MHP'li Sinan Oğan: Bu çözüm değil PKK'ya rüşvet paketidir

MHP Iğdır Milletvekili Sinan Oğan, 'Terörün Sona Erdirilmesi ve Toplumsal Bütünleşmenin Güçlendirilmesine Dair Kanun Tasarısı'nın çözüm değil rüşvet paketi olduğunu söyledi. AKP'nin Ramazan ayında paket dağıtmaya alıştığını dile...

MHP'li Sinan Oğan: Bu çözüm değil PKK'ya rüşvet paketidir
03 Temmuz 2014 Perşembe 15:33

MHP Iğdır Milletvekili Sinan Oğan, 'Terörün Sona Erdirilmesi ve Toplumsal Bütünleşmenin Güçlendirilmesine Dair Kanun Tasarısı'nın çözüm değil rüşvet paketi olduğunu söyledi. AKP'nin Ramazan ayında paket dağıtmaya alıştığını dile getiren Oğan, "Şimdi PKK 'ya Ramazan hediye paketini çözüm paketi altında getirmiştir." dedi. Bu kanunla hiç kimsenin can güvenliği olmayacağını vurgulayan Oğan, terör konularını çok sık çalıştığı için PKK'dan çok sık tehdit aldığını ifade etti.

    Meclis'te basın toplantısı düzenleyen Oğan, tasarıya tepki gösterdi. Şehit yakınları ve öğretmenler için Meclis'in sabahlara kadar çalıştırılmadığını dile getiren MHP Iğdır Milletvekili Sinan Oğan, terör örgütüne yeni bir statü sağlayacak yasa tasarısı olduğunda ise AKP'nin Meclis'i sabahlara kadar çalıştırmadan çekinmediğini vurguladı.

    "Bu çözüm değil rüşvet paketidir. AKP Ramazan ayında paket dağıtmaya alışmıştır. Şimdi PKK'ya Ramazan hediye paketini çözüm paketi altında getirmiştir." diyen Oğan, bu süreçte Türkiye'nin bölüneceğini vurguladı. "Türkiye bu maddeler geçtiğinde bölünecektir. Bu yasa tasarısı Türkiye'yi bölecek yasa tasarısıdır." diyen Oğan, devlet görevlilerinin suç işlemek zorunda bırakılacağını savundu. MHP iktidar olduğunda bunun hesabının sorulacağını belirten Oğan, "Bu kanuna güvenerek kimse suç işlemezsin. Hiç kimseyi bu kanun kurtarmayacak, 12 Eylül'ün kuvvetli generallerini kurtarmadığı gibi." şeklinde konuştu.

    "PKK'YA SUÇ İŞLEME ÖZGÜRLÜĞÜ GETİRİLİYOR; PKK'DAN TEHDİT ALIYORUM"

    "PKK'ya suç işleme özgürlüğü getiriliyor. Bu kanunda kimlerin görevlendirileceği belli değil." diyen Oğan, böyle bir kanun mantığının hukuk devletinde olmayacağının altını çizdi. Sadece PKK değil hükümete de suç işleme özgürlüğü verildiğini dile getiren Oğan, beğenmediği kesimlere operasyon yapılabileceğini ve hiçbir cezai sorumluluğunun da bulunmayacağını söyledi.

    Bu kanunla hiç kimsenin can güvenliği olmayacağını vurgulayan Oğan, "Terör konuların çok sık çalıştığım için şahsen ben PKK'dan çok sık tehdit alan biriyim. Ama şimdi bu kanuna göre PKK tehdit etmenin ötesine geçtiği takdirde hiçbir sorumluluğu olmayacak. Yani bu kanunla hiç kimsenin can güvenliği yok. Bu kanun çıktığı takdirde PKK suç işleme özgürlüğüne sahip bir terör örgütü haline gelecek. Eğer ki bu kanun çıktıktan sonra PKK suç işleme özgürlüğü çerçevesinde benim bölgemde vatandaşlarımın herhangi birine dönük bir eylemde bulunursa veya bize dönük tehditlerini fiiliyete geçirdiği takdirde sorumlusu Sayın Başbakan'dır, Beşir Atalay'dır, bu kanunda imzası olan AKP ve onun ortaklarıdır. Buradan cumhuriyet savcılarına da suç duyurusunda bulunuyorum hiçbirimizin can güvenliği yok. Bu kanunla devleti bitiriyorlar. Herkese diyorlar başınızın çaresine bakın. Biz de kendi başımızın çaresine bakmak zorunda kalacağız." dedi.

    "TASARI ÖCALAN TARAFINDAN HAZIRLANDI VE ONAYLANDI"

    BDP Batman Milletvekili Ayla Akat Ata'nın verdiği kanun teklifiyle ilgili Oğan, "Devletin hükümdarlık hakkının paylaşılması demektir. Türkiye içinde başka bir devlet kurulmalı diyor. Yargıtay son kararıyla buna cevaz verdi." ifadelerini kullandı.

    Tasarının Öcalan tarafından hazırlandığını ve Öcalan'ın onayıyla geldiğini savunan Oğan, Türk milletinin bilgisi yokken PKK'nın bu tasarıdan haberi olduğunu söyledi. Bırakıldığı iddia edilen tır şoförleriyle ilgili bir soruya ise Oğan, "Diplomatların can güvenliği konusunda ciddi sıkıntı var. Bunun bilinmesinde fayda var. İnşallah korktuğum şey olmaz. Hükümet de bunu iyice unutturdu, yasaklayarak unutturdu. Bu konu her türlü siyasetin üstündedir." dedi.

    "TORBA KANUNLARLA MÜCADELE EDEMEYECEĞİ KESİMLERİ DEVREDEN ÇIKARMAYA ÇALIŞIYORLAR"

    Cumhurbaşkanı seçimiyle ilgili bir soruya da Oğan, Başbakan'ın herkesin cumhurbaşkanı olmadığını ve olamayacağını ifade etti. "İnşallah hiç kimsenin cumhurbaşkanı olamayacaktır." diyen Oğan, "Adaylığını açıkladığı gün bize göre Başbakan değildir artık. Kamu görevlisi olduğu için istifa etmesi gerekir. Tuttuğu oruç kabul olmaz, yetim hakkı yiyor. Yaptığı yurt dışı gezilerini devlete iade etmesi lazım. Ahlaken, dinen, hukuken, insan açısından, hangi açıdan bakarsanız bakın istifa etmesi lazım." diye konuştu.

    Plan ve Bütçe Komisyonu'nda görüşülen torba yasayla ilgili bir soruya Oğan, "Hukuk yoluyla mücadele edemeyeceği kesimleri, torba kanunlarla, kanun hükmünde kararnamelerle yıldırmaya, devreden çıkarmaya çalışıyorlar. Çok ciddi sıkıntılar var. Torba giderek şişiyor." şeklinde konuştu. CİHAN


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×