MHP'li muhaliflere şok: Mahkeme süreci durdurdu

MHP'li muhaliflerin tüzük kurultayında alınan kararlar mahkeme tarafından durduruldu

MHP'li muhaliflere şok: Mahkeme süreci durdurdu
24 Haziran 2016 Cuma 16:53

MHP'li muhaliflerin pazar günü Ankara Akyurt'ta yaptığı tüzük kurultayıyla ilgili yeni bir gelişme yaşandı. Konuyu mahkemeye taşıyan MHP yönetimi önemli bir karar aldırdı. Buna göre tüzük kurultayında alınan kararların tamamının yürütmesi durduruldu. 

Konuyla ilgili MHP avukatı Yücel Bulut tarafından açıklama yapıldı. Bulut, "3'üncü Asliye Hukuk Mahkemesi, 19 Haziran'da yapılan tüzük değişikliğiyle ilgili yürütmeyi durdurma kararı aldı" dedi.

MHP Genel Merkez Avukatı Yücel Bulut, "Üst Kurul Delegemiz tarafından Ankara 3’üncü Asliye Hukuk Mahkemesi nezdinde açılan Genel Kurul iptali davasının ilk incelemesi neticesinde, 19 Haziran 2016 tarihli Genel Kurul’da alınan tüm kararların yürütülmesi ihtiyati tedbir yoluyla durdurulmuş, Genel Kurul çerçevesinde yapılan sözde yetki devirleri de askıya alınmıştır." dedi.
Bulut, düzenlediği basın toplantısında, tüzük değişikliği gündemiyle geçen hafta Çağrı Heyeti'nce toplanan Milliyetçi Hareket Partisi Olağanüstü Genel Kurulu'nda Çağrı Heyeti'ne göre, 752, Noter'e göre ise 656 delegenin bulunduğunu belirtti.

Genel Başkan Devlet Bahçeli'nin kurultaydan bir gün önce yaptığı yazılı açıklamada, tertip edilecek kurultaya ilişkin, çok önemli usul hataları bulunduğuna ve de kurultayın bu haliyle yasal olmayacağına işaret ettiğini anımsatan Bulut, "19 Haziran 2016 tarihinde Olağanüstü Genel Kurul toplantıya davet edilmiş, söz konusu toplantıya halen sayısı tam olarak tespit edilemeyen bazı delegelerimiz iştirak etmiştir. Toplantı sonrasında aralarında Sayın Koray Aydın, Sayın Sinan Oğan ve Sayın Sait Gönen’in de bulunduğu birçok isim, basına vermiş oldukları demeçlerinde, kurultayın iptal edilme riskine işaret etmişler, birden fazla tüzük maddesi değişikliğinden de haberdar olmadıklarını, toplantı gündeminin bir dayatmayla değiştirildiğini vurgulamışlardır." ifadelerini kullandı.

Genel Kurul'da usulsüzlük olduğu iddiasıyla, toplantıya katılmayan her üst kurul delegesinin yargı yoluna başvurma ve genel kurulun iptalini istemek hakkının var olduğuna işaret eden Bulut, bir üst kurul delegesinin Genel Kurul'un iptali istemiyle ilk davayı açtığı bilgisinin Genel Merkez'e ulaştığını aktardı.

Bulut, "Üst Kurul Delegemiz tarafından Ankara 3’üncü Asliye Hukuk Mahkemesi nezdinde açılan Genel Kurul iptali davasının ilk incelemesi neticesinde, 19 Haziran 2016 tarihli Genel Kurul’da alınan tüm kararların yürütülmesi ihtiyati tedbir yoluyla durdurulmuş, Genel Kurul çerçevesinde yapılan sözde yetki devirleri de askıya alınmıştır." diye konuştu.


Etiketler; #mhp

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×