’in huzuru Ankara’ya, Ankara’nın güvenliği Akmescit’e doğrudan doğruya bağlıdır. Kırım’ın Türklüğü, Kırım’ın dirliği, Kırım Türklüğünün birliği kaderimizdir, kavlimizdir ve kadim bir yeminimizin gereğidir. Bundan taviz verilmesi söz konusu değildir. Kırım Türklüğü yalnız görülmemelidir." CİHAN


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×