MHP'de kritik gün 8 Nisan

MHP’de muhalif hareket ile Genel Merkez arasında beş aydır devam eden kongre tartışmasında kritik gün 8 Nisan.

MHP'de kritik gün 8 Nisan
05 Nisan 2016 Salı 15:57

MHP'de 1 Kasım seçim sonuçlarının ortaya çıkmasıyla partide başlayan yönetim tartışması beş aydır devam ediyor. Bu süreçte Genel Başkanlık için aday olacağını açıklayan Sinan Oğan, Koray Aydın ve Meral Akşener olağanüstü kurultayda seçim yapılmasını sağlayacak tüzük değişikliği için kongre toplanmasını talep etti.

Bu amaçla delegelerden tüzükte belirtilen sayının üzerinde 543 imza toplandı ve Genel Merkez’e iletildi. Ancak Genel Merkez “Kurultayı toplama kararının kendisine verildiği ve Olağan Kurultay’ın tarihinin 18 Mart 2018” olarak belirlendiği gerekçesiyle bu talebi reddetti.

Bu ret kararının ardından MHP Genel Merkezi ile muhalifler mahkemelik oldu. MHP yönetiminin savunmasını alan mahkeme, kararını 8 Nisan Cuma günü verecek. Karar ile ilgili çeşitli beklentiler var. Kurultay toplanması için delegelerin imzalarının yeterli olduğu belirtilip, çağrı yapacak heyet görevlendirilebilir. Ya da mahkeme “yetkisizlik” kararı verebilir, yani bu konuda karar merciinin kendisi olmadığı yönünde karar alabilir, dolayısıyla kurultay toplanmasının önünü açmayabilir.

Farklı yorumlara yol açabilecek başka seçenekler de var ancak karar hangi yönde çıkarsa çıksın beş aydır süren tartışmalar için önemli bir aşama olacak. Muhalifler kararı çalışmalarını yürüttükleri merkezlerden takip edecek. Koray Aydın ve Sinan Oğan mahkeme kararının açıklanacağı gün Ankara’da olacak. İki isim de yakın kurmaylarıyla kararı Ankara’da bekleyecek. Meral Akşener ise İstanbul’da olacak. Akşener de mahkemenin kararını ekibiyle birlikte takip edecek ve sonraki döneme ilişkin stratejisini bu karara göre hafta sonunda şekillendirecek.

Bu aşamaya kadar gözler önünde olmasa da birlikte hareket eden Oğan, Akşener ve Aydın mahkemeden kurultay toplanmaması yönünde bir karar çıkması durumunda bu kararı temyize götürme konusunda da ortak hareket edecek.

Kurultay kararı çıkması durumunda ise temyize başvuracak olan Genel Merkez olacak. MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli'nin, kararın açıklanacağı gün yöneticiler ile birlikte Ankara'da olması bekleniyor.

 


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×