Mecliste Gerginlik

TBMM Başkanvekilil Sadık Yakut’a, itiraz ettiler.

Mecliste Gerginlik
22 Ocak 2014 Çarşamba 08:03

TBMM Genel Kurulu’nda MHP Grup Başkanvekili MHP’li Oktay Vural Anayasa Komisyonu raporunun metine eklenmediği gerekçesiyle, CHP Grup Başkanvekili Muharrem İnce ise metinde eksiklikler olduğu gerekçesiyle TBMM Başkanvekilil Sadık Yakut’a, itiraz ettiler. 

CHP Grup Başkanvekili Muharrem İnce, oturduğu yerden kalkarak TBMM Başkanvekili Sadık Yakut’a, "Siz dalga mı geçiyorsunuz. Dalga geçiyorsunuz. Bu kanun teklifini tasarı olarak yazıyorsunuz ve dalga geçiyorsunuz. 48 ile 66 arasındaki sayfalar yanlış basılmış. Çocuk mu kandırıyorsunuz, dalga mı geçiyorsunuz, kafa mı yapıyorsunuz" dedi. İnce daha sonra rapor kitapçığını yere fırlattı. Bu sırada Ak Parti Grup Başkanvekili Mustafa Elitaş, söz alarak konuşmaya başladı. Bu sırada CHP, MHP ve BDP’li milletvekilleri masalara vurarak Elitaş’ın konuşmasına tepki gösterdi. 

Söz alarak kürsüye çıkan CHP Grup Başkanvekili Muharrem İnce, "Sehven yanlış yazılmış. Benim itirazım yazım veya imlaya değil. Benim itirazı mı ayırt edemiyorsa burada insanlar onların Türkçe bilgisini sınav etmek zorundayım. 19 sayfa hükümetin teklif ettiği metin diye yazılmış. Kanun teklifi ile kanun tasarısı arasındaki farkı bilmeyecek kadar cahil insanlardan milletvekili olmaz. Bunu da meclise milletvekillerine bunu şehven yazdık demek cehaletin dik alasıdır. İçerik değişmiştir. Siz iradeyi değiştiriyorsunuz. Parlamentoya sunduğunuzu hükümetin iradesi diye soruyorsunuz. Bir kanun teklifidir bu. Siz nasıl olurda 19 sayfada hükümetin teklif ettiği metin diye anlatacaksınız bizde buna inanacağız. Bu derebeylerinin ülkesinde olur, diktatörlerin ülkesinde olur. Utanmasanız daksilleyin diyeceksiniz. Bu metin görüşülemez. Genel kurul yanlış bilgilendirilmiştir. Bunun geri çekilmesi gerekmektedir. Meclis Başkanına dilekçemi verdim. Bunu yapmamalısınız. Biliyorum emir kulusunuz, ama bu kadar küçük düşürmeyin meclisi” dedi. 

Ardından çok sayıda milletvekili, kanun metni kitapçığını yere fırlattı. Meclis başkanvekili Sadık Yakut ise, yaşanan gerilim nedeniyle görüşmelere 1 saat ara verdi. 


TBMM GENEL KURULUNDA GERGİNLİKTBMM Genel Kurulu’nda AK Parti’nin verdiği HSYK kanun teklifinin tümü üzerinden görüşmelerine başlandı. Ancak bu sırada CHP Grup Başkanvekili Engin Altay ve MHP Grup Başkanvekili Oktay Vural, TBMM Başkanvekili Sadık Yakut’un bulunduğu masaya gelerek tepki gösterdi ve yanlarındaki bazı milletvekilleri masaya vurdu. Bu sırada Altay, İç Tüzük kitabını açarak Yakut’a gösterdi. Yaşanan gerginlik üzerine Yakut, görüşmelere 10 dakika ara verdi.

BDP'Lİ YILDIZ İLE CHP'Lİ MİLLETVEKİLLERİ ARASINDA TARTIŞMA


AK Parti’nin verdiği HSYK kanun teklifinin tümü üzerinden görüşmelerine başlandıktan sonra, talep üzerine usul görüşmelerine geçildi.

BDP Batman Milletvekili Bengi Yıldız’ın usul konuşmasının ardından CHP Eskişehir Milletvekili Süheyl Batum kürsüye çıkarak konuşmaya başladı. Bu sırada, Bengi Yıldız ile bazı CHP'li milletvekilleri arasında sözlü tartışma başladı. Bunun üzerine yerinden hızla kalkan Yıldız, CHP'li milletvekillerinin oturduğu yere doğru yürümeye başladı. Tartışma, diğer milletvekillerinin girmesiyle uzamadan sonlandırıldı.

BDP'li Yıldız'ın konuşma yaptığı sırasında AK Partili bir milletvekilinin oturduğu yerde tablet bilgisayarında bir süre oyun oynadığı görüldü.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×