Meral Akşener'den gerginliği artıracak çağrı

Yerel mahkemelerin kongre sürecini durduran kararlarına rağmen Meral Akşener, partilileri 15 Mayıs'ta Ankara'ya davet etti

Meral Akşener'den gerginliği artıracak çağrı
01 Mayıs 2016 Pazar 19:18

MHP'de muhaliflerle genel merkez arasında yargının da dahil olduğu gerilim her geçen gün büyüyor. Mahkeme tarafından atanan kayyumun başlattığı kongre süreci yerel mahkemeler tarafından durduruldu; ancak Meral Akşener, kendi taraftarlarını 15 Mayıs'ta Ankara'ya davet etti. Akşener'in daveti yeni bir krizin habercisi olarak yorumlandı. 

MHP Genel Başkan Yardımcısı Oktay Öztürk, olağanüstü kongre sürecinin mahkeme kararıyla tedbiren durdurulduğunu açıkladı. Eski MHP milletvekili Meral Akşener ise 15 Mayıs'ta yapılması planlanan MHP kurultayına tüm partilileri davet etti. Kurultay çalışmaları kapsamında Burdur Belediyesi Konferans Salonunda partililere hitaben konuşan Akşener, kendisine "topla tüfekle" saldırıldığını, her türlü iftara ve hakaretin yapıldığını savundu.

Buna rağmen işine bakmaya devam ettiğini dile getiren Akşener, "Bizim işimiz kurultayımızı bize yakışacak, ülkücülere yakışacak şekilde yapmak. Allah nasip eder delegelerimiz teveccüh gösterirse, ben seçilirsem, şehir şehir, köy köy, kasaba kasaba, ev ev, kahvehane kahvehane gezeceğiz. Ondan sonra bu 'milli irade' diyenler var ya bir daha milli iradeyi ağızlarına alamayacaklar ve genel merkezleri biz arı gibi çalıştığımız için ışıklarını saat 5.00'te söndürecekler." diye konuştu.

MHP'yi mahkeme kararıyla ele geçirmeye çalışan muhalifler, kongrenin iptal edilmesinin şokunu yaşıyor. Sivas Gemerek ve Kastamonu Tosya üst kurul delegelerinin açtığı davalarda mahkemeler, Sulh Hukuk Mahkemesi'nin atadığı çağrı heyetinin (kayyum) aldığı kararları durdurma kararı verdi. MHP Genel Başkan Yardımcısı Oktay Öztürk, çağrı heyetinin görevinin askıya alındığını, Yargıtay kararı kesinleşinceye kadar 12. Sulh Hukuk Mahkemesi'nin kararının da durdurulduğunu açıkladı. MHP'yi henüz hiçbir yetkisi olmadan Büyük Kurultay'a davet eden kayyum heyetinin amacının kaos yaratmak olduğunu belirten Öztürk, partililerin açtığı davalar neticesinde iki mahkeme kararı çıktığını ifade ederek şöyle konuştu: DAVALAR PEŞ PEŞE GELİYOR“İki karara ek olarak yine üç üst kurul delegesi tarafından bir ilde yapılan benzer başvuru üzerine üç ihtiyati tedbir kararı daha verildi. Bu kararlar kayyumların yasal olmayan teşebbüslerinin de yargı organları eliyle durdurulması anlamına geliyor." Kararı yorumlayan MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli ise “Bunlara partiyi teslim edemeyiz. Kimse bizden olağan dışında kongre beklemesin" diye konuştu.

KARARA İTİRAZ EDECEKLER

Kayyum heyetini geçersiz kılan kararlara muhaliflerden tepki gecikmedi. Genel başkan adaylarından Sinan Oğan, “MHP kurultay yapmamak için bir çok mahkemeye başvuruyor. İtiraz hakkımızı kullanacağız. Tedbir kararı hukuksuzdur" dedi. İki mahkemenin kararının da geçersiz olduğunu söyleyen Meral Akşener ise “Bu işin bir karşılığı yoktur. Biz 15 Mayıs'ta kongrede tüzük değişikliği oylamamızı yapacağız" dedi.

"KOLTUK MERAKLISIYIZ"

Akşener, partisinin genel merkezinin kendisine "amma da koltuk meraklısıymış" dediğini belirterek, şunları kaydetti: "Evet koltuk meraklısıyız. Niye meraklısıyız sordunuz mu? Çünkü biz yamultulmuş dış politikayı, Türkiye'nin itibarının iki paralık edildiği dış politikayı düzeltmek için koltuk meraklısıyız. Ekonomiyi rantiyenin eline veren, istihdamı ortadan kaldıran, sıcak parayla iş gören, gençleri umutsuzluğa ve yılgınlığa iten, haksız kazancın önde olduğu, haklı rekabetin ortadan kalktığı, 'senden mi benden mi' diye vatandaşların ayrıldığı, yatırımın hiç olmadığı, bütün sistemin bulunan sıcak para ile döndürüldüğü bir ekonomik düzenin yamultulduğuna inandığımız için, bu ekonomiyi düzeltmek için koltuk sevdalısıyız. Türk milliyetçiliği gözüyle bakan, yıllık yüzde 6-7 büyümeyi sağlayıp bu büyümeyi de adaletli biçimde milletimizin aziz fertlerine dağıtan bir ekonomik modeli ortaya koymak ve ülkemizi güçlü ekonomisiyle bölgesinin lider ülkesi haline getirmek için koltuk meraklısıyız."

Herkesin partisinin iç işleriyle ilgili konuştuğunu ancak kendisinin işine baktığını vurgulayan Akşener, 15 Mayıs'ta yapılması planlanan kurultaya partililerini davet etti. Bir kongrenin nasıl yapılacağını dosta düşmana göstereceklerini ifade eden Meral Akşener, "Ülkücüler nasıl bir kongre yapabilirmiş hep beraber göstereceğiz inşallah. Ders alacaklar, örnek alacaklar. Ülkücülerin, Türk milliyetçilerinin demokrasiye olan bağlılıklarını herkes görecek." dedi.
 


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×