Meclis'te müzik dinletisi eşliğinde sorunlar dile getirildi

CHP Ankara Milletvekili Emine Ülker Tarhan, Türkiye Büyük Millet Meclisi'nde (TBMM) ünlü Orkestra Şefi ve Devlet Sanatçısı Gürer Aykal ve sanatçılarla birlikte bir basın toplantısı düzenledi.

Meclis'te müzik dinletisi eşliğinde sorunlar dile getirildi
09 Aralık 2013 Pazartesi 14:18

CHP Ankara Milletvekili Emine Ülker Tarhan, Türkiye Büyük Millet Meclisi'nde (TBMM) ünlü Orkestra Şefi ve Devlet Sanatçısı Gürer Aykal ve sanatçılarla birlikte bir basın toplantısı düzenledi. Kültür ve Turizm Bakanlığı'nda sanat kurumlarıyla ilgili düzenlenen yasa taslağına tepki gösterdi.

    Ankara Milletvekili Tarhan, iktidarın kendi dünya görüşlerine göre sanatı biçimlendirme çalıştığını savundu. Tarhan, "Sanki bir çamur deryası gibi önüne kattıkları tiyatrocuları, müzik adamlarını, itaati reddeden heykel traşları önüne kattılar ve bununla kalmadılar şimdi topyekün sanat ve sanat kurumları ve kurulları üzerinde çalışmalar yaptıklarını biliyoruz. Onu hedeflerine koyuyorlar." dedi.

    Orkestra şefi Gürer Aykal, "Aileler mutlu değiller. Yataklarında doğru dürüst uyuyamıyorlar. Yarınlarını bilmiyorlar. Onun için ne hazırlık varsa gelin bizlerle birlikte yapalım." diye konuştu. Devlet desteğinin her ülkede olduğuna dikkat çekti.

    Opera, orkestra, bale alanlarında dünyanın en önde gelen ülkelerinde başarılar kazandığını anlatan Aykal, çok sesli müzik demokratik ülkelerde yeşerdiğini ifade etti.

    Aykal ve beraberindeki sanatçılar, Mozart'ın 'Fa Majör Divertimento'sunu çalarak tepkilerini dile getirdi. CİHAN

Meclis'te müzik dinletisi eşliğinde sorunlar dile getirildi


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×