Loğoğlu, Davutoğlu'na Tayland'da 220 mülteciye yapılan baskını sordu

CHP Genel Başkan Yardımcısı Faruk Loğoğlu, Tayland’da Uygur Türk’ü olduğu bildirilen 220 mülteciye yapılan baskını TBMM’nin gündemine getirdi.

Loğoğlu, Davutoğlu'na Tayland'da 220 mülteciye yapılan baskını sordu
25 Mart 2014 Salı 14:28

CHP Genel Başkan Yardımcısı Faruk Loğoğlu, Tayland’da Uygur Türk’ü olduğu bildirilen 220 mülteciye yapılan baskını TBMM’nin gündemine getirdi.

    Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu tarafından yanıtlanması istemiyle TBMM Başkanlığı’na soru önergesi veren Faruk Loğoğlu, “Tayland’ın güneyinde, Mart ayının ikinci haftasında, polis tarafından bir ormana yapılan baskında yakalanan 220 mültecinin Uygur Türkleri olduklarına ilişkin iddialar çeşitli basın organlarında yer almıştır. Baskın sırasında bir çok mültecinin kaçtığı da söylenmektedir. Taylandlı emniyet yetkililerine göre, kadın, erkek ve çocuklardan oluşan 220 kişilik Türk grubunun, insan kaçakçılığının en yoğun bağlantı noktalarından birisi olarak bilinen Tayland’da yakalanması dikkat çekici bir durumdur. Söz konusu grubun yakalanması sonra basında yer alan haber ve iddialar hem kamuoyumuzda hem Uygur Türkleri arasında merak ve endişe uyandırmıştır.” dedi.

    DAVUTOĞLU'NA SORULAR

CHP’li Loğoğlu, bu kapsamda Bakan Davutoğlu’na şu soruları yöneltti:
"Bangkok Büyükelçiliğimizden bir yetkilinin mültecilerin kimliklerinin tespiti için bölgeye gittiği basında yer almıştır. Kimlik tespiti faaliyeti hangi aşamadadır? Söz konusu mülteci grubu iddia edildiği gibi Çin’in Sincan bölgesinde yaşayan Uygur Türkleri midir?
Söz konusu grup, hangi gerekçelerle Tayland’ın güney bölgesinde bir kampta tutulmaktadırlar?
Konuya ilişkin olarak Dışişleri Bakanlığınca bugüne kadar yapılan girişimler nelerdir?
Yakalananlara yöneltilen suçlamalar nelerdir?
Gözaltındakiler, Türk diplomatlarla Ankara'dan kalkan uçakla bölgeye gelen ve öğretmen olduğunu söyleyen Erkin Ezizi adlı kişiyi görünce ağlamışlardır. Erkin Ezizi kimdir?
İnsan hakları örgütlerinin söz konusu mültecilerin Çin’e gönderilmemesi konusunda uluslararası topluma yaptığı çağrılar vardır. Dışişleri Bakanlığı’nın bu konudaki görüş ve girişimleri nelerdir? CİHAN


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×