Kılıçdaroğlu’ndan 1 Mayıs mesajı: Kutlamak en doğal hakkıdır

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, "1 Mayıs resmen bayramdır ve herkesin bayramını, başkasının can ve malına zarar vermeden istediği yerde, istediği gibi kutlamak en doğal hakkıdır." dedi. Kemal Kılıçdaroğlu, 1 Mayıs İşçi Bayramı...

Kılıçdaroğlu’ndan 1 Mayıs mesajı: Kutlamak en doğal hakkıdır
30 Nisan 2014 Çarşamba 18:53

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, "1 Mayıs resmen bayramdır ve herkesin bayramını, başkasının can ve malına zarar vermeden istediği yerde, istediği gibi kutlamak en doğal hakkıdır." dedi.

Kemal Kılıçdaroğlu, 1 Mayıs İşçi Bayramı ile ilgili yayımladığı mesajında, "AKP iktidarı gerginlik ve çatışma politikasıyla gündemi değiştirmek için hangi antidemokratik adımları atarsa atsın, dün olduğu gibi bugün de 1 Mayıs Türkiye’nin 7 bölgesinde ve 81 ilinde coşkuyla kutlanacaktır. 1 Mayıs İşçi bayramıdır, emeğin bayramıdır, bahar bayramıdır." vurgusunu yaptı. "Adına ne derseniz deyin, 1 Mayıs resmen bayramdır ve herkesin bayramını, başkasının can ve malına zarar vermeden istediği yerde, istediği gibi kutlamak en doğal hakkıdır." diye mesajını sürdüren Kılıçdaroğlu, ancak, daha önce ‘1 Mayıs Bayramdır ve kutlama yeri Taksimdir’ diyen, ama özellikle son yıllarda hak ihlallerini alışkanlık haline getiren ve başta basın olmak üzere, örgütlü toplumu, örgütlü mücadeleyi hedef alan bir iktidarla karşı karşıya olunduğuna dikkat çekti.

"TÜRKİYE'NİN 7 BÖLGESİNDE 81 İLİNDE COŞKUYLA KUTLANACAKTIR"

Kılıçdaroğlu, "Seçim sürecinde rüşvet ile yolsuzlukların üzerini örtmek için AKP ile yandaşlarına karşı olan herkesi düşman ilan ederek gerginlikten, çatışmadan beslenen Erdoğan iktidarı bu bir Mayıs kutlamalarını da gerginliğin, çatışmanın alanı haline getirmeye, AİHM’nin tanıdığı Taksim’de 1 Mayıs’ı kutlama hakkını ayaklar altına alarak, daha önce Kazancı Yokuşu’nda, Gezi Parkı’nda olduğu gibi TOMA’larla, gaz bombalarıyla, çatışma ile can kayıplarını, göz çıkarmaları, çok sayıda yaralı ile gözaltını amaçlamakta, böylece toplumu terörize ederek gündemi değiştirmeye çalışmaktadır.

Demokrasi ile temel hak ve özgürlüklere kini ve Başkanlık hırsı boyunu aşan, kibir timsali R.T.Erdoğan bugün Yüce Divan’dan, gelecekte de Uluslararası yargıdan kurtulmak için ne yaparsa yapsın, gündemi değiştirmek için hangi antidemokratik adımları atarsa atsın, dün olduğu gibi bugün de 1 Mayıs Türkiye’nin 7 bölgesinde ve 81 ilinde coşkuyla kutlanacaktır." ifadelerine yer verdi.

"TÜRKİYE'YE SAHİP ÇIKMAYA ÇAĞIRIYORUM"

1 Mayıs’ta, emeğin en yüce değer olduğuna inanan ve insanlık onurunu korumayı esas alan Cumhuriyet Halk Partisi’nin Genel Başkanı olarak, herkes için daha iyi çalışma koşullarının yaratılması, eksiksiz ve engelsiz sendikal hakların sağlanması, iş hayatında ayrımcılığa son verilmesi, taşeron köleliğinin ortadan kaldırılması, çalışma yaşamında ILO normları ile AB kriterlerinin asgari norm olarak kabul edilmesi, herkesin insan onuruna yaraşır bir işe ve yaşanabilir ücrete sahip olması, işyerinde, toplumda, Türkiye’de ve dünyada barışın sağlanmasını dileyen Kılıçdaroğlu, "Bütün emekçilerin çalışanların 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Gününü kutluyor, hep birlikte el ele, omuz omuza olmaya, hak aramaya ve hem demokrasiye, hem de Türkiye’ye sahip çıkmaya çağırıyorum." dedi.

Kılıçdaroğlu, dilek ve isteklerinin 1 Mayıs’ın kimsenin canı yanmadan, adına yakışır bir şekilde bayram gibi kutlanması ve AKP ile yandaşlarının provakatif oyunlarının boşa çıkarılması olduğuna vurgu yaparak, "Bu duygu ve düşüncelerle 1 Mayısları özgürce ve gönlümüzce kutlayabilmemiz için geçmişte canı pahasına mücadele edenleri rahmetle anıyor, o günün mücadele ruhunu bugüne taşıyanları sevgiyle selamlıyor, herkesin yarın akşam evlerine bayramdan döner gibi mutlu, huzurlu dönmesini diliyor, yaşasın emeğin ve işçinin bayramı, yaşasın bir mayıs diyorum." düşüncesini aktardı.

CİHAN


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×