Mesut Barzani'den Kobani çağrısı

IKBY Başkanı Barzani, "Kobani'nin yeniden imarı hepimizin ulusal görevidir. Şehrin yeniden imar edilmesi gerekiyor" dedi.

Mesut Barzani'den Kobani çağrısı
06 Mart 2015 Cuma 18:30

Irak Kürt Bölgesel Yönetimi (IKBY) Başkanı Mesut Barzani, terör örgütü IŞİD'den kurtarılan Suriye'nin Halep ilçesi Kobani (Ayn el Arap) için "şehri bayındırlık etme" çağrısında bulundu. 

Barzani, IKBY Başkanlığının resmi sitesinde yayımlanan izahatsında, IŞİD'in "vahşi" saldırıları neticesinde Kobani'nin "virane" olduğunu ve mahalli halkın ilçeyi terk ettiğini hatırlattı.

"Kobani’nin imarı herkesin milli görevidir" ifadesini kullanan Barzani, şunları kaydetti:

"Kobani'nin kurtuluşundan sonra kardeşlerimizin kalp rahatlığıyla evlerine dönebilmesi için kentin tekrardan bayındırlık edilmesi gerekiyor. Yurt içerisinde ve memleket dışında yaşan tüm Kürtler, sivil cemiyet ve medya kuruluşları, hayır kurumları, hayırseverler ve Kürdistan bölgesinin resmi kuruluşlarından herkesin gücü kadar Kobani'nin imarı için katkı toplama kampanyalarına katılmalarını istiyorum. Teröristlerin istilası çağında nasıl hepimiz canı gönülden Kobani’ye destek olmuşsak, Peşmergeler tek ses ve milli bir samimiyetle nasıl Kobani'ye geri çıkmışsa, şimdi de şehri yine yaşanabilir bir vaziyete getirmek için mevcut gücümüzle çalışalım. Kürt halkının müşterek bir davaya sahip olduğunu, iyi ve kötü günde tek ses ve birlik olduğunu içeren zinde mesajı, bütün dünyaya ulaştıralım."

Terör örgütü IŞİD, 4 ay devam eden abluka ve şiddetli çatışmalardan sonra Kobani'den çekilmiş ve geride kalıntı bir belde bırakmıştı. 

Kaynak: HABER7.COM


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×