Koalisyon görüşmelerinin kararı o gün verilecek!

Başbakan Ahmet Davutoğlu ile CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu koalisyon için görüştü.

Koalisyon görüşmelerinin kararı o gün verilecek!
11 Ağustos 2015 Salı 09:46


Başbakan Ahmet Davutoğlu ile CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu koalisyon için görüştü.

Saat 18.00'de başlayan görüşme yaklaşık 4 saat 20 dakika sürdü. Başbakanlık Resmi Konutu'ndaki görüşmede iki parti arasında yapılan ön görüşmelerin ardından liderler bir araya geldi.

Kılıçdaroğlu'nun görüşmenin ardından CHP Genel Merkezi'ne geçtiği öğrenildi. Görüşmeye ilişkin açıklamayı heyet başkanları Ak Partili Ömer Çelik ve CHP'li Haluk Koç yaptı.

CHP'li Haluk Koç, Başbakan Davutoğlu ve CHP lideri Kılıçdaroğlu'nun bugün gerçekleştirdikleri görüşmenin ardından yaptığı açıklamada; 'Sanırım bu hafta içinde, Perşembe yada Cuma günü yeniden, bir kere daha bu akşam toplantıdan çıkan sonuçları değerlendirerek bir araya gelecekler' dedi.

CHP Parti Sözcüsü Haluk Koç, CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu ile Başbakan ve Ak Parti Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu arasında bugün gerçekleşen koalisyon görüşmesinin ardından basın mensuplarına açıklamalarda bulundu.

Başbakan Davutoğlu ile CHP lideri Kılıçdaroğlu arasında 18.00'de başlayan ve yaklaşık 4 saat 20 dakika süren görüşmenin ardından, CHP Parti Sözcüsü Haluk Koç, CHP Genel Merkezi'nde açıklama yaptı. Koç, iki parti arasındaki ön görüşme sürecinin zor ve zahmetli olduğunu söyleyerek; "Bir demokrasinin olgunluğu milli iradenin yansıtıldığı genel seçim üzerine demokrasinin esasları doğrultusunda, siyaset kurumunun gerekli analizleri yaptıktan sonra durumun gerektirdiği çözümleri aramaktan geçer. 7 Haziran sonrası yeni hükümeti kurma görevi alan Ahmet Davutoğlu, 13 Temmuz'da CHP'yi ve ardından diğer 2 partiyi ziyaret etmişti. CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, sürecin başından itibaren sorumluluk üstlenme beyanı ve kişi ve parti çıkarlarını öncelemenden CHP'nin pozisyonunu ülke menfaatlerinin yanında yer almak olarka tarif etmiştim. Uzun ve zahmetli bir ön görüşme süreci yaşadık. 5 ayrı toplantı tertip edildi. Ve burada önemli olan 2 ayrı siyaset damarının, ülkemizin bugün karşı karşıya kaldığı sorunlar karsşısında birlikte bir koalisyon kurup kuramayacakları olarak özetleyebiliriz. Tabiki zorlukları olan bir süreç ama ülkenin menfaatleri ön plana alındığında bir çok uzlaşılan konunun öne çıktığı bir gerçek. Burada amacımızıın yapıcı, sonuç alıcı ve bugün yaşadığımız çok boyutlu sorunların aşılmasına katkı sunacak bir koalisyon sorumluluğun oluşmasını kolaylaştırmak olduğunu belirtmek istiyorum" diye konuştu.

'SAMİMİ BİR ŞEKİLDE DÜŞÜNCELERİNİ İFADE ETTİLER'

Koç, iki liderin daha önce ön görüşmelerde üzerinde durulan konular hakkında fikirlerini beyan ettiklerini söyledi. Koç, iki liderin Perşembe veya Cuma günü yeniden görüşeceklerini söyleyerek şunları kaydetti; "Bugün yapılan görüşmelerde sayın genel başkanlar ilk defa çeşitli konularda ön görüşmelerde çıkan sonuçlar üzerinde düşüncelerini ifade ettiler. Uzlaşılan, uzlaşılmaya yakın olan veya oldukça farklılıklar arz eden alt konular söz konusuydu. Bu çerçevede samimi bir şekilde düşüncelerini ifade ettiler. Sorumluluklarını yansıtan değerlendirmelerde bulundular. Sanırım bu hafta içinde, Perşembe yada Cuma günü yeniden bir kere daha bu akşam toplantıdan çıkan sonuçları değerlendirerek tekrar bir araya gelecekler.'


'PARTİ ÇIKARLARINI ÜLKE ÇIKARLARININ ÖNÜNE KOYMA LÜKSÜMÜZ YOK'

Koç, koalisyon kurulma ihtimalinin sorulması üzerine; "Hiçbir zaman bir koalisyonmetre yok elimde. Hiçbirimizin kişisel çıkarlarımızı, parti çıkarlarımızı şu anda Türkiye'mizin karşı karşıya kaldığı sorunları düşünürsek, ülke çıkarlarının önüne koyma lüksümüzün olmadığını biliyoruz" diye konuştu.

"BAŞ BAŞA OLDU BU GÖRÜŞME"

Görüşmenin iki liderin karşılıklı görüş bildirmesi şeklinde geçtiğini dile getiren Koç; "Bizler sayın Ömer Çelik'le beraber daha çok bir iki ufak noktada bazı açıklamalar yapmamız gerektiğinde devreye girdik. Başbaşa oldu bu görüşme" dedi.
'ÖNCE TÜRKİYE'

Koç, koalisyon kurulması yönünde umutlu olup olmadığı yönündeki bir soruya ise şöyle yanıt verdi; "Siyasette umut yada umutsuzluk ölçülebilecek bir şey değildir. Ben sadece ülkem için düşünüyorum, bütün CHP'liler gibi. Siyasi sorumluluğum o, önce Türkiye."

