Kılıçdaroğlu’ndan Twitter açıklaması: Erdoğan niye korkuyor?

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, askeri dönemlerde bile Twitter’in kapatılması gibi şeylerin olmadığını söyledi.

Kılıçdaroğlu’ndan Twitter açıklaması: Erdoğan niye korkuyor?
21 Mart 2014 Cuma 15:33

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, askeri dönemlerde bile Twitter’in kapatılması gibi şeylerin olmadığını söyledi. Kılıçdaroğlu, “Hani Türkiye özgür bir ülke olacaktı, yasaklardan arınacaktı. İnsanlar tweet atıyorlar, düşüncelerini açıklıyorlar. Bundan Erdoğan niye korkuyor, niye çekiniyor? Demek ki veremeyeceği hesabı var, onun için korkuyor.” dedi.

Kılıçdaroğlu, CHP Genel Merkezi’nde özel bir kanala verdiği röportaj sonrası basın mensuplarının sorularını cevapladı. 'Dün akşam saatlerinden itibaren Twitter'a yönelik bir engelleme var, ilk değerlendirmeniz nedir bununla ilgili olarak?' sorusu üzerine Kılıçdaroğlu, şunları söyledi: “Türkiye'yi bir üçüncü dünya ülkesi haline getirmeye hiç kimsenin hakkı yoktur. Toplum özgürlük istiyor, siz baskı uyguluyorsunuz. Toplum rahat konuşmak istiyor, siz yasak getiriyorsunuz. Hani Türkiye özgür bir ülke olacaktı, yasaklardan arınacaktı. İnsanlar tweet atıyorlar, düşüncelerini açıklıyorlar. Bundan Erdoğan niye korkuyor, niye çekiniyor? Demek ki veremeyeceği hesabı var, onun için korkuyor. Korkmasın, cesur olsun. Cesur olduğunu söylüyor. Cesursa, bu yasakları kaldırsın, insanlar rahatlıkla konuşsunlar, rahatlıkla düşüncelerini açıklasınlar. Düşünceyi yasaklarsanız, ülkenin saygınlığını gerçekten yerle bir edersiniz. Biz uzun süre demokrasi ve özgürlük mücadelesi verdik, şimdi bir yasaklar ülkesi haline geldi. Emin olun askerler bile bunu düşünmemişlerdi. Askeri dönemlerde bile bunlar olmadı. İlk kez Türkiye'de halkın oyuyla seçilmiş bir siyasal parti, bu ülkeye demokrasi getireceğine yasak getiriyor. Özgürlük getireceğine yasak getiriyor, Türkiye bir yasaklar ülkesi olmamalı. Emin olun dünyaya rezil oluruz biz. Bakın göreceksiniz dünyanın her tarafından tepkiler yağacak.”

“TÜRKİYE’YE YAPILMIŞ EN BÜYÜK HAKSIZLIK”

Twitter’ın kapatılması ile ilgili olarak ABD'den, AB'den gelen açıklamalara değinen Kılıçdaroğlu, “21. yüzyılda insan hakkı ihlalleri bir ülkenin iç sorunu değildir. Bir ülkede insan hakları ihlali varsa, o özgür dünyanın sorunudur. Türkiye bugün bu nedenle bütün uygar dünyadan eleştiri alacaktır. O nedenle söylüyorum zaten; Türkiye'yi bir üçüncü dünya ülkesi konumuna getirmek, Türkiye'ye yapılmış en büyük haksızlıktır.” ifadelerini kullandı.

“BÖYLE SORULARLA CUMHURBAŞKANI’NIN MUHATAP OLMASI BAŞLI BAŞINA BİR SORUN”

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün Twitter üzerinden yaptığı açıklamaya da değinen Kılıçdaroğlu şöyle devam etti: “Cumhurbaşkanı Gül yurt dışından yeni geldi. Dolayısıyla çağdaş dünyayı görüyor, yorumluyor, konuşuyor, ediyor. Kendisiyle aynı makamda olan kişilerle sohbet ediyor. O Türkiye'yi temsil ediyor. Türkiye'deki demokrasiyi, özgürlüğü gittiği ülkelerde anlatmaya çalışıyor. Şimdi bundan sonra Sayın Cumhurbaşkanı bir ülkeye gittiğinde o ülkede 'sizde Youtube, Twitter'a yasaklar getirildi' diye bir soruya muhatap olmak istemiyor. Böyle bir soruya bir ülkenin cumhurbaşkanının muhatap olması, başlı başına bir sorun zaten.”

Kılıçdaroğlu, 'Partiniz bu konuyla ilgili ne tür girişimlerde bulunacak?' sorusuna ise şu cevabı verdi: “Her türlü girişimi elimizden geldiği kadar yapacağız ama tabii bu girişim sadece CHP'den gelmemeli. İlgili meslek kuruluşlarından, barolardan, sivil toplum kuruluşlarından da gelmeli. Aynı şekilde tepki medyadan gelmeli. Çünkü halkın haber alma kanallarını kısıtlarsanız, yasaklarsanız o ülkede demokrasiye en büyük kötülüğü yapmış olursunuz. 'Benim için Twitter, mivıttır...' diye bir sözle başlayıp, yasak getirmek aklın alabileceği bir şey değil, doğru bulmuyoruz.” CİHAN


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×