'KOALİSYON CEVABI, PERŞEMBE YA DA CUMAYA...'

Ak Partili Ömer Çelik: Perşembe ya da cuma günü koalisyon olup olmayacağı sorusuna net cevap verebilecek konuma geleceğiz.
KÜLTÜR ve Turizm Bakanı Ömer Çelik, Başbakan Ahmet Davutoğlu ve CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun bu akşam gerçekleştirdiği görüşmenin ardından Başbakanlık'ta yaptığı açıklamada; "Perşembe yada Cuma günü, her ikisinin programına uygun bir biçimde bu görüşmenin devamı niteliğinde ama şu yada bu yönde bir nihai değerlendirmeye varmak üzere tekrar bir araya gelecekler" dedi.

Kültür ve Turizm Bakanı Ömer Çelik, iki liderin görüşmesinin ardından basın mensuplarına açıklamalarda bulundu.
İki parti arasında yapılan ön görüşmelerde AK Parti heyetinin başında toplantılara da katılan Çelik, nihai sonucun iki lider arasında bu hafta içinde yapılacak görüşmede belli olacağını söyledi. Çelik şöyle devam etti; "Bugün Bakanlar Kurulu'na sunum yaptık. CHP ile yürüttüğümüz istikşafi görüşmelerin hükümet politikalarına ilişkin bölümleri ile ilgili bir tasnif yapmıştık. Böylece MYK'mızdan sonra Bakanlar Kurulu'na da bilgi vermiş olduk. Bugün ilk defa istikşafi görüşmelerinin ardından liderler bir araya geldiler. Yemekli bir görüşme oldu. Türkiye'yi hükümetsiz bırakmama sorumluluğu içerisinde her iki genel başkan çeşitli değerlendirmede bulundular. Geniş bir yelpaze var, Türkiye'yi hükümetsiz bırakmama konusunda. Farklı değerlendirmeler olabilir, bunların hepsi gündeme geldi. İki genel başkan bunları paylaştılar. Uzlaşılan konular, anlaşılmayan konularda iki genel başkan görüşlerini ifade ettiler. Gelinen noktada bugün itibariyle bu görüşme herhangi bir sonuca bağlanmış değil. Perşembe yada Cuma günü, her ikisinin programına uygun bir biçimde bu görüşmenin devamı niteliğinde ama şu yada bu yönde bir nihai değerlendirmeye varmak üzere tekrar bir araya gelecekler. Bu bir araya gelişin sonucunda nasıl bir noktaya varıldığını içtenlikle sizlerle paylaşacağız."

"İKİ ANA DAMARIN SİYASİ TEMSİLCİLERİ SAMİMİ OLARAK GÖRÜŞLERİNİ PAYLAŞTILAR"

Çelik, "Türkiye siyasi hayatında iki ana damarın, birbirine zıt ama büyük iki damarın temsilcisi olan genel başkanların böyle bir istikşafi görüşme sürecinin ardından bir araya gelmesi bir ilktir" diyerek; "Türk siyasi hayatının iki damarını temsil eden, iki zıt akımı olan iki partinin genel başkanı, açık, samimi bir şekilde karşılıklı olarak görüşlerini paylaşmış oldular. Bu haliyle, istikşafi görüşmeler, arkasından sayın genel başkanların bir araya gelmesi başlı başına Türk siyasi hayatı için bir kazanım olarak değerlendirilmektedir bizim tarafımızdan. Bu açıdan bakıldığında şu ana kadar gelinen nokta itibariyle Türk siyasi hayatı açısında kıymet konusu bir alan oluşturmuştur" diye konuştu.

"DERİNLEMESİNE, SOLUKSUZ BİR SOHBET VE DEĞERLENDİRME OLDU"

AK Partili Çelik, her iki partinin her konuda anlaşmasının mümkün olmadığını belirterek şunları kaydetti; "Bundan sonrasında her iki genel başkan kendi değerlendirmelerini, kendi takdir edecekleri günde kendi yetkili kurullarına götürecekler. Arkasından da Perşembe yada Cuma günü, bu görüşmenin devamı niteliğinde olan ama nihai değerlendirmeyi yapacaklar. Biz görüşmenin açık ve samimi olması, herkesin eleştirilerini belli bir nezaket içerinde ama net olarak ifade etmesinden memnuniyet duyuyoruz. Belli noktalarda uzlaşma bulunması, belli çatışma noktalarının çok net biçimde tarif edilmesi çok büyük emek ve gayret gerektiriyor. Hepimiz için siyasi hayatımızın en meşakkatli ama bir o kadar da gerekli bir sürecini yürütüyoruz. Bugün derinlemesine, soluksuz bir sohbet ve değerlendirme oldu. Çeşitli eleştiriler de oluyor ama biz şu ana kadar bu eleştirileri de dikkate alarak yaptığımız çalışmanın samimi bir gayretle yürümesine gayret sarf ediyoruz. Zaten bu iki siyasi akımın her konuda anlaşması demek, tarihin sonunun Türkiye'de gelmesi demektir. O yüzden tabiki her konuda anlaşma olmayacak."

"BAŞBAŞA BİR GÖRÜŞME GERÇEKLEŞMEDİ"

Çelik, gazetecilerin sorusu üzerine; "Baş başa bir görüşme gerçekleşmedi. Benim ve Haluk beyin bulunduğu bir ortamda yemeğin akabinde devam eden bir görüşme oldu. En geniş yelpazede Türkiye'yi hükümetsiz bırakmamak üzere bütün seçenekler görüşüldü. Buradaki istek, Türkiye için en iyi formülü bulmak" dedi.

DHAİlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×